Radio Białystok | Koronawirus | Kryterium dochodowe dla ulgi w składkach ZUS obejmie nie tylko luty

Kryterium dochodowe dla ulgi w składkach ZUS obejmie nie tylko luty

17.05.2020, 07:53, akt. 08:10

Kryterium dochodów poniżej 7 tys. zł, uprawniające do ulgi w składkach ZUS przedsiębiorców z wyższymi przychodami, będzie się odnosić nie tylko do lutego, jak pierwotnie planowano. Senat poprawił przepisy, więcej samozatrudnionych będzie mogło skorzystać z ulgi - mówią eksperci.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Zwolnienie ze składek 

Chodzi o uchwaloną ostatnio ustawę nowelizującą Tarczę antykryzysową, tzw. Tarczę 3.0 Znalazło się w niej zwolnienie ze składek na ZUS dla samozatrudnionych, których przychody co prawda przekraczają trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł. Pierwotnie przewidziano, że ulga obejmie tych, którzy takie dochody uzyskali w lutym br. Eksperci w zeszłym tygodniu przyznali, że to oznacza, iż tych, którzy w kolejnych miesiącach zarobili mniej niż 7 tys. zł, bądź nawet mieli stratę, ulga już nie obejmie.

Podczas prac w parlamencie Senat zgłosił poprawkę, zgodnie z którą "luty 2020 r." będący miesiącem odniesienia, został zastąpiony „pierwszym miesiącem, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek”. Poprawkę tę w czwartek zaakceptował Sejm.

Więcej przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia z ZUS 

Jak powiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, początkowe rozwiązanie, które znalazło się w Tarczy 3.0, nie było racjonalne. Zmianę zgłoszoną przez Senat ocenił jako rozsądną, która będzie realnym instrumentem wsparcia.

- Nie ma znaczenia, jaka była sytuacja finansowa przedsiębiorcy w lutym, czyli okresie sprzed epidemii, ale w czasie jej trwania - powiedział.

Senat poprawił przepisy. Dobrze, że taka zmiana została uwzględniona. Zwiększy się grono przedsiębiorców uprawnionych do otrzymania zwolnienia z ZUS 

- powiedział. 

Dodał, że w przypadku przedsiębiorców, którzy zapłacili składki na ZUS, ale zgodnie z nowelizacją, zostaną objęci zwolnieniem, będzie można mówić o nadpłacie, która może zostać zaliczona na poczet kolejnych okresów rozliczeniowych bądź zwrócona.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przez koronawirusa prawie połowa firm źle ocenia swoją sytuację ekonomiczną

12.05.2020, 08:11

Blisko połowa badanych firm ocenia swoja aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a ponad połowa spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - tak skutki kornawirusa ocenili przedsiębiorcy w badaniu dla Krajowego Rejestru Długów.


ZUS apeluje o wypełnianie wniosków o zwolnienie ze składek za pomocą platformy usług elektronicznych

1.05.2020, 11:03

Nie wszystkie wnioski o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą być rozpatrzone. Powodem jest błędne ich wysłanie.


Sejm uchwalił nowelizację tarczy antykryzysowej

30.04.2020, 20:48

Sejm uchwalił w czwartek (30.04) nowelizację tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu, wsparcie sektora drzewnego oraz zwiększenie ochrony pożyczkobiorców.


Połowa papierowych wniosków składanych do ZUS-u o wsparcie z tarczy antykryzysowej zawiera błędy

21.04.2020, 10:40

Często chodzi o brak podpisu pod oświadczeniem lub zły numer rachunku.


Przedsiębiorcy z Białegostoku i okolic mogą skorzystać z dofinansowania do pensji swoich pracowników

16.04.2020, 18:59

Przedsiębiorcy z Białegostoku i powiatu białostockiego od czwartaku (16.04) mogą ubiegać się o dofinansowanie do pensji pracowników.


ZUS: zasiłek chorobowy przysługuje także współmieszkańcom osoby w kwarantannie

14.04.2020, 07:52

Prawo do świadczeń chorobowych przysługuje nie tylko osobie objętej kwarantanną po powrocie z zagranicy, ale również jej współmieszkańcom - przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.


Przedsiębiorcy mogą już wypełniać wnioski o wsparcie w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

11.04.2020, 10:30

Do podziału są 72 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na dofinansowanie wynagrodzeń w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Przysługuje ono firmom, które w ciągu dwóch miesięcy zanotowały mniejsze obroty - w porównaniu do roku ubiegłego.


Wobec firm zwolnionych ze składek nie będzie postępowań egzekucyjnych

7.04.2020, 13:18

ZUS nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek - podkreśla prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek przedsiębiorcy mają czas do 30 czerwca.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok