Radio Białystok | Wiadomości | Rząd chce wprowadzić podatek od cukru - Polacy mają dzięki temu pić mniej słodzonych napojów

Rząd chce wprowadzić podatek od cukru - Polacy mają dzięki temu pić mniej słodzonych napojów

autor: Renata Reda

9.02.2020, 15:28, akt. 15:44

Ponad połowa dorosłych Polaków ma nadwagę, a prawie jedna czwarta jest otyła - alarmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. 

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Rząd chce wprowadzić podatek od cukru - Polacy mają dzięki temu pić mniej słodzonych napojów - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Coraz więcej spożywamy cukru, zwłaszcza w napojach i różnych produktach. To - jak twierdzą eksperci - może przyczyniać się do powstawania cukrzycy, chorób układu krążenia czy nowotworów.  


Od kwietnia podatek cukrowy

NFZ przekonuje, że w zmianie nawyków żywieniowych pomoże wprowadzenie tzw. podatku od cukru. Według planów rządu ma on obowiązywać od kwietnia. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy autorstwa resortu zdrowia. Mają obowiązywać dodatkowe opłaty od słodkich napojów i na alkohol sprzedawany w małych butelkach (tzw. małpki).
Polska ma dołączyć do grona 39 państw świata, gdzie podatek od cukru jest już pobierany.


Zmienić zwyczaje żywieniowe Polaków

Zastępca dyrektora do spraw medycznych Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia doktor Marzena Juczewska przekonuje, że wprowadzenie podatku cukrowego ma przede wszystkim cel prozdrowotny, by zmienić zwyczaje żywieniowe Polaków. Doktor Juczewska dodaje, że wpływy z tej opłaty mają być przeznaczone na leczenie, ale przede wszystkim będą oddziaływać na zachowania konsumenckie istotne dla zachowania zdrowia.


Polacy spożywają więcej cukru 

NFZ alarmuje, że w ciągu ostatnich 10 lat o blisko 12 kilogramów rocznie wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski. Choć jemy mniej cukru tradycyjnego (białego), wzrasta konsumpcja cukru w napojach i wysoko przetworzonych produktach.


Epidemia otyłości

Nadmierne spożycie cukru, szczególnie w napojach gazowanych, jest jedną z głównych przyczyn otyłości. W 2016 roku w Polsce wśród osób powyżej dwudziestego roku życia aż 53 % kobiet i 68 % mężczyzn miało nadwagę, a 23 % kobiet i 25 % mężczyzn było otyłych. W przypadku dzieci nadwagę miało 20 % dziewcząt i 31 % chłopców, a 5 % dziewcząt i 13 % chłopców było otyłych.


Coraz więcej osób choruje na cukrzycę 

Otyłość powoduje wzrost zapadalności na wiele chorób, w tym w szczególności na cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia czy nowotwory. 

Dane NFZ wskazują, że stale wzrasta liczba osób z cukrzycą (jej zdecydowaną cześć stanowią pacjenci z cukrzycą typu 2). Obecnie choruje na nią - jak wylicza NFZ - blisko 3 miliony Polaków.

Szacuje się, że w 2025 roku w Polsce otyłych będzie 26 % dorosłych kobiet i 30 % dorosłych mężczyzn.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Koncerty, licytacje, biegi - 28. Finał WOŚP [zdjęcia, wideo]

12.01.2020, 07:26

W niedzielę (12.01) w Białymstoku i wielu innych miastach w Polsce odbywa się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Trwają zapisy na Halowe Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Dzieci z Cukrzycą

11.01.2020, 18:28

To szansa na przeżycie sportowej przygody i zapomnienie na moment o chorobie. 


Stan zdrowia białostoczan

6.01.2020, 20:50

Jakie są główne zagrożenia dla zdrowia białostoczan, wynikające z badania populacyjnego Białystok Plus powiedzą prof. dr hab. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dr n. med. Małgorzata Chlabicz z tego samego zakładu.


"Skonsultuj z Farmaceutą - Cukrzyca" - akcja w Białymstoku

30.11.2019, 18:21

W sobotę, 30 listopada Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Białystok zaprasza wszystkich na jesienną edycję "Skonsultuj z Farmaceutą - Cukrzyca" w Galerii Jurowiecka w Białymstoku.


Kampania społeczna promująca zdrowy tryb życia w Podlaskiem

20.11.2019, 19:34

Szeroka promocja zdrowego trybu życia, informacja o skutkach niewłaściwego odżywiania czy braku aktywności fizycznej dla zdrowia mieszkańców - to główne cele zainaugurowanej w środę w Białymstoku kampanii społecznej Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.


3 mln Polaków choruje na cukrzycę - w Białymstoku można bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi

16.11.2019, 07:44

Eksperci alarmują, że skuteczniej i taniej jest zapobiegać cukrzycy niż ją leczyć. Bezpłatne badanie stężenia cukru we krwi można dziś zrobić w Białymstoku. Akcję organizuje lokalny oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok