Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Minister rolnictwa chce szybkiego rozwiązana problemu rolników z Suwalszczyzny, którzy swoje pola mają również po stronie litewskiej

Minister rolnictwa chce szybkiego rozwiązana problemu rolników z Suwalszczyzny, którzy swoje pola mają również po stronie litewskiej

autor: Areta Topornicka

1.04.2020, 07:35

Decyzja, czy będą mogli przekraczać granicę leży w gestii Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Straży Granicznej.

17.03.2020, fot. Joanna Szubzda
17.03.2020, fot. Joanna Szubzda

Rolnicy z Suwalszczyzny mają problem z dotarciem do swoich pól na Litwie - relacja Arety Topornickiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Odpowiedź tej treści otrzymaliśmy od dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Małgorzaty Książyk.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy kilkudziesięciu gospodarzy z gmin Puńsk, Rutka-Tartak, Sejny, Szypliszki i Wiżajny. Wśród nich jest Delicja Pieczulis. 60 hektarów jej pola znajduje się po stronie litewskiej. Jak mówi, wszyscy bardzo liczą na pomoc.


- Nam zależy tylko na tym, żeby wjechać na pole i zrobić to, co musimy. Inaczej zostaniemy bez paszy dla zwierzą. Niektórym gospodarstwom grozi bankructwo, ponieważ mają kredyty, które muszą pospłacać. Robi się coraz cieplej, któryś rok z rzędu mamy suszę, więc prace polowe musimy wykonać jak najwcześniej. Bardzo nam zależy, żeby władze jak najprędzej znalazły jakieś rozwiązanie.


Rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej - mjr Katarzyna Zdanowicz  zapewnia, że cały czas trwają prace nad  uregulowaniem tej sprawy. 


- Obowiązujące przepisy umożliwiają wydawanie indywidualnych zezwoleń na przekraczanie granicy poza wyznaczonymi miejscami - tam, gdzie jest przywrócona tymczasowa  kontrola graniczna. Problemem jest tutaj 14-dniowa kwarantanna, której poddawane są wszystkie osoby wjeżdżające do naszego kraju. To wszystko zostanie rozwiązane kompleksowo. Jeżeli komendant główny zezwoli na przekraczanie granicy rolnikom w wyznaczonych miejscach, to wszystkie osoby zainteresowane zostaną o tym poinformowane. 


Zapytaliśmy też, czy w tej sprawie działania podejmuje również wojewoda podlaski. Jak powiedziała nam Kamila Ausztol z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, problem jest analizowany, a wojewoda czeka na decyzje, które muszą zapaść na szczeblu centralnym.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Suwalski starosta upomina się o rolników, którzy swoje pola mają także po litewskiej stronie granicy

30.03.2020, 19:41

Po raz pierwszy na ten problem zwrócił uwagę tydzień temu na naszej antenie wójt Puńska Witold Liszkowski. Od tego czasu sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej, bo w myśl kolejnych obostrzeń, przekroczenie granicy oznacza obowiązkową 14-dniową kwarantannę.


Zamknięta granica między Polską i Litwą to problem dla miejscowych rolników

24.03.2020, 07:11

Duże problemy - w związku z zamknięciem polsko-litewskiej granicy - mogą mieć rolnicy z gminy Puńsk, którzy swoje pola mają także na Litwie.


Witold Liszkowski

23.03.2020, 12:40

- Kiedy rolnicy zaczną wychodzić na pola, to będzie problem, bo ziemię mają po obu stronach granicy - mówi Witold Liszkowski.

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz

ks. bp Adrian Galbas, fot. Tomasz Kubaszewski
27.05.2020, 14:40, akt. 14:43

Ks. Adrian Galbas - rapujący biskup

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok