Radio Białystok | Koronawirus | Ekonomiści i politycy o kosztach wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Ekonomiści i politycy o kosztach wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

5.04.2020, 19:46, akt. 20:04

Ekonomiści wskazują na ogromne koszty wiążące się z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Część opozycji postuluje takie rozwiązanie, by wyjść z politycznego pata związanego z przeprowadzeniem w terminie wyborów prezydenckich w czasie epidemii koronawirusa.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

W stanie nadzwyczajnym nie ma wyborów


Zgodnie z Konstytucją, w czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej. Kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu.

Stan klęski żywiołowej może obowiązywać w części albo na całym terytorium państwa w czasie nie przekraczającym 30 dni. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu.

W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Witold Modzelewski podkreślił, że obecne zarządzenia są tak daleko idące, że nie ma potrzeby wprowadzania w Polsce stanu klęski żywiołowej. Ekonomista dodał, że najbardziej kosztowny byłby obowiązek rekompensowania strat poniesionych przez obywateli w wyniku wprowadzenia takiego stanu.


- Chodzi o odpowiedzialność majątkową państwa. Państwo wykupuje wówczas określony majątek, a następnie sporządza się odpowiedni dokument, który jest podstawą późniejszych wypłat" - zaznaczył prof. Witold Modzelewski.


Podobnego zdania jest Stanisław Gomułka, ekonomista i były wiceminister finansów. 


- Jeżeli chodzi o gospodarkę, nie ma specjalnej różnicy między tym, co już mamy, a tym, co może być po wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Pojawia się jednak pewna wątpliwość związana ze wzrostem wydatków na odszkodowania. Z tego właśnie powodu rząd wstrzymuje się z decyzją wprowadzenia takiego stanu. Oznaczałoby to zwiększenie ryzyka w finansach publicznych" - stwierdził rozmówca portalu PolskieRadio24.pl.


Zdaniem Stanisława Gomułki dobrze by było, aby rządzący wypowiedzieli się w tej sprawie bardziej precyzyjnie. - Są kraje, które wprowadziły taki stan i można zobaczyć, jakie są tego skutki i czy rzeczywiście - np. przedsiębiorstwa - będą żądać dużych odszkodowań - dodał Stanisław Gomułka.

W jego opinii sytuacja finansowa państwa już teraz jest niepokojąca. W tym kontekście przypomniał wystąpienie premiera w Senacie sprzed tygodnia, w którym szef rządu wskazywał zagrożenia ekonomiczne.


- Mateusz Morawiecki w dość uczciwej analizie powiedział, że gdyby nasza sytuacja epidemiczna wyglądała tak, jak w krajach zachodnich, to mielibyśmy do czynienia ze spadkiem PKB o 10 proc. i załamaniem dochodów publicznych. Sytuację pogarsza umocnienie się innych walut, w tym franka szwajcarskiego, funta czy euro - przypomniał ekonomista.


Jak poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, na razie rząd wstrzymuje się z decyzją wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. - Na razie nie ma ku temu przesłanek - powiedział minister.


Stan nadzwyczajny ogranicza swobody obywatelskie


Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podkreśla, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego oznacza istotne ograniczenie swobód obywatelskich. Zaznacza, że by taki stan wprowadzić, muszą być spełnione warunki określone w Konstytucji.

Tymczasem, jak podkreśla wiceminister "państwo i cały aparat państwowy działa".


- Nie ma więc przesłanek - to by było bardzo drastyczne nagięcie Konstytucji, gdyby wprowadzić stan nadzwyczajny. Trzeba również powiedzieć bardzo wyraźnie, że jest też druga strona wprowadzenia stanu nadzwyczajnego - i o tym opozycja już nie mówi - to jest drastyczne wejście w prawa i wolności obywatelskie" - dodał wicemister Michał Wójcik.


Przypomniał, że wprowadzenie któregokolwiek z trzech stanów nadzwyczajnych wiąże się z ingerencją w wolności obywatelskie. Jak mówił, stan nadzwyczajny oznacza w praktyce możliwość cenzury korespondencji, możliwości zajmowania majątków - nieruchomości, jeżeli państwo uzna to za celowe, także innego mienia.

Wiceminister ostrzega, że ze stanem nadzwyczajnym wiążą się "bardzo głębokie naruszenia praw i możliwość wejścia w prawa i wolności obywatelskie". Powtórzył, że "w tym momencie nie ma ku temu podstawy i to wynika z konstytucji".

Według prawa wprowadzenie stanu nadzwyczajnego daje m.in. możliwość zawieszenia działalności określonych przedsiębiorców, nakaz lub zakaz prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju, wykonywanie przez obywateli niektórych świadczeń osobistych i rzeczowych czy też zajmowanie majątku.

Michał Wójcik dodał, że wybory powinny się odbyć 10 maja po to, by skupić się walce z epidemią, a nie na walce politycznej.


Dzisiaj trzeba zakończyć temat nieustającej kampanii i walki po to, żeby zamknąć go i położyć wszystkie siły na pokład, aby walczyć dla zdrowia i życia Polaków, a nie bawić się w to, że ktoś ma korzyść polityczną tylko dlatego, że te wybory po prostu przesunie o kilka miesięcy" - mówił wiceminister.


Michał Wójcik zwrócił uwagę, że z badań różnych instytucji wynika, że jesteśmy dopiero przed szczytem zachorowań. - Jeżeli tak, to ktoś proponuje alternatywę, która jest w istocie zbrodnią na narodzie, bo chce, żeby wybory odbyły się w czasie, kiedy będzie najtrudniejsza sytuacja - powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości podkreślał, że wprowadzony na podstawie ustawy obowiązujący stan epidemii jest proporcjonalny, adekwatny do sytuacji i wystarczający, aby państwo mogło skutecznie stawiać czoła koronawirusowi.


"Stan klęski żywiołowej to ruina budżetu państwa"


Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera powiedział, że wprowadzenie w Polsce stanu klęski żywiołowej oznaczałoby zrujnowanie budżetu państwa. O skutkach wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w związku z epidemią koronawirusa Andrzej Dera mówił antenie Polskiego Radia 24.


- W ustawie o klęskach żywiołowych jest zapis o odszkodowaniach, których żadne państwo nie jest w stanie wypłacić - za wszystkie utracone wpływy, dochody i tak dalej" - zaznaczył gość PR24.


W czasie stanu nadzwyczajnego - jakim jest stan klęski żywiołowej - rząd może na przykład reglamentować zaopatrzenie w określone artykuły. Ponadto może zostać zawieszona działalność określonych przedsiębiorców, a pracodawcy mogą zostać zmuszeni do oddelegowania pracowników do dyspozycji organu kierującego działaniami mającymi na celu zapobieżenie skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia.

źródło: IAR | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Placówki kulturalne dostaną pieniądze na działania w sieci

5.04.2020, 18:26

Instytucje kultury i artyści otrzymają finansowe wsparcie z programu "Kultura w sieci” uruchomionego w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jego łączna wartość wynosi 20 mln zł. Program dotacyjny składa się z dwóch elementów.


Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Podlaskiem

5.04.2020, 17:31

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformowały o pierwszej śmiertelnej ofierze koronawirusa w regionie.


PiS za propozycją Gowina ws. zmian w konstytucji; przeciwne - pozostałe kluby i Konfederacja

3.04.2020, 22:27

Jedynie PiS poparło propozycję lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina ws. zmian w konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata; przeciwne takim zmianom są pozostałe kluby: KO, Lewica, PSL-Kukiz15 oraz koło Konfederacji.


PiS złożyło autopoprawkę do projektu ustawy ws. głosowania korespondencyjnego

3.04.2020, 19:41

Prawo i Sprawiedliwość złożyło autopoprawkę do projektu ustawy dotyczącej korespondencyjnego głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich. Wniesiona poprawka m.in. przewiduje, że będzie to forma obligatoryjna. Oznacza to, że nie będzie możliwości zagłosowania w lokalach wyborczych.


Jarosław Gowin: Stoimy wobec wyboru życie albo śmierć - przedłużmy kadencję prezydenta o dwa lata

3.04.2020, 13:00

Wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć; bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata; jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia taki projekt przedstawiamy - oświadczył wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.


Minister zdrowia: moje rekomendacje ws. wyborów nie wcześniej niż w drugiej połowie kwietnia

2.04.2020, 20:23

Swoje rekomendacje dotyczące wyborów prezydenckich przekażę wtedy, kiedy będą miał realne podstawy, dane dotyczące epidemii, nie będzie to wcześniej niż w drugiej połowie kwietnia – powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Rząd wprowadził korekty w rozporządzeniu dot. funkcjonowania hoteli i zakładów pracy

2.04.2020, 10:15

Wyjątki dla aptek i stacji benzynowych jeśli chodzi o "godziny dla seniora", a także rozszerzenie listy osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach – to najważniejsze zmiany wprowadzone do rozporządzenia dot. ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Designed by www.freepik.com
6.06.2020, 07:27, akt. 07:27

Nowe zalecenia WHO ws. noszenia maseczekAndrey Kuzmin - stock.adobe.com
5.06.2020, 20:01, akt. 20:01

Przedszkola mogą przyjmować więcej dzieci


źródło: stock.adobe.com
5.06.2020, 08:26, akt. 20:39

Jest Tarcza antykryzysowa 4.0


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok