Radio Białystok | Koronawirus | Ministerstwo Zdrowia zmienia rozwiązania organizacyjne w związku z COVID-19

Ministerstwo Zdrowia zmienia rozwiązania organizacyjne w związku z COVID-19

23.03.2020, 22:18, akt. 22:29

Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy dot. rozwiązań organizacyjnych w związku z COVID-19, chorobą wywoływaną przez nowego koronawirusa. Mają one uelastycznić decyzje kliniczne. Rozporządzenie skierowano w poniedziałek do ogłoszenia.

Szpital zakaźny, fot. Monika Kalicka
Szpital zakaźny, fot. Monika Kalicka

Chodzi o nowe rozporządzenie w sprawie wykazu chorób powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji. Zmiana, jak wskazuje resort, ma na celu uelastycznienie decyzji klinicznych, które mogą być podjęte przez personel medyczny oceniający stan kliniczny pacjenta w kontekście ryzyka wystąpienia COVID-19 i współistniejących stanów zdrowotnych.

MZ wyjaśnia, że zmiana jest konieczna, mając na uwadze wzrastającą liczbę przypadków podejrzenia i zachorowania na COVID-19, a także konieczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 i przewidywaną sytuację dokonywania izolacji pacjentów w warunkach innych niż szpitalne. Resort ocenia, że jest ona szczególnie istotna z punktu widzenia szpitali przyjmujących co do zasady pacjentów niezakaźnych.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem lekarz SOR lub izby przyjęć oceniałby ryzyko zachorowania na COVID-19 i jednocześnie stan kliniczny pacjenta. Po niezbędnym zaopatrzeniu medycznym i pobraniu materiału do badań diagnostycznych pacjent mógłby zostać przewieziony do szpitala zakaźnego w oczekiwaniu na wynik badania lub również skierowany do izolacji pozaszpitalnej, jeśli pozwalałby na to stan zdrowia.

W ocenie ministerstwa, proponowana zmiana wpłynie pozytywnie na organizację pracy szpitali, a także zmniejszy ryzyko zakażenia wśród personelu medycznego i innych pacjentów.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Oddział Wewnętrzny w szpitalu w Kolnie zamknięty

23.03.2020, 17:24

Zamknięto Oddział Wewnętrzny w kolneńskim szpitalu. Wszystko przez to, że jeden z pacjentów był podejrzany o zarażenie koronawirusem.


Pacjenci BCO zanim wejdą do budynku, będą musieli przejść przez specjalny namiot

23.03.2020, 13:40

To dodatkowe zabezpieczenie przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii zanim wejdą do budynku, będą musieli przejść przez specjalny namiot - informuje rzeczniczka szpitala Monika Mróz.


Szpitale w naszym regionie otrzymują dodatkowe wsparcie na walkę z koronawirusem

23.03.2020, 08:25

W sumie około 800 tysięcy złotych wpłynęło na konto suwalskiej placówki. Środki te pochodzą od wojewody, marszałka województwa i prezydenta Suwałk. W tym ostatnim przypadku chodzi o 276 tysięcy złotych.


MZ: chcemy zwiększać diagnostykę koronawirusa poprzez uruchamianie laboratoriów w szpitalach

22.03.2020, 14:26

Chcemy stale zwiększać diagnostykę koronawirusa m.in. poprzez uruchamianie laboratoriów w publicznych placówkach ochrony zdrowia – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort będzie dofinansowywał uruchomienie takich laboratoriów.


Sprzęt od Fundacji WOŚP trafi do jednoimiennych szpitali zakaźnych

21.03.2020, 10:14

Taką placówką jest także szpital w Łomży. Fundacja przeznaczyła blisko cztery miliony złotych na zakup sprzętu, który będzie wykorzystywany do walki z koronawirusem - mówi rzecznik prasowy WOŚP, Krzysztof Dobies.


Lokalny przedsiębiorca wsparł Szpital Wojewódzki w Łomży

20.03.2020, 20:39

Tysiące rękawic jednorazowych, setki litrów płynu do dezynfekcji i maseczek przekazał łomżyńskiemu szpitalowi przedsiębiorca Robert Rytel.


Premier: Wprowadzamy stan epidemii, szkoły zamknięte do Wielkanocy, 30 tys. zł kary za złamanie kwarantanny

21.03.2020, 04:49

Wprowadzamy dzisiaj (20.03) stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok