Radio Białystok | Wiadomości | Metropolita białostocki wprowadza ograniczenia w organizacji mszy

Metropolita białostocki wprowadza ograniczenia w organizacji mszy

autor: Dominika Dębska

14.03.2020, 15:13, akt. 16:47

Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda przychyla się do zarządzenia władz i wprowadza ograniczenia uczestnictwa wiernych w mszach.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Metropolita białostocki wprowadza ograniczenia w organizacji mszy - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W niedzielę i święta pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły wcześniej intencje mszalną, a w przypadku pogrzebu - najbliższa rodzina. Abp Tadeusz Wojda wezwał, by w kościołach nie zbierało się więcej niż 50 osób.

Proboszczom zalecił odłożenie rekolekcji parafialnych, spotkań wspólnot, katechez przedmałżeńskich, spotkań komunijnych. W tym czasie księża mają być dyspozycyjni w parafiach, szczególną posługą objąć chorych i potrzebujących, a także stworzyć wiernym więcej okazji do spowiedzi.

W najbliższym czasie zamknięte będą: Sąd Metropolitalny Białostocki, Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, Księgarnia Archidiecezjalna i inne instytucje. Wszystkie sprawy w Kurii Metropolitalnej można będzie załatwiać telefonicznie lub drogą mailową.

Metropolita białostocki zachęcił wszystkich do uczestnictwa w domach w transmitowanych mszach i nabożeństwach, wezwał też do modlitwy w intencji powstrzymania epidemii.

Treść zarządzenia abp. Wojdy można przeczytać na stronie archibial.pl.


Nowe wytyczne wyzwaniem dla parafii


To trudne wyzwanie szczególnie w dużych parafiach białostockich. Niektórzy księża zdecydowali o wprowadzeniu dodatkowych mszy, a także o tym, że zostaną odprawiane na przykład w dwóch miejscach jednocześnie: dodatkowych kaplicach bądź w górnym i dolnym kościele.

Tak będzie m. in. w białostockich parafiach św. Rocha, św. Jadwigi, Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Niepokalanego Serca Maryi, czy Zmartwychwstania Pańskiego.

W mniejszych czy wiejskich parafiach księża liczą, że na msze nie przyjdzie więcej niż 50 osób - jeśli tak by się zdarzyło, wierni będą musieli uczestniczyć w liturgii na zewnątrz kościoła, słuchając jej z głośników.

- W tym czasie dajmy pierwszeństwo uczestniczenia w mszy tym, którzy najbardziej tego potrzebują - zachęca ks. Karol Godlewski z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie.


- Osoby, które są w łasce uświęcającej, bez świadomości grzechu ciężkiego, niech ustąpią miejsca tym, które chcą się wyspowiadać. Natomiast reszta niech to potraktuje jak swego rodzaju post eucharystyczny, bo jestem też odpowiedzialny za drugiego człowieka i za samego siebie i poszczę w intencji powstrzymania tej pandemii - mówi ks. Karol Godlewski.


Duszpasterze przyznają, że to bardzo trudna sytuacja zarówno dla wiernych, jak i dla księży - bo trudno odmówić ludziom wejścia do kościoła.

O pozostanie w domach i korzystanie z transmisji mszy zaapelował metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Pierwszeństwo uczestniczenia w liturgii przyznał tym, którzy wcześniej zamówili intencję mszalną.

Polskie Radio Białystok przeprowadzi transmisję mszy św. w niedzielę, 15 marca o 18:00 z białostockiej katedry. Będzie ją można obejrzeć na naszym Facebooku i wysłuchać na antenie lub w internecie.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wielu studentów z zagranicy zostało w Białymstoku - z powodu koronawirusa nie wyjeżdżają do swoich krajów

14.03.2020, 14:59

Zamknięte szkoły, żłobki, przedszkola, kluby dziecięce i uczelnie wyższe. Wielu studentów opuściło już białostockie akademiki. Została jednak zdecydowana większość studiujących w Białymstoku cudzoziemców.


Od poniedziałku do odwołania zamknięty dla interesantów Urząd Miejski w Białymstoku

14.03.2020, 14:05

Od poniedziałku, 16 marca do odwołania będzie zamknięty dla interesantów Urząd Miejski w Białymstoku - zapowiedziały w sobotę (14.03) władze miasta. Osobiście będzie można jedynie załatwiać sprawy związane z rejestracją zgonów i urodzeń. Zarejestrować pojazdy można tylko po wcześniejszym umówieniu terminu.


W Polsce zmarła 3 osoba z powodu zarażenia koronawirusem, liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 100

14.03.2020, 19:38

Zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 66-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Lublinie - poinformowało w sobotę (14.03) wieczorem Ministerstwo Zdrowia.


Szpital Wojewódzki w Łomży - jednoimiennym szpitalem zakaźnym w Podlaskiem

14.03.2020, 12:25

Szpital wojewódzki w Łomży od poniedziałku (16.03) będzie funkcjonował jako placówka zakaźna do walki z COVID-19. Tam będą kierowani pacjenci zarażeni koronawirusem.


abp Stanisław Gądecki zwrócił się do biskupów diecezjalnych, by na mszy św. przebywało do 50 osób

13.03.2020, 21:11

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób - poinformowało PAP Biuro Prasowe KEP.


Dyspensa od niedzielnej mszy w archidiecezji białostockiej

13.03.2020, 13:03

Arcybiskup Tadeusz Wojda zwolnił z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej (15.03) mszy wszystkich, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem. Tym samym rekomendacja Rady Stałej Komisji Episkopatu Polski obowiązuje także na terenie archidiecezji białostockiej. Wcześniej podobną decyzję podjął biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.


Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji władz cerkwi prawosławnej ws. koronawirusa

13.03.2020, 11:49

Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji władz cerkwi prawosławnej odnośnie działań związanych z epidemią koronawirusa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP


Fotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

Pakowanie paczek do "Gwiazdki z książką", fot. Monika Kalicka
REGION
29.09.2022, 11:51, akt. 11:56

Druga edycja akcji "Czytanie ma głos"

Źródło: Archiwum
SUWAŁKI
28.09.2022, 20:52, akt. 21:15

Suwałki mają nowy herb
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok