Radio Białystok | Koronawirus | Największy samolot transportowy świata przywiózł do Polski sprzęt medyczny [wideo]

Największy samolot transportowy świata przywiózł do Polski sprzęt medyczny [wideo]

14.04.2020, 12:35, akt. 13:51

Na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata. Ogromna maszyna przywiozła środki do walki z koronawirusem. To m.in. maski ochronne typu FFP2 , kombinezony i przyłbice.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

80 ton towarów

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do Polski trafiło ok. 80 ton towarów do walki z koronawirusem. - To bezprecedensowy transport, który będziemy w najbliższych tygodniach powielać; będziemy ściągać jak najwięcej sprzętu - zapowiedział.

Na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował we wtorek (14.04) największy transportowy samolot świata, który przywiózł z Chin do Polski ładunek z niezbędnymi środkami do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu znajdowało się m.in. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.Premier na briefingu na warszawskim lotnisku podkreślił, że środki ochrony medycznej mają zabezpieczyć przede wszystkim polskich lekarzy i pracowników medycznych.


- Dzisiaj koncentrujemy się na tym, co jest najbardziej konieczne, najbardziej potrzebne na kilka najbliższych dni i najbliższych kilka tygodni. Mamy do czynienia z sytuacją dużych niedoborów sprzętu na całym świecie. O taki transport starało się kilka państw. To, że samolot mógł przylecieć do Polski, ten największy samolot transportowy świata, poprzedziły też długie godziny negocjacji, a wcześniej długie dni rozmów - podkreślił Morawiecki.


"Chcemy odbudować produkcję krajową"

- Dodatkowo koncentrujemy się na produkcji krajowej. Chcemy działać dwutorowo - z jednej strony ściągać sprzęt z różnych części świata, dzisiaj to jest głównie z kierunku chińskiego, ale też odbudowywać produkcję krajową. I to się już udaje w przypadku prostszego sprzętu jak maski czy fartuchy - podkreślił szef rządu.

Według niego Polska osiągnęła w przypadku masek niemedycznych zdolności produkcyjne w wysokości 40 mln sztuk miesięcznie, a są plany, aby za miesiąc było to około 100 mln. Premier dodał, że maseczki ściągane są z Chin i innych krajów.


- Wiemy doskonale, że ta walka może być długa, chcemy być przygotowani na - mam nadzieję - opadającą falę. Mam nadzieję, że ona będzie opadać, ale nie wiemy, kiedy będzie dokładnie ten szczyt zachorowań i chcemy raczej mieć więcej towaru medycznego, mieć tego towaru na zapas - powiedział Mateusz Morawiecki.


Premier poinformował, że w poniedziałek wieczorem prowadził rozmowy dotyczące zakupu respiratorów, "po to, żeby respiratorów było więcej niż dzisiaj jest potrzebne". - Oby one nie były wykorzystane, oby nie musiały być wykorzystane w przyszłości, ale wolimy mieć na zapas respiratorów i sprzętu medycznego potrzebnego do walki z koronawirusem - podkreślił szef rządu.

Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź i Lotos. Wtorkowy transport, jak podaje KGHM, jest kolejnym zorganizowanym przez tę spółkę na apel premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot wylądował 26 marca.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Maseczki w różnym stopniu chronią przed zakażeniem

11.04.2020, 16:30

Maseczki występują w różnych rodzajach i w różnym stopniu mogą chronić przed zakażeniem. Jednak w obecnej sytuacji epidemicznej istotny jest aspekt ograniczenia rozsiewania patogenu, a noszenie maseczek w tym pomaga - wyjaśnia mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz z NIZP-PZH.


Minister zdrowia: jeżeli ceny maseczek wykroczą poza rozsądny zakres, będziemy je regulować

11.04.2020, 14:57

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zastrzegł, że nie jest zwolennikiem odgórnych regulacji, ale "jeżeli ceny maseczek wyjdą poza rozsądny zakres, to będziemy je regulowali" - powiedział w sobotę (11.04) minister.


Rękawiczki, maseczki i długie kolejki - tak teraz wygląda wizyta w sklepie

10.04.2020, 14:10

Kolejki nawet po podstawowe produkty. Klienci w ochronnych maseczkach i rękawiczkach. Tak wyglądają w tym roku zakupy przed wielkanocnymi świętami.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok