Radio Białystok | Koronawirus | Siedzenie w domu podczas epidemii COVID-19 nasili problem otyłości dzieci

Siedzenie w domu podczas epidemii COVID-19 nasili problem otyłości dzieci

6.04.2020, 09:01, akt. 09:14

W wielu krajach na świecie z powodu pandemii COVID-19 pozamykano szkoły i istnieje ryzyko, że pozostaną one zamknięte do końca tego roku szkolnego. Może to spowodować nasileni epidemii otyłości wśród dzieci - przewidują amerykańscy eksperci ds. zdrowia publicznego na łamach pisma „Obesity”.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Siedzenie w domu nasili problem otyłości


- Konsekwencje tycia dzieci z powodu zamknięcia szkół w czasie pandemii COVID-19 mogą być długofalowe - ocenia współautor pracy dr Andrew Rundle z Columbia University Mailman School of Public Health (Nowy Jork, USA), który specjalizuje się w badaniach dotyczących prewencji otyłości u dzieci.

Jak przypomina ekspert, z badań wynika, że dzieci w USA tyją niezdrowo zwłaszcza podczas letnich miesięcy, gdy nie chodzą do szkoły. Dotyczy to zwłaszcza tych dzieci, które już mają nadwagę.


- Badania wskazują, że dodatkowe kilogramy, które dzieci zyskują w miesiącach letnich nie zostają zrzucone w ciągu roku szkolnego i wzrastają w kolejnym okresie letnim. A otyłość w bardzo wczesnym wieku wiąże się z ryzykiem niezdrowej, nadmiernej masy ciała w średnim wieku - podkreśla dr Rundle.


Podczas siedzenia w domu z powodu pandemii pojawia się wiele czynników ryzyka, które mogą sprzyjać tyciu dzieci, przypominają autorzy pracy na łamach "Obesity". Po pierwsze w domach gromadzi się zapasy jedzenia, często bardzo przetworzonego i kalorycznego.

Ścisłe ograniczenia odnośnie wychodzenia z domu minimalizują okazję do ruchu i aktywności fizycznej, zwłaszcza dla dzieci mieszkających w miastach, w blokach. Ponadto dzieci więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów, tabletów, smartfonów - z najnowszych danych wynika na przykład, że korzystanie z gier video online dramatycznie rośnie. Często towarzyszy temu jedzenie kalorycznych przekąsek.

Dlatego dr Rundle i jego koledzy uważają, że priorytetem jest zlecanie dzieciom przez nauczycieli ćwiczeń fizycznych w ramach edukacji zdalnej, jak również prowadzenie zajęć z aktywności fizycznej przez internet. Bardzo istotne jest również dbanie o zdrowsze i mniej kaloryczne posiłki.


- Pandemia COVID-19 wiąże się z licznymi zachorowaniami i zgonami, obciążeniem systemów ochrony zdrowia, pogorszeniem sytuacji gospodarczej i zamykaniem szkół. I chociaż priorytetem jest radzenie sobie z jej bezpośrednimi konsekwencjami, ważne jest także rozważanie metod zapobiegania jej długofalowym skutkom, takim jak zwiększone ryzyko otyłości wśród dzieci - podsumowuje dr Rundle.


W Polsce w związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Ustalona wcześniej przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Duże zainteresowanie białostoczan projektem dla osób z otyłością

20.02.2020, 16:33

Białostoczanie w wieku powyżej 40. roku życia najbardziej zainteresowani są zmianą nawyków żywieniowych i odchudzaniem. Tak wynika z zakończonego już naboru do projektu "Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością". 


W Białymstoku powstaną grupy wsparcia dla osób z otyłością

17.02.2020, 03:10

Zajęcia sportowe, spotkania z psychologiem i dietetykiem, a także warsztaty kulinarne. To składa się na projekt "Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością”.


Rząd chce wprowadzić podatek od cukru - Polacy mają dzięki temu pić mniej słodzonych napojów

9.02.2020, 15:28

Ponad połowa dorosłych Polaków ma nadwagę, a prawie jedna czwarta jest otyła - alarmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. 


Stan zdrowia białostoczan

6.01.2020, 20:50

Jakie są główne zagrożenia dla zdrowia białostoczan, wynikające z badania populacyjnego Białystok Plus powiedzą prof. dr hab. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dr n. med. Małgorzata Chlabicz z tego samego zakładu.


Kampania społeczna promująca zdrowy tryb życia w Podlaskiem

20.11.2019, 19:34

Szeroka promocja zdrowego trybu życia, informacja o skutkach niewłaściwego odżywiania czy braku aktywności fizycznej dla zdrowia mieszkańców - to główne cele zainaugurowanej w środę w Białymstoku kampanii społecznej Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.


Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - alarmują eksperci

24.10.2019, 09:59

Ten problem coraz częściej dotyka najmłodszych. Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie i unikają aktywności fizycznej.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok