Radio Białystok | Koronawirus | Zasiłek opiekuńczy również dla rodziców, którzy nie poślą dziecka do placówki

Zasiłek opiekuńczy również dla rodziców, którzy nie poślą dziecka do placówki

1.05.2020, 16:43, akt. 21:06

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać także w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług otwartych placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek (1.05) rozporządzenie ws. wydłużenia pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z epidemią Covid-19. Będą mogli z niego skorzystać również rodzice i opiekunowie, którzy pomimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci.

Rozporządzenie dotyczą wydłużenia do 24 maja okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jak wskazano w dokumencie, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.Otwarcie żłobków i przedszkoli jest możliwością a nie nakazemJak kilkukrotnie podkreślało MRPiPS z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będą mogli skorzystać rodzice i opiekunowie, którzy nie mogą posłać dzieci do placówek opiekuńczych z powodu zamknięcia tych placówek w związku z epidemią, ale także rodzice i opiekunowie, którzy pomimo otwarcia takiej placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.

Oba rozporządzenia wchodzą w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 4 maja 2020r.

Rząd umożliwił od 6 maja br. otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi – to możliwość, nie obowiązek. Zadecydują o tym organy założycielskie we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych po przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej w regionie i po konsultacji z rodzicami. Poszczególne instytucje będą mogły świadczyć opiekę wyłącznie po spełnieniu określonych wytycznych.GIS opublikował wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli i żłobkówZasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Otwarcie żłobków i przedszkoli jest możliwością a nie nakazem

30.04.2020, 13:55

Uruchomienie miejsc opieki nad dziećmi nie jest obowiązkiem; musimy to zrobić w maksymalnej trosce o bezpieczeństwo, o zdrowie dzieci i pracowników tych placówek - powiedział w czwartek (30.04) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Zasiłki opiekuńcze, wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej

29.04.2020, 13:03

Przedłużenie zasiłków opiekuńczych do kiedy, dla kogo i na jakich zasadach, błędy we wnioskach o pomoc z tarczy antykryzysowej.


Premier: od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola

29.04.2020, 10:49

Od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola; decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie - zapowiedział w środę (29.04) premier Mateusz Morawiecki.


Rząd ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń

29.04.2020, 09:21

Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem - informuje KPRM. Rząd wprowadza także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok