Radio Białystok | Koronawirus | KE proponuje, by UE przedłużyła zamknięcie swoich granic zewnętrznych do 15 maja

KE proponuje, by UE przedłużyła zamknięcie swoich granic zewnętrznych do 15 maja

8.04.2020, 17:54, akt. 18:10

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 maja.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach, fot. Joanna Szubzda

- Doświadczenia państw członkowskich i innych krajów narażonych na pandemię pokazują, że środki zastosowane w celu zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa wymagają więcej niż 30 dni, aby były skuteczne - wskazała w komunikacie KE.

Państwa UE same podejmują decyzje o zamykaniu swoich granic, ale w tym przypadku stało się to w skoordynowany sposób. Początkowo ograniczenie, które zaakceptowali na szczycie pod koniec marca szefowie państw i rządów, miało obowiązywać przez 30 dni.


Samoloty niemal przestały latać


Od czasu zamknięcia granic zewnętrznych UE w drugiej połowie marca pasażerski ruch lotniczy został zredukowany niemal do zera. Loty ograniczają się głównie do transportu ładunków i sprowadzania Europejczyków, którzy utknęli gdzieś na świecie. Ze względu na wprowadzone restrykcje dotyczące wychodzenia z domów podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych środków transportu, takich jak promy, autokary czy kolej.

Niewykluczone, że zamknięcie granic zewnętrznych nie skończy się 15 maja. KE zapowiedziała, że ewentualne dalsze przedłużenie restrykcji musiałoby uwzględniać rozwój sytuacji epidemicznej.

Szefowie państw i rządów krajów UE zgodzili się na zamknięcie granic zewnętrznych UE na specjalnym wideoszczycie 17 marca. W następstwie wszystkie państwa członkowskie UE z wyjątkiem Irlandii podjęły odpowiednie działania krajowe.

Ograniczenie podróży nie dotyczy obywateli UE,
obywateli krajów spoza Unii, ale należących do strefy Schengen i członków ich rodzin, a także obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi w UE, jeśli chcą wracać do domu.

Wytyczne Komisji mówią też, że możliwość wjazdu na terytorium UE powinni mieć lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, badacze i eksperci pomagający w radzeniu sobie z epidemią, a także osoby przewożące towary, pracownicy przygraniczni oraz sezonowi pracownicy rolni.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Bez kolejek na granicy z Białorusią - w weekend ruch mniejszy, niż wcześniej

6.04.2020, 12:08

Po weekendzie (3-5.04) nie ma kolejek na przejściach granicznych z Białorusią w województwie podlaskim - poinformowała w poniedziałek (06.04) Straż Graniczna. Ze statystyk służb wynika, że od piątku do niedzieli ruch samochodów zarówno w Kuźnicy jak i sąsiednich Bobrownikach był mniejszy, niż tydzień wcześniej.


Ostatni dzień akcji "Lot do Domu"

5.04.2020, 10:45

Ponad 55 tys. Polaków w ramach 388 lotów z 71 lotnisk na całym świecie wróciło do kraju dzięki akcji "Lot do domu" - poinformowało w niedzielę (5.04) Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Akcja, która rozpoczęła się 15 marca, kończy się w niedzielę.


Minister rolnictwa chce szybkiego rozwiązana problemu rolników z Suwalszczyzny, którzy swoje pola mają również po stronie litewskiej

1.04.2020, 07:35

Decyzja, czy będą mogli przekraczać granicę leży w gestii Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Straży Granicznej.


Droga prowadząca do polsko-litewskiego przejścia w Ogrodnikach będzie przebudowana

29.03.2020, 12:57

Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, ale także pieszych i rowerzystów. Droga prowadząca do polsko-litewskiego przejścia w Ogrodnikach będzie przebudowana. Ministerstwo Infrastruktury zgodziło się na inwestycję na drodze krajowej nr 16.


Rzecznik rządu: kontrole na granicach mogą obowiązywać dłużej od innych ograniczeń

27.03.2020, 09:34

Obawiam się, że rygor graniczny będzie obowiązywał dłużej od innych ograniczeń, bo nawet jeśli działania wprowadzone przez rząd dadzą dobry efekt, to duży napływ osób z zagranicy - bez kontroli - spowodowałby powrót choroby COVID-19 - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


Szef MSWiA: przedłużamy zamknięcie granic do 13 kwietnia

25.03.2020, 14:32

Wprowadziliśmy zamknięcie granic naszego kraju w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie od 15 marca na 10 dni. Zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego ta decyzja została przedłużona o 20 dni, także granice naszego kraju do 13 kwietnia pozostają zamknięte – poinformował w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew

fot. Wojciech Szubzda
2.06.2020, 07:50, akt. 3.06.2020, 14:10

Przed wyjazdem do uzdrowiska konieczne testy na Covid-19źródło: stock.adobe.com
2.06.2020, 09:03, akt. 09:03

Rynek paczek bije kolejne rekordy


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok