Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z UMB opracują aplikację pomocną w ocenie ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19

Naukowcy z UMB opracują aplikację pomocną w ocenie ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19

autor: Renata Reda

22.04.2020, 13:53, akt. 15:57

Naukowcy z Białegostoku będą realizować jeden z dwóch pierwszych projektów związanych z walką z koronawirusem, które zaakceptowała Agencja Badań Medycznych. Daje ona pieniądze na opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia COVID-19.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Projekt Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dotyczy identyfikacji osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby.

Badanie zaproponowane przez białostockich naukowców, pod kierownictwem prof. dr hab. Marcina Moniuszko, zakłada opracowanie testu diagnostycznego wskazującego na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Test ten będzie przygotowany w postaci aplikacji przeznaczonej dla lekarzy zajmujących się zakażonymi pacjentami. Będzie zawierał moduł istotnych danych klinicznych i behawioralnych oraz moduł danych genetycznych.


To ważny, brakujący element w obecnym systemie diagnostyki COVID-19. Wczesna identyfikacja najbardziej narażonych na powikłania osób w różnym wieku pozwoliłaby na odpowiednią, precyzyjną koncentrację środków finansowych i organizacyjnych systemu ochrony zdrowia

 – mówi prof. dr hab. Marcin Moniuszko, lider projektu.


Drugi z wybranych projektów przygotował zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Proponowane badanie dotyczy zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem.

Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej aktualnie choremu może pomóc mu w szybszym powrocie do zdrowia.

Agencja Badań Medycznych i Ministerstwo Zdrowia przeznaczą nawet 50 milionów złotych na wsparcie badań klinicznych w walce z COVID-19.

Dofinansowanie w wysokości nawet 5 mln zł otrzyma każdy projekt o dużym potencjale naukowym, który może przyczynić się do opracowania szybkiego testu diagnostycznego, szczepionki lub skutecznych metod terapii koronawirusa.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok