Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Szpitale w naszym regionie otrzymują dodatkowe wsparcie na walkę z koronawirusem

Szpitale w naszym regionie otrzymują dodatkowe wsparcie na walkę z koronawirusem

autor: Irena Poczobut

23.03.2020, 08:25

W sumie około 800 tysięcy złotych wpłynęło na konto suwalskiej placówki. Środki te pochodzą od wojewody, marszałka województwa i prezydenta Suwałk. W tym ostatnim przypadku chodzi o 276 tysięcy złotych.

Ćwiczenia w Suwałkach, fot. Marcin Kapuściński
Ćwiczenia w Suwałkach, fot. Marcin Kapuściński

Jak mówi dyrektor szpitala Adam Szałanda, to są znaczące kwoty, a przeznaczone zostaną na urządzenia specjalistyczne.

Kupujemy sprzęt i aparaturę, która może być pomocny w przypadku rozwoju tej jednostki chorobowej. Mówię tu o respiratorach, sprzęcie diagnostycznym, różnego rodzaju oczyszczaczach powietrza, dyfuzorach, zamgławiaczach, czyli takie, które podniosą stan epidemiologiczny w naszym szpitalu.

Dyrekcji udało się uniknąć problemu, z jakim obecnie borykają się podobne placówki, czyli braku na rynku niektórych urządzeń medycznych i niemożności natychmiastowej realizacji zamówienia. Adam Szałanda dodaje, że większość umów z dostawcami została już podpisana, a część sprzętu, jak ten, który służy do dezynfekcji, trafiła na oddziały.

Korzystamy z uproszczonej procedury, co umożliwia nam zakupy bez długotrwałego postępowania w zakresie zamówień publicznych. Wyprzedziliśmy pewne działania, dużo wcześniej zaczęliśmy się przygotowywać i zbierać oferty. W taki sposób nie tylko uniknęliśmy stresu związanego z zakupami. Wtedy ceny były bowiem jeszcze stosunkowo niskie. Wiemy, że teraz poszły w górę. Część sprzętu, który właśnie nabyliśmy, obecnie kosztuje o 50 proc. drożej.

Problem ma natomiast augustowski szpital, którego funkcjonowanie - w związku z epidemią - wsparli ostatnio tamtejsi radni. 160 tys. złotych ma być rozdysponowane na respirator, aparaty do dezynfekcji pomieszczeń oraz ssaki. 

Jak poinformowała Radio Białystok dyrektor placówki Danuta Zawadzka, zamówienia zostały już złożone, ale nie wiadomo, kiedy pacjenci będą mogli ze sprzętu korzystać. Chodzi właśnie o braki na rynku.

| red: kap




ZNAJDŹ NAS





Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej









fot. Marcin Kapuściński
1.04.2020, 08:06

Suwałki tną wydatki









źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok