Radio Białystok | Koronawirus | Przez koronawirusa prawie połowa firm źle ocenia swoją sytuację ekonomiczną

Przez koronawirusa prawie połowa firm źle ocenia swoją sytuację ekonomiczną

12.05.2020, 08:11, akt. 08:37

Blisko połowa badanych firm ocenia swoja aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a ponad połowa spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - tak skutki kornawirusa ocenili przedsiębiorcy w badaniu dla Krajowego Rejestru Długów.

© Tomasz - fotolia.com
© Tomasz - fotolia.com

W najcięższej sytuacji mikrofirmy

Jak wynika z badania "KoronaBilans MŚP", blisko połowa (49,3 proc.) przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą. Na drugim biegunie jest 24,6 proc. firm. Badanie pokazuje, że im większe przedsiębiorstwo, tym mniejsze problemy ekonomiczne.

Prezes KRD Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zauważył, że patrząc przez pryzmat wielkości firm, wyraźnie widać, że najwięcej, bo prawie 55 proc. mikrofirm ocenia swoją sytuację finansową jako złą.

W małych firmach taką opinię wyraziło 46 proc. badanych, zaś w średnich firmach tylko 37,8 proc. To nic dziwnego, im większa firma, tym większe zaplecze finansowe, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko zachwiania ekonomicznego. Im mniejsza firma, tym gorzej radzi sobie w kryzysie 

- wyjaśnił Adam Łącki.

Koronawirus widocznie wpłynął na produkcje 

W sondażu czytamy, że ponad połowa firm (54,6 proc.) przewiduje, że na przestrzeni najbliższych 3 miesięcy ich sytuacja finansowa się pogorszy. Tylko 13,7 proc. spodziewa się poprawy. Jeszcze więcej, bo 79 proc. ankietowanych firm uważa, że w najbliższych 3 miesiącach ich przychody mogą zmaleć. Z tego 45,4 proc sądzi, że spadek ten będzie sięgał nawet połowy dotychczasowych przychodów firmy. Ci, którzy sądzą, że ich przychody wzrosną, w większości nie zakładają wzrostu wyższego niż 25 proc. dotychczasowych zarobków – uważa tak 42,9 proc. badanych.

Badanie wykazało, że zdecydowana większość firm z sektora MŚP (89 proc.) wskazuje, że koronawirus widocznie wpływa na ich produkcję, sprzedaż bądź świadczenie usług.

Według 60 proc. z nich pandemia spowodowała, że musiały ograniczyć działalność. Bardziej radykalne kroki powzięło 37 proc. badanych, z których połowa zdecydowała się na częściowe zawieszenie, a druga połowa – na całkowite zawieszenie działalności.

Epidemia przyspieszyła automatyzację firm

Z ankiety wynika ponadto, że epidemia koronawirusa przyspieszyła automatyzację i cyfryzację firm. Blisko połowa firm (46 proc.) wskazała, że może częściowo lub całkowicie prowadzić działalność online. Z tego odsetka, połowa przedsiębiorstw już to zrobiła, bądź w najbliższym czasie ma zamiar to zrobić.

Prezes KRD zauważył, że mimo iż koronawirus osłabił gospodarkę, to u wielu przedsiębiorców wyzwolił pokłady kreatywności.

Potrafią się szybko przebranżowić, elastycznie prowadzić dotychczasową działalność, dostosowując się do ograniczeń, lub znaleźć awaryjne źródła dochodów (...) Restauratorzy przestawili się na posiłki z dostawą, firmy, które od miesięcy zastanawiały się, czy prowadzić działalność przez Internet, wdrożyły rozwiązania online w miesiąc. To dobry zwiastun dla naszej gospodarki 

- ocenił Adam Łącki.

Firmy starają się nie zwalniać pracowników 

Przedsiębiorcy w badaniu dodali, że na razie pandemia nie wpłynęła istotnie na poziom bezrobocia. Mimo trudnej sytuacji wiele firm stara się przeczekać trudny czas i nie zwalniać pracowników.

Wnioski płynące z badania KRD pokazują, że być może i w kolejnych miesiącach nie będziemy mieli do czynienia z zapowiadaną falą zwolnień. Aż 60,5 proc. przedsiębiorstw nie zamierza bowiem redukować zatrudnienia w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Takie posunięcie planuje tylko 25,8 proc. firm. W tej grupie 39,1 proc. chce zmniejszyć liczbę pracowników najwyżej o jedną czwartą

 - podkreślił KRD.

Badanie wykazało, że są i tacy, którzy planują zwiększenie zatrudnienia. Deklaruje to 8,2 proc. firm wskazują tak głównie średnie przedsiębiorstwa.

Trzy czwarte firm chce skorzystać z Tarczy Antykryzysowej 

Przedsiębiorcy odnieśli się w sondażu także do rządowej pomocy związanej z przeciwdziałaniem gospodarczym skutkom pandemii. Trzy czwarte firm (77,9 proc.) zamierza z niej skorzystać. Najbardziej zainteresowane są tym (86,2 proc.) małe przedsiębiorstwa.

- Dla porównania, w gronie firm średnich tylko niespełna połowa planuje skorzystać z Tarczy Antykryzysowej - dodał KRD.

Z badania wynika, że największym zainteresowaniem rozwiązań z Tarczy cieszą się ulgi i zwolnienia ze składek ZUS (86 proc.). Ponad 58 proc. firm chce skorzystać również z dofinansowania zatrudnienia (głównie średnie firmy - 68,2 proc.). Badanie pokazało, że najmniejszym zainteresowaniem cieszą się z kolei pożyczki i kredyty na preferencyjnych warunkach (38,5 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez IMAS International pod koniec kwietnia 2020 r. Objęło grupę 357 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniających 3-9 osób), małych (10-49) i średnich (50-249). 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


CBOS: w czasie epidemii 27 proc. rodzin utraciło jakieś możliwości zarobkowania

11.05.2020, 14:03

Po wybuchu epidemii koronawirusa, w okresie obowiązywania najostrzejszych obostrzeń, utrata jakichś możliwości zarobkowania w związku z nią (co nie musi oznaczać stanu pełnego bezrobocia) dotyczy 27 proc. rodzin badanych internautów - wynika z badania CBOS "Skutki epidemii koronawirusa w życiu zawodowym i budżetach domowych".


Podlaski Pakiet Gospodarczy - 13,2 mln zł na wynagrodzenia i 6,7 mln zł na pożyczki dla firm

7.05.2020, 13:04

13,2 mln zł z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego trafiło dotąd do podlaskich firm oraz osób samozatrudnionych na dofinansowanie wynagrodzeń w związku ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. 20 firm dostało też 6,7 mln zł pożyczek.


Minister pracy: szacujemy, że w Polsce jest ok. 960 tys. osób bezrobotnych

6.05.2020, 08:51

W kwietniu przybyło ok. 58 tys. osób bezrobotnych; szacujemy, że na ten moment będziemy mieli ok. 960 tys. osób bezrobotnych - poinformowała w środę (6.05) minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.


Ponad 5 mld zł trafiło do przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej

5.05.2020, 18:54

Od chwili uruchomienia tarczy antykryzysowej łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców i samozatrudnionych przekroczyła 5,1 mld zł - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.


Branżę handlową po pandemii koronawirusa czekają głębokie zmiany

5.05.2020, 17:39

Branżę handlową po pandemii koronawirusa czekają głębokie zmiany, wynikające m.in. ze zmian zwyczajów zakupowych klientów - wynika z analizy opublikowanej we wtorek (5.05) przez Cushman & Wakefield.


Trudna sytuacja branży turystycznej w regionie

30.04.2020, 07:27

Podlaskie miejscowości turystyczne zmieniły się nie do poznania.


Władze Wasilkowa pomagają miejscowym przedsiębiorcom przetrwać kryzys

21.04.2020, 14:31

Ulgi w podatkach, opłatach lokalnych, a niekiedy nawet ich umorzenie. Tak Wasilków pomaga miejscowym firmom przetrwać kryzys.


Władze Sokółki chcą pomóc lokalnym przedsiębiorcom - uruchomiły pakiet wsparcia

10.04.2020, 15:55

Chcą pomóc firmom, które są w trudnej sytuacji finansowej ze względu na pandemię koronawirusa. Władze Sokółki uruchomiły pakiet wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok