Radio Białystok | Koronawirus | Hakerzy wyłudzają dane na koronawirusa - przestrzega Microsoft

Hakerzy wyłudzają dane na koronawirusa - przestrzega Microsoft

21.05.2020, 21:48, akt. 21:51

Nowa kampania phishingowa wykorzystująca motyw koronawirusa to zagrożenie, przed którym ostrzegają specjaliści Microsoftu. Hakerzy do swoich działań wykorzystują złośliwe makra w programie Excel i uzyskują w ten sposób zdalny dostęp do atakowanych komputerów.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zespół ds. bezpieczeństwa Microsoftu poinformował o nowym zagrożeniu w serii wpisów w serwisie społecznościowym Twitter. Zdaniem ekspertów kampania cyberprzestępców rozpoczęła się 12 maja.

Spreparowane przez hakerów e-maile, które mają być przynętą dla ofiar, wyglądają tak, jakby wysłało je Centrum Johnsa Hopkinsa i są zatytułowane "RAPORT WHO O SYTUACJI COVID-19". Po otwarciu takiego listu automatycznie otwiera się plik programu Excel, w którym zawarty jest wykres rzekomo obrazujący sytuację epidemiczną w USA. Jedno z makr w arkuszu pobiera w tym czasie wirusa komputerowego pozwalającego na zdalny dostęp do komputera ofiary (oprogramowanie typu RAT).

Wykorzystanie makr do ataków hakerskich jest coraz częściej obserwowane przez ekspertów. Zdaniem Microsoftu liczba przypadków takich cyberataków od kilku miesięcy rosła w sposób stabilny, jednakże kwiecień - wraz z czasem izolacji społecznej celem ograniczania rozprzestrzeniania się pandemii przyniósł wzmożoną aktywność tego rodzaju. Cyberprzestępcy opierają swoje ataki na przynętach związanych z tematyką koronawirusa - ostrzega Microsoft.

Firma Google wcześniej w tym roku informowała, że dziennie blokuje nawet 240 mln złośliwych e-maili wykorzystujących do ataków na ofiary cyberprzestępców tematykę COVID-19 oraz 18 mln e-maili zawierających złośliwe oprogramowanie.

Specjaliści z branży cyberbezpieczeństwa oceniają, że głównym sposobem ochrony przed tego rodzaju zagrożeniami jest edukacja pracowników wykonujących swoje obowiązki zdalnie. "Phishing jest w gruncie rzeczy sposobem ataku na pracowników i to właśnie pracownicy pozostają najsilniejszą linią obrony przeciwko takim działaniom" - podkreśla badacz złośliwego oprogramowania związany z firmą DomainTools Tarik Saleh.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Organizacje pomocowe przygotowują afrykańskie szpitale na koronawirusa

21.05.2020, 17:40

Organizacje pomocowe z całego świata przygotowują kraje Afryki na koronawirusa. Alarmują, że z powodu ubóstwa i niskiej jakości opieki medycznej patogen może kosztować życie tysięcy osób. Wśród organizacji działających teraz w Afryce jest Polska Misja Medyczna.


160 nowych przypadków zakażenia w Polsce - nie ma nowych w Podlaskiem

21.05.2020, 17:19

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 160 osób - podało w czwartek (21.05) po południu Ministerstwo Zdrowia. Nie ma nowych zachorowań w Podlaskiem.


Europa otworzy granice w połowie czerwca? Polska jeszcze nie zdecydowała

21.05.2020, 13:21

Państwa europejskie przygotowują się do otwarcia granic w połowie czerwca. Na razie koordynacja nie obejmuje całej UE; niektóre kraje zapowiadają szybsze kroki, a niektóre, w tym Polska, na razie nie podjęły decyzji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok