Radio Białystok | Koronawirus | W Łomży powstało trzecie w Podlaskiem laboratorium, gdzie są wykonywane testy na koronawirusa

W Łomży powstało trzecie w Podlaskiem laboratorium, gdzie są wykonywane testy na koronawirusa

28.05.2020, 12:49, akt. 12:59

Przy szpitalu w Łomży Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku uruchomiło laboratorium gdzie są wykonywane testy genetyczne na obecność koronawirusa - poinformowali w czwartek (28.05) na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor RCKiK prof. Piotr Radziwon.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

W Łomży powstało trzecie w Podlaskiem laboratorium, gdzie są wykonywane testy na koronawirusa - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To trzecie takie laboratorium w województwie podlaskim po laboratoriach w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku i Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.


Laboratorium utworzono w pomieszczeniach terenowego oddziału RCKiK, które znajdują się w szpitalu w Łomży. Wyposażenie laboratorium kosztowało ok. 1 mln zł, już trafiło tam pierwszych sto próbek do badań, skierował je tam szpital w Łomży. Badania będzie przeprowadzać pięciu pracowników laboratorium.


Szpital wojewódzki w Łomży jest jeszcze szpitalem jednoimiennym, ale przestanie nim być 1 czerwca.


Ilość wykonywanych próbek jest oczywiście troską nas wszystkich. Chcemy, żeby tych próbek, tych badań, było jak najwięcej, żebyśmy mogli spokojnie podchodzić do kwestii związanych z zabezpieczaniem ludności naszego województwa w kontekście walki z koronawirusem

 - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. 


Zaznaczył, że właśnie większemu bezpieczeństwu zdrowotnemu mieszkańców badania mają służyć, także działające przy 12 szpitalach punkty poboru materiału do badań.


"Ale ważną była kwestia, aby możliwości i ilości wykonywania badań genetycznych były jak największe" - dodał wojewoda. Wyraził nadzieję, że dzięki nowemu laboratorium będzie można prowadzić więcej takich badań i przez to skuteczniej walczyć z epidemią.


Wojewoda mówił, że że laboratorium w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej prowadzi głównie testy u osób "ze wskazań sanepidu", laboratorium Uniwersytetu Medycznego prowadzi testy na potrzeby przede wszystkim szpitali. Dodał, że laboratorium w Łomży pewnie będzie służyć głównie szpitalom i innym podmiotom medycznym z tamtej części województwa.


23 tys. testów na koronawirusa w Podlaskiem


Wojewoda poinformował, że dotychczas w regionie wykonano prawie 23 tys. testów na koronawirusa.


Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon powiedział, że o utworzenie w Łomży laboratorium do testów na koronawirusa zwrócił się do Centrum wojewoda. Centrum dostało też pomoc w zgromadzeniu, zdobyciu sprzętu do badań, który jest trudnodostępny na rynku. Mówił, że trudno tworzyć laboratorium właśnie z powodu kłopotów ze skompletowaniem sprzętu, ale to się udało.


Radziwon podkreślił, że przeprowadzanie testów to obok dystansowania się społecznego ważny filar w walce z pandemią koronawirusa.


Laboratorium w Łomży ma stosowne certyfikaty Ministerstwa Zdrowia, znajduje się w rejestrze ministerstwa, sprawdzono wiarygodność otrzymywanych tam wyników badań. Laboratorium ma także podpisaną umowę z NFZ na te badania, choć deklaruje także gotowość wykonywania testów komercyjnie, choć główną rolą laboratorium ma być praca na rzecz szpitali.


Piotr Radziwon: Zapotrzebowanie na wykonywanie testów będzie rosło


Prof. Piotr Radziwon poinformował, że w czwartek do laboratorium w Łomży tamtejszy szpital przekazał 100 próbek do badań i na początku tyle badań na dobę chce wykonywać. Zainteresowane korzystaniem z usług tego laboratorium wyraziły też wstępnie szpitale z Zambrowa i Kolna - dodał. Dyrektor RCKiK podkreśla także, że coraz więcej szpitali wznawia planowe zabiegi pacjentów, ale też bada swój personel medyczny, będzie więc rosło zapotrzebowanie na wykonywanie testów na koronawirusa.


W Podlaskiem kolejne, czwarte laboratorium do przeprowadzania testów na koronawirusa powstaje w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach. W połowie czerwca, ma zacząć tam działać Zakład Mikrobiologii, gdzie będzie można wykonywać takie testy. Obecnie trwa remont pomieszczeń, w których zostaną umieszczone dwa analizatory zakupione w USA. Szpital wydał na nie 360 tys. zł. Jeden kosztował 200 tys. zł, drugi 160 tys. zł.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Poczta Polska wspiera białostockie centrum krwiodawstwa w walce z koronawirusem

22.05.2020, 14:06

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku dostało od fundacji "Pocztowy dar" Poczty Polskiej urządzenie do oznaczania parametrów osocza pobieranego od osób, które ozdrowiały z COVID-19, by można je było w procesie leczenia podać innym chorym.


W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży powstaje laboratorium "koronawirusowe"

14.05.2020, 11:30

Laboratorium, które będzie wykonywało badania na koronawirusa SARS-CoV-2, powstaje w Łomży. Przygotowuje je i poprowadzi w budynku Szpitala Wojewódzkiego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.


Apele RCKiK w Białymstoku do krwiodawców i osób, które wyzdrowiały z Covid-19

6.05.2020, 14:03

Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku apelują do osób, które wyzdrowiały z Covid-19 o to, aby oddawały osocze. Te może pomóc w walce z chorobą innym zakażonym.


Zapotrzebowanie na "najcenniejszy lek" coraz większe

27.04.2020, 13:45

Pandemia koronawirusa wpływa na mniejszą liczbę wizyt w centrach krwiodawstwa w kraju, a zapotrzebowanie na "najcenniejszy lek" jest coraz większe - apeluje Narodowe Centrum Krwi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok, 5.07.2020, fot. Jerzy Kułakowski
11.08.2020, 15:13, akt. 15:23

Koronawirus w Pogoni Szczecin


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok