Radio Białystok | Koronawirus | Psychiatra: można oczekiwać wielu psychologicznych skutków pandemii

Psychiatra: można oczekiwać wielu psychologicznych skutków pandemii

13.05.2020, 07:57, akt. 08:16

"Przewlekła obawa przed zarażeniem prowadzi do pogorszenia nastroju, depresji, chronicznego stresu i innych negatywnych uczuć. Potęguje to fakt, że niewiele wiadomo, jak się ta choroba rozprzestrzenia i jak jest groźna" - mówi polski lekarz, profesor psychiatrii Uniwersytetu Columbia Adam Bisaga.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Strach przed niewiadomą 

- Pojawia się wiele sprzecznych danych, co powoduje głęboką niepewność i strach przed niewiadomym – podkreśla Adam Bisaga.

W oparciu o przeszłość zauważa, że tego rodzaju epidemie nie prowadzą do natychmiastowego występowania chorób psychicznych. Staje się to często dopiero po tygodniach i miesiącach.

Żeby przewidzieć co nastąpi teraz, odwołujemy się do doświadczeń roku 2003. W rezultacie pierwszego koronawirusa – SARS odnotowano 30 proc. wzrost samobójstw osób starszych, w wieku 65 lat i powyżej. 50 proc. z tych, które wyzdrowiały miało przewlekle zaburzenia, a 30 proc. pracowników służby zdrowia zaburzenia psychologiczne 

– wylicza, zastrzegając, że zasięg SARS był dużo mniejszy. 

Profesor przypomina, że zachorowało wówczas ok. 8 tys. osób, a 10 proc. z nich zmarło. Nie wiadomo, w jaki sposób wirus się zmutował i przestał być groźny.

Teraz musimy pilnie monitorować, co się dzieje, opracować system umożliwiający szybkie zbieranie informacji ułatwiających prewencję i wczesną interwencję. Trzeba planować jak sobie radzić konsekwencjami SARS-Cov-2. Dobrze jednak wiadomo, że po takich wydarzeniach więcej jest zaburzeń lękowych, depresji, zespołu stresu pourazowego (PTSD), agresji, samookaleczania, nadużywania alkoholu i używek, a także myśli i zachowań samobójczych 

– ocenia Bisaga.

Wirus atakuje układ nerwowy

Profesor, który jest lekarzem Presbyterian Hospital i Instytutu Psychiatrii na Manhattanie zwraca uwagę, że osoby zakażone Covid-19 mają nie tylko problemy z oddychaniem; wirus atakuje też ich układ nerwowy. Pojawiają się objawy neurologiczne jak zawroty i bóle głowy, niedowłady mięśniowe, utrata węchu smaku oraz udary mózgu.

- W przypadku Covid-19 nie tylko przewlekły stres i obawa o własne zdrowie może wywołać zaburzenia psychiczne. Wirus może mieć bezpośrednio wpływ na mózg, powodując zaburzenia psychiatryczne. Zaczyna się to badać – podkreśla lekarz.

Narażony na wielkie ryzyko i związany z tym przewlekły stres, jest według profesora zwłaszcza personel służby zdrowia z pierwszej linii frontu walki z Covid-19. W Nowym Jorku na początku epidemii lekarze i pielęgniarki mieli mały dostęp do osobistych środków ochronnych.

Ludziom się wydaje, że jest to tylko jakby grypa. Musimy być świadomi, że sam fakt zarażenia SARS-CoV-2 może mieć wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego długi czas po wyzdrowieniu 

– ostrzega dr Bisaga

Zagrożone dzieci i osoby starsze

Do zagrożonych zalicza dzieci, które nie chodzą do szkoły, gdzie mają często jedyny dostęp do opieki medycznej, psychologicznej oraz osoby starsze nie zawsze radzące sobie z izolacją. Mają o wiele mniej niż młodzi kontaktów społecznych i większą tendencję do depresji. 

- Osoby z chorobami psychicznymi są grupą wysokiego ryzyka. Proaktywne monitorowanie ich i próba budowania systemów wsparcia są niezbędne – przekonuje.

Mówi, że spędzanie w okresie pandemii więcej czasu z rodziną ma plusy i minusy. Obecność z bliskimi może być pomocna, ale i destrukcyjna. 

Jeśli wszystko się dobrze układa, jest to pozytywne, bo ludzie więcej czasu spędzają razem, są z dziećmi, mogą robić ciekawe rzeczy, na co zwykle mają mało czasu. Kiedy nie ma dobrych relacji w domu, rodzi to wpływ negatywny. Obserwuje się wzrost przemocy domowej i rozpad związków

 - zauważa.

Według psychiatry na obecnym etapie epidemii pojawia się wiele obaw i prób zrozumienia nowej rzeczywistości. Później może przyjść np. ciężka depresja, ciężkie zaburzenia lękowe i samobójstwa.

W czasie stresu i izolacji częściej się sięga po alkohol, używki, co może prowadzić do pogorszenia zdrowia, a nawet śmierci. Trzeba pacjentom pomóc zrozumieć, że używki na krótką metę mogą działać pozytywnie w próbach radzenia sobie ze stresem, ale na dalszą mają głównie wpływ negatywny

 – konkluduje prof. Bisaga.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Hiszpania: epidemia nasiliła problemy psychiczne obywateli

9.05.2020, 22:07

Epidemia koronawirusa i konieczność pozostania w domu nasiliły wśród Hiszpanów problemy psychiczne - wynika z badania opublikowanego w sobotę w dzienniku “El Mundo”. 33 proc. ankietowanych osób doświadczało stanów lękowych, a 20 proc. - depresji.


Dzieci uwięzione w domach w czasie pandemii

8.05.2020, 18:30

Jak wspierać dzieci od blisko dwóch miesięcy uwięzione w domach z powodu pandemii koronawirusa? - podpowiadają pedagog Montessori - Agnieszka Dzierka z Fundacji "Kto mi dał skrzydła" i psycholog Joanna Nitkiewicz-Powichrowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Białymstoku.


Caritas Archidiecezji Białostockiej uruchomiła Telefon zaufania dla Seniora

5.05.2020, 08:33

Ten pomysł przede wszystkim ma wspierać seniorów, pomóc reagować szybko na ich potrzeby i przeciwdziałać izolacji osób starszych niezależnie od wyznania.


Wielu ludzi dzwoni na infolinię NFZ, bo doskwiera im samotność

2.05.2020, 09:58

Osamotnienie jest w czasie epidemii dominującym problemem osób korzystających ze wsparcia psychologów dyżurujących na infolinii NFZ - zauważa prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski.


Już ok. 300 specjalistów przyłączyło się do akcji "Psychologowie i psychoterapeuci dla społeczeństwa"

28.04.2020, 14:44

Zintegrowali się, by bezinteresownie pomagać innym w czasie pandemii koronawirusa.


Psycholog: długotrwała izolacja jest trudna dla wszystkich

23.04.2020, 08:45

Długotrwała izolacja, z jaką mamy dziś do czynienia, jest trudna dla wszystkich, nawet dla takich osób, którym się ona początkowo podoba - powiedziała PAP psycholog dr Magdalena Budziszewska. Taka sytuacja jest szczególnie trudna dla osób, które już wcześniej czuły się samotne - dodała.


Jak chronić zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

29.03.2020, 19:39

Rządowy portal www.gov.pl przygotował poradnik dla rodziców o tym, jak tłumaczyć dzieciom i młodzieży obecną sytuację.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Minister Mariusz Błaszczak, fot. Sylwia Krassowska
KORONAWIRUS
25.10.2020, 18:39, akt. 18:56

Szef MON zakażony koronawirusem


fot. Joanna Szubzda
KRAJ
23.10.2020, 13:25, akt. 24.10.2020, 14:11

Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorówźródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriówPremier Mateusz Morawiecki, źródło:Adam Guz/ KPRM
WAŻNE!
23.10.2020, 11:10, akt. 26.10.2020, 13:31

Cała Polska strefą czerwoną


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok