Radio Białystok | Koronawirus | UE przeznaczy 117 mln euro na leczenie i diagnostykę koronawirusa

UE przeznaczy 117 mln euro na leczenie i diagnostykę koronawirusa

12.05.2020, 13:21, akt. 13:36

Unia Europejska przeznaczy 117 mln euro na leczenie i diagnostykę koronawirusa - poinformowała we wtorek (12.05) Komisja Europejska, ogłaszając wybór ośmiu projektów badawczych, na które przeznaczone zostaną te środki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Fundusze m.in. na opracowanie szczepionek 

Wybrane projekty są częścią wspólnej europejskiej reakcji, koordynowanej przez Komisję, na pandemię koronawirusa. 4 maja, podczas szczytu w sprawie globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, KE zobowiązała się do przeznaczenia ogółem 1,4 mld euro na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 1 mld euro z tej sumy pochodzi z programu „Horyzont 2020” i ma służyć opracowaniu szczepionek, nowych metod leczenia oraz narzędzi diagnostycznych.

Projekty dotyczą kwestii diagnostyki oraz leczenia 

Pięć z wytypowanych projektów dotyczy kwestii diagnostyki, a trzy leczenia. W ramach projektów obejmujących opracowanie narzędzi diagnostycznych powstać mają urządzenia, które mogłyby być stosowane w dowolnym miejscu (w tym w gabinetach lekarskich lub w domach pacjentów) oraz zapewniałyby szybkie uzyskiwanie wyników testów (w ciągu 14–40 minut). Inne projekty dotyczyć będą przede wszystkim obecnej pandemii koronawirusa, ale obejmą również istotne działania mające na celu przygotowanie się na przyszłe ogniska choroby.

Musimy połączyć wiedzę fachową oraz zasoby sektora publicznego i prywatnego w celu pokonania pandemii i przygotowania się na ewentualne ogniska choroby w przyszłości. Dzięki finansowaniu z programu ''Horyzont 2020" oraz dzięki naszym partnerom branżowym i pozabranżowym, przyspieszamy rozwój diagnostyki i leczenia koronawirusa, tworząc niezbędne narzędzia, które pozwolą nam stawić czoło światowemu kryzysowi 

- poinformowała komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel.

W sumie w projektach tych uczestniczą 94 podmioty, takie jak uniwersytety, organizacje badawcze, przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. Znaczący jest również udział małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które stanowią ponad 20 proc. uczestników i otrzymają 17 proc. przyznanych środków.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Holenderska firma opracowała urządzenie do wykrywania koronawirusa w kilka minut

12.05.2020, 11:04

Holenderska firma nanotechnologiczna Spektrax z Amsterdamu opracowała przenośne urządzenie do wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 w błonach śluzowych u ludzi. Cały proces ma zajmować zaledwie kilka minut - donosi belgijski "Brussels Times".


KE zatwierdziła polski program wsparcia dla gospodarki w wys. 450 mln euro

11.05.2020, 19:28

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek (11.05) polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa w wys. 450 mln euro (ok. 2 mld zł) - poinformowała KE w komunikacie.


Trwa wyścig o szczepionkę przeciwko COVID-19

9.05.2020, 08:05

Istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe. Wyłonienie najlepszych i najbezpieczniejszych nie będzie łatwym zadaniem.


We Włoszech wyprodukowano przeciwciała koronawirusa

4.05.2020, 16:33

Włoskiej firmie farmaceutycznej udało się uzyskać przeciwciała koronawirusa aktywne w komórkach ludzkich. Firma TAKIS w Pomecji pracuje nad szczepionką przeciw patogenowi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok