Radio Białystok | Koronawirus | KE rysuje ścieżkę stopniowego wyjścia z ograniczeń, ale na razie bez otwarcia granic

KE rysuje ścieżkę stopniowego wyjścia z ograniczeń, ale na razie bez otwarcia granic

15.04.2020, 14:36, akt. 16:16

Komisja Europejska przedstawiła w środę (15.06) strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa, w której wskazuje na warunki, jakie powinny być spełnione, by znosić restrykcje.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Decyzja należy do władz poszczególnych krajów

- To nie jest sygnał, żeby środki ograniczające były już teraz znoszone, ale ramy dla państw członkowskich, do podjęcia przez nie decyzji. Rekomendujemy stopniowe podejście. Każdemu działaniu powinno towarzyszyć monitorowanie efektów, czy wirus na nowo się rozprzestrzenia - mówiła na wirtualnej konferencji prasowej w Brukseli szefowa KE Ursula von der Leyen.

14-stronicowy dokument nie zawiera żadnej daty, bo podjęcie decyzji w sprawie rozluźniania restrykcji będzie należało do władz poszczególnych krajów członkowskich. KE proponuje jednak zestaw kryteriów, o które takie decyzje powinny się opierać. Po pierwsze odnoszą się one do sytuacji epidemiologicznej, po drugie do stanu służby zdrowia i po trzecie - możliwości monitorowania pandemii.


Trzy kryteria

Warunkiem wstępnym do łagodzenia restrykcji powinno być znacznie zmniejszone przez dłuższy okres rozprzestrzenianie się choroby. Eksperci w Brukseli zwracają w tym kontekście uwagę na różne sposoby śledzenia sytuacji epidemiologicznej - liczbę nowych przypadków, liczbę osób hospitalizowanych czy liczbę osób, które trafiają na intensywną terapię.

Drugi zestaw kryteriów odnosi się właśnie do obciążenia systemu ochrony zdrowia w poszczególnych krajach.


- Musimy mieć rezerwy. Odnosi się to nie tylko do konieczności posiadania wolnych miejsc na oddziałach intensywnej terapii dla pacjentów z Covid-19, ale również dla innych pacjentów, jak tych z chronicznymi chorobami - tłumaczyła von der  Leyen.


Trzecim warunkiem wstępnym do znoszenia środków ograniczających mają być odpowiednie możliwości monitorowania pandemii. Chodzi o zdolności przeprowadzania testów w połączeniu z możliwością śledzenia kontaktów międzyludzkich np. za pomocą danych z telefonów komórkowych. KE chce, by wszelkie dane dotyczące pandemii były zbierane w zharmonizowany sposób, by można je było porównywać pomiędzy krajami. Teraz trudno porównywać nawet liczbę zgłaszanych przypadków, czy nawet ofiar śmiertelnych, bo w różnych krajach różnie wygląda raportowanie.


Rekomendacje dla państw członkowskich

Kryteriom tym towarzyszy zestaw rekomendacji dla państw członkowskich, aby zapewnić stopniowe, skoordynowane podejście w UE. Komisja Europejska wskazuje np. na kontynuowanie kampanii uświadamiających znaczenie zachowania środków higieny czy zastępowanie ogólnych restrykcji dotyczących całego społeczeństwa ukierunkowanymi.

Chodzi np. o ochronę najsłabszych grup (m.in. osób starszych) dłużej; ułatwianie stopniowego powrotu niezbędnych aktywności gospodarczych czy regularnej dezynfekcji węzłów komunikacyjnych, sklepów i miejsc pracy.

Przy otwarciu szkół Bruksela wskazuje też na konieczność separowania, na ile to możliwe, grup uczniów, np. przez organizowanie różnych godzin posiłków. Tam, gdzie to możliwe, ma być utrzymana telepraca.

KE chce też pracować nad tym, by przyspieszyć diagnostykę, leczenie oraz opracowanie szczepionki. Von der Leyen zapowiedziała na 4 maja międzynarodową konferencję donatorów, by zebrać środki na ten cel. - Mam nadzieję, że kraje na całym świecie odpowiedzą na to wezwanie - zaznaczyła.


Otwarcie granic w drugiej fazie łagodzenia restrykcji

Z wypowiedzi przewodniczącej KE wynika, że nie należy się spodziewać szybkiego znoszenia kontroli na granicach wewnętrznych w UE. Jak zaznaczyła, będzie się to odbywać w drugiej fazie łagodzenia restrykcji. KE chciałaby jednak wcześniej przywrócenia możliwości przekraczania granic dla obywateli w przygranicznych regionach, tam, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest podobna po obu stronach.

KE, podobnie jak inne instytucje i rządy, również zaleca noszenie masek, ale wskazuje przy tym, że dostęp do tych medycznych powinien być w pierwszej kolejności zapewniony pracownikom ochrony zdrowia. Von der Leyen zastrzegła, że maski nie mogą zastąpić innych środków, zwłaszcza tych odnoszących się do przestrzegania zasad higieny.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od 16 kwietnia obowiązek zakrywania twarzy - zobacz, kiedy i gdzie

15.04.2020, 15:06

Od czwartku, 16 kwietnia każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Oprócz tego rząd przedłuża obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa.


Premier: Chcemy przeznaczyć dodatkowe środki na drogi samorządowe - ma to być impuls rozwojowy

15.04.2020, 12:52

- Potrzebujemy działań stymulujących gospodarkę na wielu poziomach. Fundusz Dróg Samorządowych to element walki z efektami koronawirusa - powiedział premier Mateusz Morawiecki.


GIS: więcej zachorowań na COVID-19 dotyczy kobiet; częściej umierają mężczyźni

15.04.2020, 11:45

Mężczyźni w Polsce częściej umierają z powodu koronawirusa. Stanowią 57,9 proc. przypadków - wynika z danych opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Częściej na COVID-19 w Polsce chorują kobiety.


Szumowski: od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę

14.04.2020, 12:07

Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę - poinformował we wtorek rano (14.04) minister zdrowia Łukasz Szumowski.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok