Radio Białystok | Koronawirus | Podczas pandemii liczba złośliwych e-maili wzrosła o 600 proc.

Podczas pandemii liczba złośliwych e-maili wzrosła o 600 proc.

25.05.2020, 19:24, akt. 19:35

Podczas pandemii koronawirusa o 600 proc. wzrosła liczba złośliwych e-maili wykorzystywanych do ataków przez cyberprzestępców - poinformowała podsekretarz generalna ds. rozbrojenia ONZ Izumi Nakamitsu cytowana przez serwis ABC News.

Fotolia.com
Fotolia.com

Cyberataki na placówki medyczne 

Podczas nieformalnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ Nakamitsu powiedziała, że kryzys związany z pandemią koronawirusa przesuwa świat w kierunku bardziej intensywnej innowacji technologicznej oraz pracy opierającej się na wykorzystaniu narzędzi internetowych. Podsekretarz podkreśliła również, iż zjawiskiem mającym duże znaczenie i z jej perspektywy martwiącym są cyberataki na sektor opieki zdrowotnej oraz medyczne placówki naukowo-badawcze na całym świecie.

Do ataku dochodzi co 39 sekund

Zdaniem Nakamitsu konieczność oparcia modelu pracy na narzędziach wirtualnych podczas pandemii spowodowała większą podatność wielu branż na cyberataki. Według statystyk Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) przytoczonych przez podsekretarz generalną, do ataku hakerskiego dochodzi obecnie co 39 sekund. Dane ITU mówią, że obecnie niemal 90 krajów świata znajduje się we wczesnych fazach opracowywania planów działań z zakresu zwiększania cyberbezpieczeństwa.

Bezpieczna cyberprzestrzeń 

Jak poinformowała podczas spotkania Nakamitsu, grupa ekspertów rządowych państw wchodzących w skład ONZ opracowała zestaw 11 dobrowolnych i niewiążących norm, które powinny kierować decyzjami krajów w kwestiach cyberbezpieczeństwa. Premier Estonii Juri Ratas podczas spotkania potępił wzmiankowane przez Nakamitsu cyberataki na sektor medyczny, stwierdził również, że potrzeba stworzenia "bezpiecznej i sprawnie działającej cyberprzestrzeni" jest bardziej nagląca, niż kiedykolwiek wcześniej. Zwrócił również uwagę, iż sprawcy cyberataków na szpitale i laboratoria mających miejsce podczas pandemii "będą musieli odpowiedzieć za swoje zachowanie".

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Hakerzy wyłudzają dane na koronawirusa - przestrzega Microsoft

21.05.2020, 21:48

Nowa kampania phishingowa wykorzystująca motyw koronawirusa to zagrożenie, przed którym ostrzegają specjaliści Microsoftu. Hakerzy do swoich działań wykorzystują złośliwe makra w programie Excel i uzyskują w ten sposób zdalny dostęp do atakowanych komputerów.


Podlaska policja znów ostrzega przed wyłudzeniami kodów BLIK

13.05.2020, 11:31

Podlaska policja ponownie przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego do zaakceptowania bezgotówkowych płatności czy pobrania pieniędzy z bankomatu. Niedawno nastolatka z Grajewa straciła w ten sposób tysiąc złotych.


Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi sms-ami z informacją o dezynfekcji paczki

28.04.2020, 19:58

Cyberprzestępcy rozsyłają sms-y z informacją o dezynfekcji paczki, za przyśpieszenie, której trzeba dopłacić - ostrzega Poczta Polska. Spółka poinformowała o złośliwych domenach z wykorzystaniem jej nazwy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok