Radio Białystok | Wiadomości | Zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej

Zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej

9.04.2020, 13:41, akt. 17:19

Od przyszłego czwartku (16.04) w przestrzeni publicznej będzie obowiązek zasłaniania nosa i ust - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Trzeba będzie zakrywać usta i nos

Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.Nie musi być maseczka, może być szalik


- Obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych obowiązuje w wielu innych krajach; nie mówimy, że musi to być maseczka, może to być chustka lub szalik - podkreślił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.Minister zdrowia odpowiadając na pytanie o kary za nie noszenie maseczek oraz gdzie obywatele mają je zdobyć odpowiedział, że taki obowiązek funkcjonuje w wielu innych krajach na całym świecie. - Nie mówimy, że musi to być maseczka, może to być chustka, szalik - oświadczył.

- Co do konkretnych regulacji, będziemy je przedstawiali po świętach. Natomiast ten obowiązek będzie od czwartku poświątecznego - dodał Szumowski.


Zasłanianie ust i nosa będzie też zalecane w zakładach pracyPremier był w czwartek pytany przez dziennikarzy o wprowadzenie obowiązku noszenia np. maseczek ochronnych, które pozwolą zasłonić usta i nos i tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.


- W wielu zakładach pracy będzie to zalecane, zwłaszcza tam, gdzie poszczególne normy obowiązujące wskazują na to, że osoby mogą znajdować się w pewnej bliskości wobec siebie, która może powodować przenoszenie wirusa drogą kropelkową - wszędzie tam ten obowiązek będzie rozszerzany - zapowiedział premier. 


Jak dodał z jego informacji wynika, że w wielu polskich przedsiębiorstwach zasada zasłaniania ust i nosa już jest wprowadzona.

Szef rządu podziękował przy tym wszystkim zakładom pracy, w tym szwalniom, które w ostatnich dwóch tygodniach - jak mówił - "mocno przestawiają swoją produkcję", by można było uzyskać maseczki ochronne. 


I na pewno ta produkcja będzie potrzebna, co najmniej w najbliższych kilku miesiącach, jeśli nie dłużej, bo czekamy na szczepionkę aż zostanie wynaleziona, ale nie wiemy, kiedy zostanie wynaleziona bądź na dobre skuteczne lekarstwo - mówił szef rządu.Minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do kwestii pozyskiwania maseczek ochronnych dodał, że istotą w tej sprawie jest zasłonięcia ust i nosa.

- To mogą być również różne środki, które sami przygotujemy. Ale też cały przemysł polski, który został przestawiony na rzecz szycia i produkcji tych maseczek, masek, chustek zasłaniających będzie również w tej chwili uwalniany do dystrybucji, będzie udostępniany do szeroko pojętego rynku - podkreślił szef MZ.


Konieczne dalsze ograniczenia


Łukasz Szumowski podkreślił, że gdyby nie wprowadzone restrykcje zakażonych mogłoby być nawet 40 tys. osób.


- Mielibyśmy sytuację taką, jaka jest we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii. Sytuacja, w której medycy muszą decydować, kto ma szansę mieć leczenie respiratorem, a kto nie. Na szczęście takiej sytuacji na dzień dzisiejszy w Polsce nie ma i musimy zrobić wszystko, żeby jej nie było - podkreślił minister.- Gdyby te restrykcje były poluźnione, gdybyśmy spędzili te święta w taki sposób, jak zwykle je spędzaliśmy - radośnie i razem ze wszystkimi przyjaciółmi, najbliższymi, daleką rodziną, szerszą, za miesiąc mielibyśmy 30-40-50 tys. więcej osób chorych, a to oznaczałoby, że kilkaset osób z tej grupy by zmarło - zaznaczył.
Szumowski poinformował, że od 16 kwietnia zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Tłumaczył, że noszenie maseczek lub chustek ograniczy rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.


- To, na dzisiaj, gdy już coraz więcej jest osób chorych w Polsce, czasami bezobjawowo, pozwala ochronić nie nas, którzy będziemy nosili te maseczki i chustki na twarzy, ale innych przed nami. W związku z tym od przyszłego czwartku taki obowiązek będzie dla wszystkich w przestrzeni publicznej - zapowiedział Szumowski.Szef MZ podkreślił, że należy cały czas zachowywać środki ostrożności, które będą minimalizować rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

źródło: PAP | red: wsz, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Premier: przedłużamy obowiązujące obostrzenia; działają dobrze

9.04.2020, 13:23

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że polski rząd przedłuża wszelkie wprowadzone wcześniej ograniczenia.


Podlaskie samorządy dostarczają maseczki mieszkańcom

8.04.2020, 17:02

Rząd ogłosi w czwartek (9.04) nowe zalecenia w związku z epidemią koronawirusa. Jak informuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dotyczyć one będą między innymi noszenia maseczek ochronnych.


Wielu podlaskich przedsiębiorców ma problem z zapewnieniem środków ochrony swoim pracownikom

8.04.2020, 12:20

Chociaż płyny dezynfekujące, rękawice czy maseczki są coraz bardziej dostępne, to odstrasza ich cena.


Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o zaleceniu noszenia maseczek

7.04.2020, 17:03

Rzecznik ministerstwa zdrowia nie wykluczył wprowadzenia zalecenia noszenia maseczek w miejscach publicznych. Wojciech Andrusiewicz odpowiadając na pytania dziennikarzy wyjaśnił, że zgodnie z rekomendacjami ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia chodzi o maseczki przygotowywane lub szyte domowym sposobem.


Badanie: koronawirus może pozostać na maseczkach nawet przez tydzień

6.04.2020, 16:47

Wirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na powierzchniach stalowych i plastikowych przez kilka dni, a na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych nawet przez tydzień - podał w poniedziałek (5.04) dziennik "South China Morning Post", cytując hongkońskie badanie.


Premier: Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu [wideo]

6.04.2020, 10:42

W poniedziałek (6.04) Sejm wznowił obrady. Posłowie wysłuchali informacji premiera na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok