Radio Białystok | Koronawirus | Premier: zasiłek dla bezrobotnych podniesiemy do 1200 zł

Premier: zasiłek dla bezrobotnych podniesiemy do 1200 zł

15.05.2020, 14:12, akt. 14:24

Zasiłek dla bezrobotnych chcemy podnieść z 860 zł do 1200 zł i zaproponować dodatkowy zasiłek 3-miesięczny dla osób tracących pracę w kwocie 1300 zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że będą wzmacniane polskie mechanizmy ubezpieczania przedsiębiorców przy kontraktach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Podniesienie zasiłku dla bezrobotnych 

Tak jak zaproponował pan prezydent Andrzej Duda, będziemy podnosić zasiłek dla osób bezrobotnych. Cieszymy się, że ten przyrost osób bezrobotnych, osób, które tracą pracę, jest o wiele, wiele niższy niż wszystkie prognozy, które były wcześniej. Ale jednocześnie ten przyrost jest. To są nowe tysiące osób, które straciły środki do życia 

- powiedział premier Morawiecki na briefingu na terenie zakładu produkcyjnego "Flis" w Radziejowicach.

Dodatkowa osłona solidarnościowa 

Jak dodał, dlatego rząd chce, zgodnie z zaleceniem prezydenta, zaproponować dwa dodatkowe działania osłonowe.

Zasiłek dla bezrobotnych, który będzie podniesiony z poziomu dzisiejszego 860 zł do poziomu 1200 zł, ale także, zgodnie z zaleceniem pana prezydenta, osłonę solidarnościową - dodatkowy zasiłek 3-miesięczny dla osób, które teraz tracą pracę, w wysokości 1300 zł na pewien okres, (...) żeby wesprzeć tych, którzy znajdą się w tym bardzo nieszczęśliwym dla siebie położeniu, ale też, by umożliwić potem ich ponowny, jak najszybszy powrót na rynek pracy

 - mówił Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że te elementy będą przedstawiane w kolejnych działaniach rządu.

Na pewno w kolejnych tygodniach będą się pojawiały następne nasze propozycje. A to dlatego, że trzeba reagować błyskawicznie i bardzo elastycznie na to, co się dziej teraz na rynku, na to, co się dzieje z koronawirusem, na to, co się dzieje na rynkach zagranicznych 

- wskazał.

Szef rządu zapewnił, że w tych działaniach będą też wzmacniane "polskie mechanizmy ubezpieczania polskich przedsiębiorców przy kontraktach, zwłaszcza zagranicznych".

Obecnie przez pierwsze trzy miesiące bezrobotny, który ma od 5 do 20 lat stażu pracy, otrzymuje zasiłek w wysokości 861,40 zł brutto (741,87 zł netto).

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mimo kryzysu bezrobocie w Suwałkach wzrosło nieznacznie

13.05.2020, 08:12

Nie sprawdzają się pesymistyczne prognozy. Wzrost bezrobocia w Suwałkach jest zauważalny, ale jak dotąd niewielki.


CBOS: w czasie epidemii 27 proc. rodzin utraciło jakieś możliwości zarobkowania

11.05.2020, 14:03

Po wybuchu epidemii koronawirusa, w okresie obowiązywania najostrzejszych obostrzeń, utrata jakichś możliwości zarobkowania w związku z nią (co nie musi oznaczać stanu pełnego bezrobocia) dotyczy 27 proc. rodzin badanych internautów - wynika z badania CBOS "Skutki epidemii koronawirusa w życiu zawodowym i budżetach domowych".


Polacy boją się spowolnienia gospodarczego przez koronawirusa

7.05.2020, 11:28

Polacy to jeden z pięciu narodów, które najbardziej obawiają się pogorszenia stanu gospodarki w związku z pandemią koronawirusa - wynika z badania sieci IRiS, którego polską część przeprowadziło ARC Rynek i Opinia.


W Podlaskiem spadło bezrobocie

29.04.2020, 14:52

O pół punktu procentowego spadła stopa bezrobocia w województwie podlaskim w marcu w porównaniu do ubiegłego roku. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że na razie w regionie nie widać skutków kryzysu spowodowanego epidemią.


Liczba bezrobotnych w Augustowie jest stabilna

21.04.2020, 10:23

Choć w związku z epidemią koronawirusa zamkniętych jest wiele sklepów i punktów usługowych, bezrobocie w powiecie augustowskim nie wzrosło.


62 proc. Polaków ma oszczędności, by przetrwać po utracie pracy na skutek koronawirusa

9.04.2020, 12:13

Krajowy Rejestr Długów zlecił badanie na temat oszczędność Polaków na wypadek utraty pracy. 62 proc. Polaków ma oszczędności, które pozwolą im funkcjonować po utracie pracy na skutek koronawirusa; 39 proc, deklaruje, że wystarczą one na 3 miesiące, a jedna piąta przetrwa najwyżej pół roku - wynika z badania.


Epidemia spowoduje zmiany w gospodarce [wywiad]

6.04.2020, 18:35

Wiele sektorów poddaje się właśnie ogromnym zmianom, jak choćby handel, wiele zawodów zmieni swój charakter. Wzrośnie gotowość pracodawców do korzystania z pracy zdalnej. Okaże się, które procesy można było zoptymalizować, dzięki narzędziom cyfrowym - powiedział Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao SA.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok