Radio Białystok | Koronawirus | Od 25 maja placówki dziennego pobytu będą mogły być otwarte

Od 25 maja placówki dziennego pobytu będą mogły być otwarte

20.05.2020, 12:02, akt. 12:06

Od 25 maja działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i warsztaty terapii zajęciowej – poinformował w środę (20.05) wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.

W Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu powstał Klub Seniora, fot. Wojciech Szubzda
W Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu powstał Klub Seniora, fot. Wojciech Szubzda

- Powoli wracamy do nowej normalności w dobie epidemii koronawirusa. Przed nami kolejny etap – umożliwienie otwarcia placówek dziennego pobytu – powiedział wiceminister Wdówik.

Poinformował, że od 25 maja działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a także warsztaty terapii zajęciowej i podmioty zatrudnienia socjalnego.

- Tak jak w przypadku otwarcia instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi – umożliwiamy otwarcie placówek, a nie nakazujemy. Różne placówki mogą potrzebować mniej lub więcej czasu na przygotowanie się do wznowienia działalności i spełnienia wszystkich rekomendacji – zaznaczył.

Powiedział, że nie ma jednak wątpliwości, że ich otwarcie jest niezwykle potrzebne dla możliwie normalnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, mniej samodzielnych. Wskazał, że ostateczna decyzja o otwarciu placówki zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej i będzie podejmowana przez wojewodów.

- Wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowaliśmy rekomendacje dla placówek dziennego pobytu – zarówno ogólne, jak i skierowane do konkretnych typów placówek z uwzględnieniem specyfiki ich działania. To bardzo ważne, by były stosowane – chodzi o zdrowie i życie zarówno podopiecznych, jak i pracowników – powiedział Wdówik.

Zgodnie z rekomendacjami, wszyscy pracownicy powinni mieć zapewnione środki ochrony indywidualnej. Rekomenduje się przede wszystkim osłonę ust i nosa, a także rękawiczki jednorazowe, albo preparaty do dezynfekcji rąk oraz nienasiąkliwe fartuchy z długim rękawem, wiązane z tyłu (w ilości wystarczającej do użycia w razie potrzeby np. przy czynnościach pielęgnacyjnych).

W rekomendacjach wskazano m.in., że telefony komórkowe nie powinny być pozostawiane na powierzchniach ogólnodostępnych, należy je w miarę możliwości dezynfekować. Regularnie dezynfekować należy też powierzchnie użytkowe i wyposażenie wykorzystywane do zajęć (m.in. klamki, poręcze, blaty, klawiatury, włączniki świateł). Toalety powinny być dezynfekowane na bieżąco, przynajmniej cztery razy dziennie. Pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.

Do placówek mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez objawów choroby zakaźnej.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W gminie Tykocin powstanie klub seniora wsparty z programu Senior+

12.05.2020, 14:03

Do końca 2020 roku w gminie Tykocin powstanie klub seniora wsparty finansowo z rządowego programu Senior +. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński popisali we wtorek w Tykocinie umowę w tej sprawie.


Seniorzy za kółkiem - jak oceniają swoje umiejętności?

11.05.2020, 07:29

Blisko 2 tysiące kolizji i 100 wypadków na podlaskich drogach spowodowały w 2019 roku osoby po 60. roku życia. To kilkanaście procent wszystkich zdarzeń.


Ośrodek dla seniorów chce zbudować w gminie Choroszcz Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei

7.05.2020, 18:25

Od lat wspiera osoby bezdomne, teraz białostockie Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei postanowiło zbudować ośrodek dla seniorów. Ma powstać w gminie Choroszcz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok