Radio Białystok | Koronawirus | Premier Morawiecki uspokaja: Testów na koronawirusa mamy wystarczająco

Premier Morawiecki uspokaja: Testów na koronawirusa mamy wystarczająco

18.03.2020, 21:14, akt. 22:21

Testów na koronawirusa mamy absolutnie wystarczająco - zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki. Mówiąc o przygotowaniu polskiej służby zdrowia do rozwoju zagrożenia epidemią zapewnił, że jest ona coraz lepsza.

Mateusz Morawiecki, źródło: Kancelaria Premiera
Mateusz Morawiecki, źródło: Kancelaria Premiera

Premier w TVP Info mówił o przygotowaniach Polski na zagrożenie epidemią koronawirusem. Zapewnił, że nasz kraj jest coraz lepiej przygotowany. "Nawet pięciocyfrowa liczba chorych nie będzie dla nas takim dramatem, jak widzimy w Hiszpanii, Włoszech czy w innych krajach" - powiedział.

Podkreślił, że w Polsce rząd zastosował daleko idące restrykcje. Wymienił szybkie zamkniecie granic i szkół. "Mam nadzieję, że spowolnimy w ten sposób rozprzestrzenianie się tego wirusa" - podkreślił. Dodał, że WHO potwierdziła, że Polska podejmuje najbardziej właściwe działania w sytuacji zagrożenia epidemią.

"Robimy wszystko w najlepszy możliwy sposób. Nie szczędzimy sił i środków" - zapewnił Morawiecki.

Podkreślił, że w ramach tych działań na ochronę zdrowia trafią dodatkowe środki w wysokości 7,5 mld zł. "Na infrastrukturę, na służbę zdrowia, na dodatki płacowe, na dodatkowy sprzęt, by było go wkrótce w nadmiarze" - wyliczał.

Zapytany, czy nie zabraknie testów na koronawirusa premier odpowiedział: "Robimy wszystko, żeby polska służba zdrowia była jak najlepiej przygotowana do dużej liczby przypadków. (...) Testów mamy absolutnie wystarczająco".

Premier podsumował, że do środy (18.03) w Polsce przeprowadzono około 10 tys. testów, a wykrytych przypadków jest 287. Dla porównania podał przykład Francji, gdzie przeprowadzono już 15 tys. testów, ale jednoczenie liczba chorych wyniosła ok. 2 tys. Premier podkreślił, że trzeba patrzeć na te proporcje i nie rozsiewać niepokojących, nieprawdziwych informacji. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezes NBP: banki będą zaopatrywane w gotówkę i waluty

18.03.2020, 19:03

NBP będzie zaopatrywał banki w gotówkę i waluty - zapewnił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że mimo koronawirusa polska gospodarka nie wpadnie w recesję i będzie się rozwijać w tempie ok. 2 proc. PKB.


Premier: epidemia koronawirusa bardzo mocno uderzy w gospodarkę

18.03.2020, 12:31

Gospodarka niewątpliwie zostanie bardzo mocno uderzona ze względu na epidemię koronawirusa, co najmniej tak mocno, jak paręnaście lat temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Gabinetowej. Dlatego też - jak dodał - reakcja jego rządu jest natychmiastowa.


Posiedzenie rządu i Rada Gabinetowa odwołane z powodu wykrycia koronawirusa u ministra

17.03.2020, 08:33

Posiedzenie Rady Ministrów zostało odwołane, a prezydent anulował spotkanie Rady Gabinetowej.


Liczba osób poddanych kwarantannie dojdzie może nawet do stu tysięcy - szef kancelarii premiera

15.03.2020, 11:25

Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost osób, które są poddane kwarantannie; ta liczba szacujemy, że dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy - poinformował w niedzielę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Premier: zamykamy granice, galerie, restauracje. To niezbędne do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa

13.03.2020, 19:30

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przywrócone zostaną pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok