Radio Białystok | Koronawirus | Prezes NBP: banki będą zaopatrywane w gotówkę i waluty

Prezes NBP: banki będą zaopatrywane w gotówkę i waluty

18.03.2020, 19:03, akt. 19:28

NBP będzie zaopatrywał banki w gotówkę i waluty - zapewnił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że mimo koronawirusa polska gospodarka nie wpadnie w recesję i będzie się rozwijać w tempie ok. 2 proc. PKB.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Glapiński podczas konferencji, na której obecny był premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że NBP jako bank centralny i emitent zaopatrywać będzie banki w gotówkę, tak by klienci mogli ją wypłacać, również z bankomatów.

"Jako bank centralny zaopatrzymy wszystkie banki i bankomaty w taki zapas gotówki jaki będzie potrzebny" - powiedział.

Uspokajał też, że możliwości NBP w tym zakresie przewyższają potrzeby zgłaszane przez banki.

Dodał, że choć to nie należy do obowiązków NBP, bank centralny pomoże innym bankom w zaopatrzeniu swoich kas waluty, zwłaszcza w dolary, które cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem obywateli. "Nie pochwalam, ale rozumiem (zamianę złotówek na waluty - PAP), chociaż złoty jest silną i stabilną walutą" - powiedział.

Glapiński przypomniał, że w związku z koronawirusem zarząd banku już w poniedziałek podjął decyzję o wykorzystaniu dodatkowych instrumentów m.in. operacji zasilających banki w płynność, czyli tzw. Repo. We wtorek Rada Polityki Pieniężnej obniżyła też stopy procentowe, co ma ulżyć kredytobiorcom.

Odnosząc się do Repo (transakcja finansowa polegająca na sprzedaży papieru wartościowego i jednoczesnym zobowiązaniu się do jego odkupienia w ustalonej dacie w przyszłości) przypomniał, że takie operacje w tym tygodniu się już odbyły. Zaznaczył też, że nie ma problemu z płynnością przeprowadzania jakichkolwiek rozliczeń, przelewów, czy wypłaty gotówki. "Zakłócenie tego procesu jest po prostu niemożliwe. My każde Repo przeprowadzimy z każdym bankiem i on będzie miał tyle płynności, ile potrzeba" - powiedział prezes NBP.

Prezes NBP poinformował ponadto, że w czwartek ma ruszyć skup obligacji skarbowych, ma on być też prowadzony "na dużą" skalę.

Glapiński uspokajał, że nie ma powodu do niepokoju, a system bankowy jest stabilny, dobrze zaopatrzony w kapitał. Zapewnił, że państwo polskie jest "doskonale" przygotowane na kryzys związany z koronawirusem.

Odnosząc się do sytuacji makroekonomicznej, według szefa NBP nie musimy obawiać się recesji w 2020 r.

Najbardziej pesymistyczne modele Narodowego Banku Polskiego nie schodzą poniżej prognozy 1,6-1,7 proc. wzrostu PKB w 2020 r. - podkreślił. Jego zdaniem, wzrost PKB w 2020 r. może oscylować w ok. 2 proc. PKB, by w 2021 roku zdecydowanie odbić się w górę.

"Charakterystyka tego kryzysu jest inna niż finansowego poprzedniego, czy innego. Tutaj po opanowaniu choroby czy po przejściu jej szczytu będzie bardzo silne odbicie konsumpcyjne, inwestycyjne - gospodarka skoczy bardzo szybko w górę i będzie odrabiać straty" - dodał.

Mówiąc o kryzysie związanym z koronawirusem przyznał, że będzie on mocny, ale "bez przesady, to nie jest wojna". 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pekao umożliwi odroczenie spłaty rat w związku z epidemią

18.03.2020, 11:42

Bank Pekao poinformował w środę (18.03), że oferuje swoim klientom odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych przez okres do 3 miesięcy. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno umów kredytowych, jak i leasingowych oraz faktoringowych - podał bank.


prof. Henryk Wnorowski [wideo]

17.03.2020, 08:02

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Kolejki przed białostockimi bankami - mieszkańcy wypłacają pieniądze

16.03.2020, 16:39

Długie kolejki oczekujących przed bankami w Białymstoku. Ludzie stoją, by załatwić codzienne sprawy, ale też by wypłacić większą sumę pieniędzy.


Od północy w Polsce zamknięte granice, dla wracających Polaków obowiązkowa kwarantanna [zdjęcia, wideo]

14.03.2020, 18:25

Od godziny 00:00 w niedzielę (15.03) zamknięte są granice Polski dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską; granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy będą musieli poddać się kwarantannie. W Polsce będą mogły lądować tylko loty czarterowe.


Puste galerie w Białymstoku - kupujący są tylko w sklepach spożywczych i aptekach

14.03.2020, 17:05

Komunikaty w sklepach, prośby o ostrożność wyświetlane na tablicach świetlnych, ograniczanie liczby ludzi wchodzących do aptek - tak jest w Białymstoku. Wszystko po to, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia koronawirusa.


Branża turystyczna liczy straty spowodowane epidemią koronawirusa

11.03.2020, 08:17

Klienci odwołują najbliższe wyjazdy i wstrzymują się z planowaniem wakacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok