Radio Białystok | Koronawirus | Organizacje pacjentów uruchomiły akcję „Stop celebrytyzacji pseudonauki”

Organizacje pacjentów uruchomiły akcję „Stop celebrytyzacji pseudonauki”

25.05.2020, 14:15, akt. 14:16

Zalewa nas fala pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego – alarmują fundacje i organizacje pacjentów, które uruchomiły akcję „Stop celebrytyzacji pseudonauki”. Jak dodają, pandemia Covid-19 pogłębiła ten od dawna występujący, niepokojący trend.

Fotolia.com
Fotolia.com

Pseudonauka zagrożeniem dla pacjentów 

Celebryci, którzy zabierają głos w kwestiach dotyczących ochrony zdrowia, coraz częściej rozpowszechniają tezy, które nie tylko nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych, ale wręcz stoją w sprzeczności z faktami potwierdzonymi naukowo 

– ostrzegają przedstawiciele organizacji pacjentów. 

Twierdzą oni, że niewłaściwe merytorycznie wypowiedzi osób publicznych oraz obdarzanie zaufaniem pseudomedycznych hochsztaplerów szkodzą pacjentom. 

„Zdarza się – czytamy w apelu - że organizacje pacjenckie otaczają opieką rodziny, których bliscy, pod wpływem pseudonaukowych teorii, nie zgadzają się na podjęcie leczenia o udowodnionej skuteczności, odbierając sobie tym samym szansę na skuteczną terapię".

Pomysłodawczyni akcji i prezes Fundacji Watch Health Care Milena Kruszewska apeluje, żeby poza organizacjami pacjentów do akcji „Stop celebrytyzacji pseudonauki” włączyły się także instytucje państwowe.

Dostrzegam działania Rzecznika Praw Pacjenta, który punktuje pseudomedyczne zjawiska. Ale ochrona zdrowia publicznego to także zadanie jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Mamy jednostki, których eksperci powinni odważnie mówić „stop!”, gdy w przestrzeni publicznej pojawia się pseudomedyczny bełkot 

- przekonuje.

Coraz więcej pseudoekspertów 

Organizatorzy akcji są zaniepokojeni, że pandemia Covid-19 pogłębiła ten trend. 

Zamknięci w domach ludzie, pełni niepokoju o jutro, stali się ofiarami medialnego chaosu. Wśród masy sprzecznych informacji ze wszystkich stron, pojawiły się wypowiedzi tych, których znamy z pierwszych stron kolorowych gazet. Niektórzy drwili z sytuacji epidemicznej, podważając sens podejmowanych przez niemal cały świat działań izolacyjnych, a niektórzy ekspresowo stawali się pseudoekspertami w zakresie wirusologii, przekonując na przykład, że picie ciepłej wody wypłucze koronawirusa z gardła 

- podają organizatorzy. 

Zjawisko to występuje na całym świecie i nazywane jest celebrity-based medicine, czyli pseudomedycyna niemająca nic wspólnego ani z faktami, ani tym bardziej ze zdrowym rozsądkiem. 

Ważna rola apteki

Członek Naczelnej Rady Aptekarskiej Marcin Wiśniewski przyznaje, że w zmaganiach z pseudonauką i mitami medycznymi bardzo ważną rolę ogrywa apteka.

Apteka to placówka ochrony zdrowia i nie wyobrażam sobie, żeby farmaceuta nie wyprowadzał z błędu pacjentów, którzy uwierzyli nierzetelnej reklamie, hochsztaplerowi czy celebrycie 

- podkreśla Marcin Wiśniewski. 

Milena Kruszewska z Fundacji Watch Health Care przyznaje, że mamy prawo czegoś nie wiedzieć, ale dodaje, że jest wyraźna granica między niewiedzą, a stwarzaniem zagrożenia dla społeczeństwa. 

Liczymy, że ten nasz apel z jednej strony sprowokuje osoby publiczne do refleksji, a z drugiej zmobilizuje instytucje publiczne i środowiska naukowe do odważnego piętnowania wszelkich przejawów pseudomedycznych zjawisk; również tych rozpowszechnianych przez celebrytów - podkreśla.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W. Brytania: Twitter zapowiada działania przeciwko teorii spiskowej łączącej 5G i COVID-19

6.05.2020, 17:23

Twitter zapowiedział w środę, że będzie kierował internautów poszukujących informacji na temat teorii łączącej sieć 5G z pandemią koronawirusa na strony ze sprawdzonymi informacjami.


Fake newsy - niebezpieczne zjawisko

15.04.2020, 07:29

Pojawiają się w formie tweetów, memów, artykułów a nawet pism urzędowych. Fake newsy - w czasie pandemii koronawirusa mogą okazać się nie miej groźne niż sam wirus.


Eksperci przestrzegają przed plagą fake newsów

30.03.2020, 13:05

Eksperci radzą, by informacje o rozwoju epidemii czerpać tylko z oficjalnych komunikatów lub z źródeł, które są nam dobrze znane.


Policja apeluje, by być wyczulonym na nieprawdziwe informacje publikowane w sieci dot. koronawirusa

17.03.2020, 14:46

Chodzi o tzw. fakenewsy, czyli nieprawdziwe informacje rozsyłane m.in. przez użytkowników portali społecznościowych.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok