Radio Białystok | Koronawirus | Szumowski: od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę

Szumowski: od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę

14.04.2020, 12:07, akt. 13:14

Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę - poinformował we wtorek rano (14.04) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

fot. Laura Maksimowicz
fot. Laura Maksimowicz

Nowa rzeczywistość gospodarcza

Minister zdrowia jednocześnie podkreślił, że izolacja jest skuteczna i gdyby nie ona, liczba chorych byłaby znacznie wyższa.


- Będziemy powoli od 19 (kwietnia) odmrażać gospodarkę. Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji - powiedział minister w rozmowie z RMF FM.


Łukasz Szumowski podkreśił, że obecna izolacja społeczna jest skuteczna i "gdyby nie ona, mielibyśmy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy chorych".

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po świętach wielkanocnych rząd przedstawi plan powrotu do "nowej rzeczywistości gospodarczej". Zaznaczył, że będzie to plan "bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia, i od gospodarki, i od spraw społecznych".


"O takich wakacjach, jak do tej pory możemy zapomnieć"

Według ministra zdrowia  "o takich wakacjach, jak do tej pory możemy zapomnieć", a zmagania z epidemią potrwają rok. Szumowski podkreślił, że rząd rozważa różne scenariusze stopniowego otwierania szkół.

- O takich (wakacjach), jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć - powiedział Łukasz Szumowski. Podkreślił, że nie ma żadnych danych naukowych, które by wskazywały, że "epidemia wygaśnie z powodu lata".

- Na świecie, gdzie mamy temperatury znacznie wyższe, dużo słońca, wirus jest obecny, epidemia jest obecna. W związku z tym nie podejrzewam, żeby nagle czerwiec, lipiec miały zlikwidować epidemię. Będziemy się z nią borykać przez rok - mówił minister.


Pytany o obozy i kolonie stwierdził: "Możemy zakładać, że ich nie będzie". - Chyba, że będziemy już mieli immunizację pewnych grup, na to też się przygotowujemy, żeby sprawdzać, kto jest odporny, kto jest nieodporny, kto już miał kontakt z wirusem, kto go nie miał, ale to już dalszy etap działania - zaznaczył minister.

Szumowski powiedział, że trwają analizy scenariuszy, według których miałyby być otwierane szkoły.


- Czy na przykład regionalnie, gdzie jest najmniej zachorowań, czy też wiekowo, np. klasy I do V, czy też w taki sposób, żeby to były trudno powiedzieć szkoły, ale opieka nad dziećmi dla osób, które nie mają co ze swoimi pociechami zrobić. Trudno rok  trzymać dzieci w domach. To jest też nie do zrobienia - stwierdził minister.


Złagodzona część obostrzeń w handlu czy usługach

- Można się spodziewać, że w przyszłym tygodniu przynajmniej część obecnych obostrzeń zostanie zlikwidowana czy złagodzona; szczególnie jeśli chodzi o handel i usługi - podkreślil powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


- Chcemy i musimy powoli wracać do normalnej działalności. Nie da się w nieskończoność zamrażać państwa, zamrażać gospodarki - podkreślił wicepremier na antenie TVP 1. Zaznaczył, że ważne jest, aby powrót do "w miarę normalnego funkcjonowania w wielu obszarach życia" obudować bezpiecznymi zachowaniami, takimi jak trzymanie bezpiecznej odległości czy zasłanianie twarzy. - Temu będą służyły nowe regulacje - zaznaczył.


Jacek Sasin podkreślił, że wszystkie dotychczasowe obostrzenia obowiązują do końca tego tygodnia. Jak zauważył, są jeszcze przedłużone restrykcje związane z zamknięciem wielkopowierzchniowych placówek handlowych, jeśli chodzi o prowadzenie sprzedaży w mniejszych sklepach czy zamknięcie zakładów usługowych. - Zakładów fryzjerskich chociażby, co wiem, że dla wielu osób to jest dużym problemem. Chcemy powoli przywracać funkcjonowanie tych miejsc - powiedział.

O szczegółach rząd ma informować przed końcem tego tygodnia. Jacek Sasin zaznaczył, że im dłużej trwa okres zamrożenia, tym dla gospodarki gorzejźródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekonomistka: "Pandemia brutalnie obnażyła dysfunkcje naszego świata" [wywiad]

12.04.2020, 13:25

Symptomy zagrożeń kryzysowych były już widoczne od lat. Wiele analiz wskazywało, że świat się chwieje, jest spękany. Pandemia brutalnie obnażyła dysfunkcje naszego świata - powiedziała PAP prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej.


Przedsiębiorcy mogą już wypełniać wnioski o wsparcie w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

11.04.2020, 10:30

Do podziału są 72 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na dofinansowanie wynagrodzeń w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Przysługuje ono firmom, które w ciągu dwóch miesięcy zanotowały mniejsze obroty - w porównaniu do roku ubiegłego.


Podlascy przedsiębiorcy czekają na pieniądze z tarczy antykryzysowej

10.04.2020, 09:55

Uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje kolejny pakiet wsparcia gospodarki w wysokości 100 mld zł. Przedstawiciele biznesu liczą, że te pieniądze jak najszybciej trafią na ich konta.


Apel: kupuj lokalnie i wspieraj podlaskich przedsiębiorców w czasie epidemii

9.04.2020, 13:38

- W tych trudnych dla nas wszystkich czasach, wspierajmy lokalnych przedsiębiorców sprzedających żywność i kosmetyki - nawołują władze samorządowe województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok