Radio Białystok | Koronawirus | Minister zdrowia: jeżeli ceny maseczek wykroczą poza rozsądny zakres, będziemy je regulować

Minister zdrowia: jeżeli ceny maseczek wykroczą poza rozsądny zakres, będziemy je regulować

11.04.2020, 14:57, akt. 15:16

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zastrzegł, że nie jest zwolennikiem odgórnych regulacji, ale "jeżeli ceny maseczek wyjdą poza rozsądny zakres, to będziemy je regulowali" - powiedział w sobotę (11.04) minister.

Łukasz Szumowski, fot. Adam Guz/KPRM
Łukasz Szumowski, fot. Adam Guz/KPRM

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w sobotę w Radiu ZET zapytany został o obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscu publicznym, który rząd wprowadza od czwartku 16 kwietnia.

Na uwagę, że wcześniej mówiono, że to niewiele daje, odparł: "Bo to wcześniej niewiele dawało i to jest wszystko spójne z punktu widzenia medycznego".

Jak zaznaczył, gdy było bardzo niewielu chorych, był "pomysł", że maseczka może ochronić. 


- Maseczka nas nie ochroni. Teraz też ta maseczka nas nie ochroni. Ona ochroni innych - wyjaśnił.


Dodał, że pojawiają się doniesienia, iż osoba, która szybko się przemieszcza, może zostawiać za sobą chmurę cząsteczek wirusa w odległości 2-4 metrów. 


- Jeżeli zasłoni twarz, jeżeli osłoni nos i usta, to ograniczy chmurę wirusa w sposób istotny. Nie zredukuje jej do zera, bo musiałaby mieć pełen strój ochronny, a nie ma takiej możliwości, żeby chodzić po ulicy w pełnym rynsztunku - podkreślił.


Minister mówi, że nie w każdej pracy da się nosić maseczkę


Jak przypomniał Łukasz Szumowski, rygor ten obowiązywać będzie w miejscach publicznych, ale jeśli pracodawca uzna go za możliwy i konieczny, również może go zastosować. 


- My do tego namawiamy, ale też są przecież obszary i sektory, gdzie po prostu się nie da albo gdzie są inne środki ochrony - dodał.


Szef resortu zdrowia był też pytany o to, czy planowane jest uregulowanie cen maseczek.


Możliwa regulacja cen maseczek


- Pamiętajmy, że część zakładów produkuje różne typy maseczek, to są czasami maseczki z materiału, które są droższe i chirurgiczne, które są tańsze. Maseczka maseczce nierówna. Musimy mieć takie maseczki z certyfikatem dla służby zdrowia. W przestrzeni publicznej najlepiej sprawdzają się maseczki materiałowe czy chustki, które można uprać, wygotować, dlatego że te chirurgiczne używamy przez godzinę, dwie i wyrzucamy - powiedział.


- Jeżeli ceny maseczek wyjdą poza rozsądny zakres, to będziemy je regulowali. Natomiast wszelkie regulacje centralne rynku, odgórne zawsze obawiam się, że mogą spowodować wręcz ograniczenie dostępu, a nie poprawę. Jeżeli od środy czy czwartku te ceny by szybowały, możemy wprowadzić ceny odgórne - zapowiedział.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przypomniał, że był wprowadzony zakaz sprzedaży maseczek na popularnych platformach zakupowych. 


- Ten handel uwolnimy. Im większa dostępność, tym ceny są niższe - powiedział.


Szumowski był też pytany o sytuację szpitala w Radomiu, który stanowi poważne ognisko koronawirusa na Mazowszu, zakażenie potwierdzane jest u kolejnych pacjentów i personelu. 


- Każda placówka ochrony zdrowia jest niestety znacznie bardziej ryzykownym miejscem. Ryzyko zakażenia personelu medycznego jest tu znacznie wyższe. Służby sanitarne izolują osoby, które są z kontaktu, decydują o tym, na ile ten kontakt jest bezpośredni. Bo pamiętajmy, że widzenie się na jednym korytarzu z osobą chorą nie oznacza, że jesteśmy osobą z bliskiego kontaktu. Natomiast jeżeli mieliśmy fizyczny kontakt, opiekowaliśmy się pacjentem bez ochrony, to wtedy tak, oczywiście, te osoby muszą być izolowane od innych - wskazał.


- To, co mówi konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych, prof. Andrzej Horban: oni codziennie stykają się z pacjentami zakażonymi, nie mogą być ewakuowani, nie są w kwarantannie, bo na tym polega ich praca - powiedział Szumowski.

Dodał, że trzeba mieć wiarę w to, że służby sanitarne wiedzą kogo izolować, a kogo nie.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ceny maseczek rosną w zawrotnym tempie

10.04.2020, 19:05

Od 16 kwietnia w Polsce będą obowiązywać kolejne obostrzenia związane z koniecznością zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Tymczasem ceny maseczek w związku z epidemią koronawirusa rosną w zawrotnym tempie. To nie jest wina farmaceutów - tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.


Rękawiczki, maseczki i długie kolejki - tak teraz wygląda wizyta w sklepie

10.04.2020, 14:10

Kolejki nawet po podstawowe produkty. Klienci w ochronnych maseczkach i rękawiczkach. Tak wyglądają w tym roku zakupy przed wielkanocnymi świętami.


Jak poprawnie założyć maseczkę?

9.04.2020, 18:22

Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił w czwartek (9.04) na swoich stronach instrukcję, jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę. Podkreśla w niej, aby przed założeniem maseczki zadbać o czystość dłoni - umyć je wodą z mydłem lub zdezynfekować płynem na bazie alkoholu.


Zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej

9.04.2020, 13:41

Od przyszłego czwartku (16.04) w przestrzeni publicznej będzie obowiązek zasłaniania nosa i ust - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok