Radio Białystok | Koronawirus | Gowin: rozpoczęła się produkcja polskiego testu na koronawirusa

Gowin: rozpoczęła się produkcja polskiego testu na koronawirusa

9.04.2020, 13:14, akt. 13:22

Ostatnią decyzją jaką podpisałem jako minister nauki i szkolnictwa wyższego była decyzja o produkcji polskiego testu na koronawirusa; ta produkcja już się rozpoczęła - powiedział w czwartek (9.04) lider Porozumienia Jarosław Gowin. Jak podkreślił, przekazał Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN środki na produkcję pierwszych 100 tys. testów na obecność koronawirusa .

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda
Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin przypomniał, że "był pierwszym politykiem, który jeszcze jako wicepremier mówił o potrzebie przygotowania drugiej fazy walki z epidemią".

Jego zdaniem "ta druga faza nie może polegać na tym, co dzisiaj jest, na izolowaniu nas wszystkich, zamrożeniu polskiej gospodarki, tylko musi być przemyślanym planem stopniowego odmrażania polskiej gospodarki życia społecznego".Plan którego założenia przedstawiał poseł Porozumienia, były szef NFZ Andrzej Sośnierz, Gowin nazwał jako "planem Sośnierzem". - Planem wychodzenia ze stanu izolacji i planem przechodzenia do drugiej fazy wali z epidemią - podkreślił.Sośnierz podkreślił, że plan aby "uwolnić naród, uwięzić wirusa i zapobiec biedzie" opracował na podstawie analizy doświadczeń innych krajów, ale także na podstawie rozwiązań, które już dziś zostały wprowadzone w Polsce. 


- To kilka-kilknaście tysięcy osób zagraża społeczeństwu i powinniśmy skupić się na wyłowieniu osób, które są potencjalnym zagrożeniem - mówił poseł Sośnierz.


Dodał, że ważna jest identyfikacja wirusa poprzez wykrywanie zakażeń i kontakty osób zakażonych wykorzystując rozwiązania technologiczne. - Tutaj można się posłużyć koreańskim przykładem, kiedy posłużono się telefonią komórkową - mówił. Sośnierz podkreślał także, że należy zwiększyć wydajność laboratoriów, aby wykonywać dziesiątki tysięcy testów dziennie.

W poniedziałek wicepremier i minister szkolnictwa wyższego oraz szef Porozumienia Jarosław Gowin oświadczył, że podaje się do dymisji z obu pełnionych funkcji. Zaznaczył, że jego ugrupowanie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Na wicepremiera rekomendował minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

20 marca dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) w Poznaniu prof. Marek Figlerowicz poinformował, że naukowcy z jego jednostki opracowali prototyp testu na obecność koronawirusa. Wsparcie dla Instytutu w produkcji testów zadeklarował wówczas m. in. Wielkopolski Urząd Marszałkowski, który zapowiedział, że przekaże na ten cel 100 tys. zł.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

9.04.2020, 10:19

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o jedenastu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


Prognoza dla Polski: szczyt zakażeń koronawirusem ok. 25 kwietnia

8.04.2020, 19:58

W Polsce szczyt zakażeń wirusem SARS-CoV-2, sięgający 9 tys. przypadków, prawdopodobnie przesunie się o kilka dni, w okolice 25 kwietnia. Może być on łagodniejszy niż wcześniej zapowiadano - wynika z najnowszej prognozy przygotowanej przez spółkę ExMetrix.


Baszko o dymisji Gowina: to jest sygnał, żeby się opamiętali

7.04.2020, 11:24

To jest sygnał dla polityków, by się opamiętali w czasie epidemii - tak decyzję o dymisji wicepremiera Jarosława Gowina komentuje podlaski poseł Porozumienia Mieczysław Baszko.


Głosowanie korespondencyjne, dymisja Jarosława Gowina i wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

6.04.2020, 12:19

Wciąż nie ma decyzji czy 10 maja odbędą się wybory prezydenckie i w jaki sposób zostaną przeprowadzone.


Jarosław Gowin: podaję się do dymisji

6.04.2020, 12:14

Podaję się do dymisji; Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy; rekomendowaliśmy na funkcję wicepremiera Jadwigę Emilewicz - poinformował w poniedziałek (5.04) wicepremier, szef resortu szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.


PiS za propozycją Gowina ws. zmian w konstytucji; przeciwne - pozostałe kluby i Konfederacja

3.04.2020, 22:27

Jedynie PiS poparło propozycję lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina ws. zmian w konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata; przeciwne takim zmianom są pozostałe kluby: KO, Lewica, PSL-Kukiz15 oraz koło Konfederacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok