Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalski starosta upomina się o rolników, którzy swoje pola mają także po litewskiej stronie granicy

Suwalski starosta upomina się o rolników, którzy swoje pola mają także po litewskiej stronie granicy

autor: Areta Topornicka

30.03.2020, 19:41, akt. 19:43

Po raz pierwszy na ten problem zwrócił uwagę tydzień temu na naszej antenie wójt Puńska Witold Liszkowski. Od tego czasu sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej, bo w myśl kolejnych obostrzeń, przekroczenie granicy oznacza obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

17.03.2020, fot. Joanna Szubzda
17.03.2020, fot. Joanna Szubzda

Starosta suwalski Witold Kowalewski uważa, że sprawa wymaga podjęcia pilnych działań. Zaapelował o to w pismach do ministrów rolnictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji.


- Sytuacja jest o tyle trudna, że rolnicy mogą przekraczać teraz granicę wyłącznie przez Budzisko. Wcześniej przejeżdżali przez BolcieGrzybinę i Sudawskie. A do Budziska z gminy Wiżajny jest około 30 km. Kolejny problem to 14-dniowy obowiązek kwarantanny dla każdego, kto przekroczy granicę. To wszystko uniemożliwia rolnikom jakiekolwiek prace w polu. Niektórzy mają nawet 100 hektarów ziemi po stronie litewskiej.


Starosta szacuje, że problem dotyczy kilkudziesięciu rolników, głównie z gmin Puńsk, Wiżajny, Szypliszki i Sejny. Dodaje, iż bardzo liczą oni na pomoc ze strony polskiego rządu.


- Większość gospodarstw na pewno ograniczy hodowlę, ponieważ produkcja opierała się w dużej mierze na paszy sprowadzanej z Litwy. Myślę, że niektóre gospodarstwa mogą nawet upaść. Mam nadzieję, że w trybie zarządzania kryzysowego odpowiedź z ministerstw pojawi się jak najszybciej. Rolnicy wykazują się cierpliwością i rozumieją sytuację, ale tej pomocy też bardzo teraz potrzebują.


Pytania w tej sprawie wysłaliśmy w piątek zarówno do resortu rolnictwa, jak i spraw wewnętrznych. Czekamy na odpowiedzi. 

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Zamknięta granica między Polską i Litwą to problem dla miejscowych rolników

24.03.2020, 07:11

Duże problemy - w związku z zamknięciem polsko-litewskiej granicy - mogą mieć rolnicy z gminy Puńsk, którzy swoje pola mają także na Litwie.


Witold Liszkowski

23.03.2020, 12:40

- Kiedy rolnicy zaczną wychodzić na pola, to będzie problem, bo ziemię mają po obu stronach granicy - mówi Witold Liszkowski.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok