Radio Białystok | Koronawirus | Rolnik na kwarantannie - może pracować w gospodarstwie?

Rolnik na kwarantannie - może pracować w gospodarstwie?

autor: Grzegorz Pilat

26.03.2020, 08:03, akt. 08:30

Czy rolnik przebywający na kwarantannie w związku z epidemią koronawirusa może pracować w swoim gospodarstwie? Np. doglądać zwierząt czy orać pole?

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Rolnik na kwarantannie - może pracować w gospodarstwie? - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jeden z rolników z powiatu sokólskiego przekonywał policjanta, że ma do tego prawo i nie było go w domu w trakcie kontroli. Teraz funkcjonariusze ustalają gdzie był w tym czasie. Do sprawy odniósł się też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak mówi rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa - policjanci stwierdzili nieobecność mężczyzny podczas kontroli kwarantanny.


Dzielnicowy z Sokółki w trakcie kontroli stwierdził, że w miejscu kwarantanny nie ma mężczyzny, który powinien tam przebywać. W rozmowie telefonicznej przyznał, że wyjechał obsiać pole. Jak powiedział policjantowi – dzwonił wcześniej do służb sanitarnych, które miały mu powiedzieć, że może to zrobić. Teraz wyjaśniamy m.in. czy w tej sprawie zostało zrobione wszystko zgodnie z prawem – tłumaczy nadkom. Tomasz Krupa.


Czy rolnik będący na kwarantannie może w tym czasie zajmować się gospodarstwem? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.


Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego mówią wprost – rolnik nie opuszcza terenu swojego gospodarstwa. Pole jest terenem gospodarstwa. Policja nie może w takim przypadku karać. Są wytyczne bardzo jasne – nie ma spotkania się z innymi ludźmi, nie ma kontaktowania się z sąsiadami, nie ma zapraszania gości, chodzenia do kogoś, nie ma zatrzymywania się koło sklepu. Natomiast terenem kwarantanny jest teren gospodarstwa, bo rolnika nikt nie zwalnia z odpowiedzialności za swoje zwierzęta i uprawy. Nie ma możliwości, żeby ktoś inny – wojsko czy ktokolwiek – rolnika był w stanie zastąpić. Natomiast ja nie znam szczegółów – gdzie ten rolnik dokładnie był w tym czasie? Czy orał pole, czy czasami nie pojechał do sąsiadów lub sklepu? Sprawa jest indywidualna. Rolnik powinien zwrócić się do stacji epidemiologicznej, która w takich sytuacjach decyduje. Jeśli rzeczywiście wykonywał prace, to karany z tego powodu nie będzie – tłumaczy minister rolnictwa.


Czy w czasie kwarantanny rolnikowi może pomagać rodzina?


Tak, oczywiście. Rodzina może mu w tym czasie pomagać. Również jeżeli rolnik zatrudnia pracowników, to dotyczy szczególnie dużych rolników, to ci pracownicy, jeżeli musieliby zostać na obserwacji w kwarantannie, to mogą być na terenie tego gospodarstwa. Nie muszą w swoich domach rodzinnych, bo pozostają na terenie gospodarstwa. W warunkach, które zapewni pracodawca, po to, by dalej pracować np. przy zwierzętach – podkreśla minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.


Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny - rolnicy przebywający w kwarantannie domowej powinni m.in. w miarę możliwości ograniczyć kontakt z innymi domownikami. Używać oddzielnych naczyń i, jeśli to możliwe, korzystać z oddzielnej łazienki i toalety.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 30 tys. zł.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ośrodek zdrowia w Piątnicy zamknięty - to efekt beztroski chorego

25.03.2020, 14:59

Zamknięty ośrodek zdrowia, pozbawieni opieki medycznej mieszkańcy i kilkadziesiąt osób na kwarantannie – to efekt beztroski chorego. Wszystko to spowodowała wizyta jednego pacjenta w Ośrodku Zdrowia w Piątnicy.


Co wolno zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa [pytania i odpowiedzi]

25.03.2020, 10:13

By ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedno z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi.


Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

25.03.2020, 00:29

Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - powiedział we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki.


W Podlaskiem policjanci codziennie odkrywają co najmniej kilka przypadków złamania zasad kwarantanny

23.03.2020, 13:35

Codziennie podlascy policjanci odkrywają złamanie zasad kwarantanny. Jak mówią funkcjonariusze, to nieodpowiedzialne zachowanie i narażanie innych ludzi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok