Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy przedsiębiorcy czekają na pieniądze z tarczy antykryzysowej

Podlascy przedsiębiorcy czekają na pieniądze z tarczy antykryzysowej

autor: Adam Janczewski

10.04.2020, 09:55, akt. 11:48

Uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje kolejny pakiet wsparcia gospodarki w wysokości 100 mld zł. Przedstawiciele biznesu liczą, że te pieniądze jak najszybciej trafią na ich konta.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Przedsiębiorcy czekają na tarczę antykryzysową - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
O tarczy antykryzysowej i sytuacji przedsiębiorców - prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Witold Karczewski | Pobierz plik.


0:00
0:00
O tarczy antykryzysowej - białostocki przedsiebiorca Wojciech Strzałkowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ustawa w Senacie

Wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem - przewiduje ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek (8/9.04).

Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu. Zasadnicza jej część ustawy odnosi się do pomocy dla firm.

Wsparcie płynności finansowej

Przewidziano, że Agencja Rozwoju Przemysłu zaoferuje przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową. Kapitał ma być kierowany przede wszystkim do sektora transportowego. Pomoc ma polegać również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15-miesięczną karencją w spłacie.

Założono zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogły je dostać podmioty, które nie zatrudniają pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Wakacje składkowe

Ustawa rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych "wakacji składkowych", o firmy zatrudniające do 49 osób. Zastrzeżono, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Postojowe

Przewidziano też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Rząd będzie mógł podjąć decyzję o ewentualnych kolejnych wypłatach w drodze rozporządzenia.

Kredyty

Przewidziano zmiany w programie pożyczkowym realizowanym przez BGK "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie", w tym m.in. wprowadzenie ulg w spłacie zaciągniętych pożyczek z programu. Wprowadzono też możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości.

Grupy kapitałowe

Ustawa przedłuża terminy sporządzenia lokalnej i grupowej dokumentacji cen transferowych, odpowiednio do 30 września i 31 grudnia 2020 r. Ponadto grupy kapitałowe, które poniosą w 2020 r. negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 i nie spełnią z tego powodu warunku rentowności oraz braku zaległości podatkowych, zachowają status podatkowej grupy kapitałowej.

Pomoc dla rolników

Część rozwiązań dotyczy pomocy dla rolników oraz przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego. Rolnikom i pracującym z nimi domownikom, w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19, ma przysługiwać zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wprowadzono też rozwiązania umożliwiające przedsiębiorcom z sektora rolno-spożywczego elastyczną organizację czasu pracy.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad pół mln wniosków o wsparcie z tarczy antykryzysowej

10.04.2020, 08:56

Złożono już 556 tys. 952 wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowało w piątek rano (10.04) Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej z nich dotyczy zwolnienia ze składek do ZUS za okres marzec - maj 2020.


Bon turystyczny 1000 plus na etapie konsultacji

10.04.2020, 06:53

Ministerstwo Rozwoju i Polska Organizacja Turystyczna pracują nad koncepcją bonu 1000 plus; na obecnym etapie konsultacje dotyczą formy, dystrybucji oraz wartości finansowania - poinformował resort rozwoju.


Apel: kupuj lokalnie i wspieraj podlaskich przedsiębiorców w czasie epidemii

9.04.2020, 13:38

- W tych trudnych dla nas wszystkich czasach, wspierajmy lokalnych przedsiębiorców sprzedających żywność i kosmetyki - nawołują władze samorządowe województwa podlaskiego.


W związku z epidemią z ogromnymi problemami borykają się właściciele salonów fryzjerskich i kosmetycznych

9.04.2020, 07:04

Już w marcu notowali znaczny spadek obrotów, a od kwietnia byli zmuszeni zamknąć lokale.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok