Radio Białystok | Koronawirus | Skala terapii osoczem zależy od liczby dawców

Skala terapii osoczem zależy od liczby dawców

22.04.2020, 21:57, akt. 22:09

To, ilu pacjentów zarażonych koronawirusem będzie można leczyć osoczem ozdrowieńców, zależy przede wszystkim od liczby dawców – powiedział kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

W klinice tej rozpoczęto terapię pacjentów z infekcją Covid-19 wykorzystującą osocze pobrane od ozdrowieńców - osób z już przebytym zakażeniem koronawirusem. W terapii wykorzystywane są przeciwciała, które wytworzył układ immunologiczny tej osoby w odpowiedzi na zakażenie.

Prof. Tomasiewicz powiedział, że w klinice podano osocze ozdrowieńca pierwszemu pacjentowi. "Zdecydowaliśmy podać osocze pacjentowi, który miał narastające objawy chorobowe. Mówimy tu o drugiej, środkowej, fazie zakażenia wirusem, jeszcze przed rozwojem niewydolności oddechowej, z narastającymi parametrami zapalnymi" – powiedział.

Kilkanaście godzin po podaniu pierwszej dawki, zauważono nieznaczną poprawę, ale – jak podkreślił profesor - jest zbyt wcześnie, aby wyciągać daleko idące wnioski. "Jesteśmy bardzo ostrożni" – zaznaczył. "Mogę powiedzieć tylko tyle, że pacjent czuje się dobrze, przestał gorączkować i będziemy go bardzo uważnie obserwować, śledzić, jak to będzie dalej przebiegało" – dodał.

Możliwości leczenia tą metodą pacjentów z Covid-19 zależą przede wszystkim od liczby dawców. "To niezwykle cenny lek, oddany przez dawców, nie do zastąpienia, przynajmniej na tym etapie, żadnym innym preparatem. Jeśli będzie dużo dawców ozdrowieńców i będziemy mieli tego osocza bardzo dużo, to będziemy mieli możliwość stosowania go u wielu pacjentów" – powiedział Tomasiewicz.

Zaznaczył, że osoby, które już przebyły infekcję, są pytane o to, czy zechcą oddać krew, z której wypreparowane będzie osocze służące do leczenia innych osób. "Nikt do niczego nie jest zmuszany. Muszę powiedzieć, że odzew jest bardzo pozytywny i wiele osób mówi, że chce oddać krew" – dodał.

Terapia osoczem może być stosowana dla określonej grupy pacjentów. "Na pewno nie jest to lek do stosowania u każdego, kto ma zakażenie SARS-CoV-2. Osoby, które przechodzą to bezobjawowo lub mają umiarkowane czy niewielkie objawy, takiego osocza zapewne nie dostaną. To jest raczej dla pacjentów z narastającymi objawami chorobowymi" – zaznaczył.

Prof. przypomniał, że terapia osoczem w chorobach zakaźnych jest znana od bardzo wielu lat. Jej główny mechanizm polega na podaniu choremu gotowych, wytworzonych w organizmie ozdrowieńca, przeciwciał, które mają neutralizować wirusa.

Dotychczas klinika w Lublinie otrzymała osocze od dwóch dawców, ale jak zaznaczył prof. Tomasiewicz w najbliższych dniach, zaplanowane są kolejne pobrania krwi od ozdrowieńców.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z UMB opracują aplikację pomocną w ocenie ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19

22.04.2020, 13:53

Naukowcy z Białegostoku będą realizować jeden z dwóch pierwszych projektów związanych z walką z koronawirusem, które zaakceptowała Agencja Badań Medycznych. Daje ona pieniądze na opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia COVID-19.


prof. Robert Flisiak

22.04.2020, 07:41

- Nie miejmy złudzeń, że taki lek (na koronawirusa) zostanie szybko wynaleziony. Wszystkie leki, które stosuje się na świecie, to leki znane z innych wskazań i w tej chwili są one tak jakby dostosowywane trochę na zasadzie strzelania "a nuż się trafi".


W białostockim centrum krwi oddała osocze druga osoba, która pokonała Covid-19

20.04.2020, 20:57

W poniedziałek (20.04) do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zgłosił się drugi ozdrowieniec z Covid-19 w Podlaskiem. Od pacjentki pobrano osocze, potrzebne do terapii, która może pomóc chorym w walce z koronawirusem.


Był chory na COVID-19 i wyzdrowiał. Podlaski "pacjent zero" oddał osocze, by ratować innych zakażonych

17.04.2020, 16:24

Był pierwszym w regionie, który zachorował na COVID-19 i pierwszym, który po pokonaniu choroby, postanowił pomóc innym zmagającym się z koronawirusem.


RCKiK w Białymstoku poszukuje osób, które przeszły chorobę wywołaną koronawirusem

14.04.2020, 09:24

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku poszukuje osób, które przeszły chorobę wywołaną koronawirusem, by przy ich pomocy leczyć kolejnych chorych. Chodzi o terapię osoczem ozdrowieńców, które ma być podawane osobom z covid 19.


prof. Piotr Marek Radziwon

14.04.2020, 08:30

Jeden z większych problemów tego leczenia, to stwierdzenie czy w osoczu danego pacjenta jest wystarczająca ilość przeciwciał neutralizujących koronawirusa - mówi prof. Radziwon.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok