Radio Białystok | Wiadomości | Od północy w Polsce zamknięte granice, dla wracających Polaków obowiązkowa kwarantanna [zdjęcia, wideo]

Od północy w Polsce zamknięte granice, dla wracających Polaków obowiązkowa kwarantanna [zdjęcia, wideo]

autor: Iza Kosakowska

14.03.2020, 18:25, akt. 15.03.2020, 15:16

Od godziny 00:00 w niedzielę (15.03) zamknięte są granice Polski dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską; granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy będą musieli poddać się kwarantannie. W Polsce będą mogły lądować tylko loty czarterowe.

Kontrole na granicy z Litwą w Budzisku, fot. Iza Kosakowska
Kontrole na granicy z Litwą w Budzisku, fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Iza Kosakowska relacjonuje sytuację na polsko-litewskim przejściu granicznym w Budzisku | Pobierz plik.


0:00
0:00
Grzegorz Pilat relacjonuje sytuację na granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Powyższe wytyczne to wynik rozporządzeń opublikowanych w sobotę w Dzienniku Ustaw, o których poinformował w piątek (13.03) wieczorem premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie jego rządu. Na mocy podjętych przez rząd decyzji od soboty do odwołania obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.
Zgodnie z rozporządzeniami od niedzieli obowiązuje:


ZAMKNIĘCIE GRANIC:

- z Litwą czynne będą dwa przejścia - drogowe w Budzisku i kolejowe z Trakiszkach.

- zakaz wykonywania lądowania w polskich portach lotniczych międzynarodowych lotów pasażerów z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie premiera (od niedzieli do soboty 28 marca, kiedy to rozporządzenie traci moc)

- utrzymane zostają krajowe połączenia lotnicze i kolejowe

- zawieszony od niedzieli do odwołania zostaje ruch na niektórych przejściach granicznych z Rosją, Ukrainą, Białorusią, a na niektórych z nich ograniczony

- w województwie podlaskim otwarte będą drogowe przejścia w Kuźnicy i BobrownikachNasz reporter Grzegorz Pilat sprawdzał, co się dzieje w Kuźnicy:

Jak wygląda ruch na polsko-litewskim przejściu granicznym w Budzisku sprawdziła Iza Kosakowska:

Każdy kierowca wypełnia kartę lokalizacyjną, sprawdzana jest temperatura osób wjeżdżających do Polski - tak teraz wygląda ruch na polsko-litewskim przejściu granicznym w Budzisku. Na miejscu jest kilkudziesięciu funkcjonariuszy, zarówno straży granicznej, jak i policji.

Do Polski wjechać mogą jedynie samochody ciężarowe i busy z towarem. Wjazd na terytorium kraju zajmuje jednak więcej czasu niż zwykle czasu, bo zanim pojazd zbliży się do granicy, musi odstać w kolejce kilka-kilkanaście minut, a każdy kierowca dostaje do wypełnienia kartę lokalizacyjną. Zanim przekaże ją funkcjonariuszom straży granicznej, strażak państwowej straży pożarnej sprawdza temperaturę u każdej osoby wjeżdżającej na terytorium kraju.

Kierowcy do tych procedur podchodzą ze zrozumieniem i cierpliwością. Po zbadaniu, jeśli temperatura jest w normie, kierowca po sprawdzeniu dokumentów oddaje kartę i może wjechać do Polski. Gdyby miał podwyższoną temperaturę, zostanie odizolowany, a o takim przypadku powiadomione zostaną wtedy służby medyczne.

Oprócz strażników granicznych, na przejściu w Budzisku są też policjanci i żołnierze wojsk terytorialnych.
- ograniczony od niedzieli do odwołania zostaje ruch na niektórych przejściach granicznych z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją

- w wyniku ograniczenia do Polski z Niemiec, Litwy, Czech i Słowacji będą mogli wjechać obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski lub pozostają pod stałą opieką obywateli Polski, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów

- od niedzieli do niedzieli 24 marca przywrócona zostaje także kontrola graniczna osób na granicy państwowej z krajami członkowskimi UE: Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą
KWARANTANNA:

- od niedzieli do odwołania Polscy obywatele, którzy wrócą do kraju, będą zarejestrowani, przebadani i skierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową; kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów;

- Kwarantanna będzie musiała trwać 14 dni od dnia następującego po przekroczeniu granicy

- osoby poddane kwarantannie będą musiały przekazać Straży Granicznej dane dotyczące adresu, pod którym będą odbywać kwarantannę

ZAMKNIĘCIE LOKALI GASTRONOMICZNYCH, KLUBÓW, INSTYTUCJI KULTURY:

- od soboty do odwołania ograniczona zostaje działalność miejsc, które podają posiłki w lokalach (możliwa jest działalność np. restauracji, które przygotowują jedzenie na dowóz), a także wszystkich, które prowadzą działalność sportową lub kulturalną (m.in. kin, obiektów sportowych, klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness) lub działalność turystyczną - wszystkie te miejsca będą zamknięte

- od soboty do odwołania w centrach handlowych o powierzchniach większych niż 2000 m2 będą czynne jedynie sklepy spożywcze, apteki, placówki bankowe i usługowe - lokale gastronomiczne, sklepy handlujące tekstyliami, meblami, sprzętem elektronicznym będą zamknięte


OGRANICZENIE ZGROMADZEŃ:

- od soboty do odwołania zakazane są zgromadzenia, których liczba uczestników wynosi powyżej 50 osób, wliczając w to organizatora.


źródło: PAP | red: wsz, mak, sk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PKP Intercity: zwroty za bilety na odwołane pociągi - w pełnej wysokości

14.03.2020, 18:07

Zwroty należności za bilety na przejazd pociągami, które w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego zostały odwołane, dokonywane będą w pełnej wysokości, bez potrącenia odstępnego – powiedziała rzeczniczka prasowa spółki Katarzyna Grzduk.


Ryanair odwołuje wszystkie rejsy do i z Polski od niedzieli do 31 marca

14.03.2020, 17:07

Irlandzki Ryanair odwołuje wszystkie loty do i z Polski od niedzieli 15 marca do wtorku 31 marca - poinformował w sobotę przewoźnik.


Zmiany w białostockiej komunikacji w związku z zagrożeniem koronawirusem

14.03.2020, 16:49

Dezynfekcja autobusów, ale też wstrzymana do odwołania komunikacja nocna i wprowadzenie sobotniego rozkładu jazdy w dni powszednie. To tylko niektóre zmiany w białostockiej komunikacji miejskiej związane z zagrożeniem koronawirusem.


Metropolita białostocki wprowadza ograniczenia w organizacji mszy

14.03.2020, 15:13

Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda przychyla się do zarządzenia władz i wprowadza ograniczenia uczestnictwa wiernych w mszach.


Od poniedziałku do odwołania zamknięty dla interesantów Urząd Miejski w Białymstoku

14.03.2020, 14:05

Od poniedziałku, 16 marca do odwołania będzie zamknięty dla interesantów Urząd Miejski w Białymstoku - zapowiedziały w sobotę (14.03) władze miasta. Osobiście będzie można jedynie załatwiać sprawy związane z rejestracją zgonów i urodzeń. Zarejestrować pojazdy można tylko po wcześniejszym umówieniu terminu.


W Polsce zmarła 3 osoba z powodu zarażenia koronawirusem, liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 100

14.03.2020, 19:38

Zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 66-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Lublinie - poinformowało w sobotę (14.03) wieczorem Ministerstwo Zdrowia.


GIS: nie ma dowodów, by żywność mogła być źródłem lub ogniwem transmisji koronawirusa

14.03.2020, 09:22

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przekazał, że zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, by żywność mogła być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2 – podał Główny Inspektorat Sanitarny.


Premier: zamykamy granice, galerie, restauracje. To niezbędne do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa

13.03.2020, 19:30

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przywrócone zostaną pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.


Wojska obrony terytorialnej są w stanie podwyższonej gotowości w związku z koronawirusem

12.03.2020, 14:19

Od czwartku (12.03), od 9:00 rano w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej obowiązuje specjalny alert.


W Budzisku i Ogrodnikach zatrzymywany jest każdy autobus i bus. Mundurowi sprawdzają temperaturę

11.03.2020, 07:31

Koronawirus rozprzestrzenia się na tyle szybko, że konieczne stało się odwołanie wszystkich imprez masowych oraz wprowadzenie kontroli sanitarnych na granicach.


Kontrole sanitarne na podlaskich przejściach granicznych z Litwą i Białorusią [zdjęcia, wideo]

10.03.2020, 17:16

Dodatkowe środki ostrożności w związku z koronawirusem są na podlaskich przejściach granicznych z Litwą i Białorusią.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok