Radio Białystok | Wiadomości | Poczta Polska wspiera białostockie centrum krwiodawstwa w walce z koronawirusem

Poczta Polska wspiera białostockie centrum krwiodawstwa w walce z koronawirusem

22.05.2020, 14:06, akt. 14:36

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku dostało od fundacji "Pocztowy dar" Poczty Polskiej urządzenie do oznaczania parametrów osocza pobieranego od osób, które ozdrowiały z COVID-19, by można je było w procesie leczenia podać innym chorym.

Źródło fot.: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
Źródło fot.: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

Poczta Polska wspiera białostockie centrum krwiodawstwa w walce z koronawirusem - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białostockie centrum krwiodawstwa dostało od Poczty Polskiej analizator do oznaczania osocza od ozdrowieńców z COVID-19.


300 ozdrowieńców oddało osocze


Dyrektor RCKiK prof. Piotr Radziwon wyjaśnił w piątek (22.05) na konferencji prasowej przed siedzibą centrum, że placówka nie miała takiego urządzenia (analizatora immunologicznego), a koordynuje na szczeblu ogólnopolskim pobieranie osocza od ozdrowieńców z COVID-19. Poinformował, że pobrano dotąd osocze od ponad 300 osób, a przetoczono je ponad stu osobom.


- To osocze zawiera przeciwciała, które mają za zadanie zwalczać wirusa u tych chorych, którzy sami nie potrafią jeszcze, bądź nie nadążają jeszcze z produkcją własnych przeciwciał - mówił prof. Radziwon.


- Pobraliśmy już 300 donacji takiego osocza i około stu porcji tego osocza zostało już przetoczonych. Czasami dość spektakularne, szybkie powroty do zdrowia były nam raportowane ze szpitali. Łącznie z dniem dzisiejszym, kiedy usłyszeliśmy, że 8-letnie dziecko właśnie zwalczyło wirusa już w trzeci dzień po podaniu tego osocza - mówił prof. Piotr Radziwon.

Wyjaśnił, że nie każde osocze od każdego ozdrowieńca nadaje się do podania innym osobom, bo - jak mówił - nie każda z osób z koronawirusem, która ozdrowiała wytwarza wystarczającą ilość przeciwciał neutralizujących wirusa. "(...) dlatego ważnym zadaniem jest, żeby zmierzyć, ile tych przeciwciał jest w pobieranym osoczu tak, żeby przeznaczać osocze do przetoczenia tylko te, które wiemy, że ma szanse zwalczyć wirusa" - tłumaczył Radziwon.

Dodał, że zakupione dzięki Poczcie Polskiej urządzenie to umożliwia. Podał, że koszt inwestycji - razem z odczynnikami - to ponad. 330 tys. zł.

"(...) Dzięki temu określamy już miano przeciwciał i wiemy już, że około tylko połowa pobranego osocza ma tyle przeciwciał, żeby można było je przetaczać chorym" - dodał prof. Radziwon.


Poczta wyróżniona przez RCKiK


Prezes Fundacji Pocztowy Dar Bogusława Kłoda-Dębska odebrała od RCKiK najwyższe w Podlaskiem wyróżnienie przyznawane w krwiodawstwie - Złotą Kroplę. Przypomniała, że fundacja powstała 9 lat temu "z potrzeby serca", gdy pracował jeden z pracowników Poczty. Powiedziała, że budżet fundacji zależy od indywidualnych wpłat pracowników, władz, spółek z grupy Poczty Polskiej i z takich źródeł wygospodarowano pieniądze na dar dla RCKiK.

Wiceprezes Poczty Polskiej ds. sprzedaży Grzegorz Kurdziel wyraził zadowolenie, że Poczta może - jak to określił - "dołoży jeszcze jedną cegłę do muru" ochrony zdrowia Polaków i przyczyni się również do "postępu w ogólnoludzkiej batalii z epidemią koronawirusa".


- Poczta Polska od samego początku pandemii, dzień po dniu realizuje swoje zwyczajne można powiedzieć zadania. Co tydzień dostarczamy ponad 40 mln listów, paczek, przesyłek kurierskich z towarami, dostarczamy emerytury do 3 mln polskich seniorów. Ale oprócz tego w czasie pandemii realizujemy także zadania specjalne na rzecz naszego państwa - mówił Grzegorz Kurdziel.


Mówił, że np. dwie sortownie Poczty są przeznaczone do dystrybucji środków ochrony, które trafiają do Polski z zagranicy, a które rozprowadza na zlecenie ministerstwa zdrowia.

- Myślę, że jesteście prawdziwymi aniołami życia, ponieważ ratujecie życie ludzi oraz stwarzacie takie rozwiązania, które pozwolą nam, myślę już niebawem, przełamać tę pandemię - mówił Kurdziel dziękując za pracę pracownikom ochrony zdrowia.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


3. rocznicę powstania świętują żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

21.05.2020, 13:49

Z powodu pandemii koronawirusa nie było hucznych obchodów z okazji święta Brygady a skromne uroczystości w jednostce przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Dodatkowo terytorialsi zorganizowali zbiórkę krwi. Niektórzy oddali honorowo krew po wielu latach przerwy.


Podlaska Służba Więzienna oddaje krew podczas pandemii [zdjęcia]

20.05.2020, 19:25

Ponad 40 litrów krwi w czasie pandemii koronawirusa oddali już funkcjonariusze podlaskiej służby więziennej. Na razie na ten gest zdecydowało się ponad stu funkcjonariuszy.


W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży powstaje laboratorium "koronawirusowe"

14.05.2020, 11:30

Laboratorium, które będzie wykonywało badania na koronawirusa SARS-CoV-2, powstaje w Łomży. Przygotowuje je i poprowadzi w budynku Szpitala Wojewódzkiego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.


prof. Piotr Radziwon

14.05.2020, 07:50

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.


Apele RCKiK w Białymstoku do krwiodawców i osób, które wyzdrowiały z Covid-19

6.05.2020, 14:03

Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku apelują do osób, które wyzdrowiały z Covid-19 o to, aby oddawały osocze. Te może pomóc w walce z chorobą innym zakażonym.


Kolejni ozdrowieńcy z Covid-19 zgłaszają się do białostockiego centrum krwiodawstwa, aby oddać osocze

24.04.2020, 14:07

Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zgłaszają się kolejni ozdrowieńcy z Covid-19. Ich osocze może pomóc w walce z chorobą innym zakażonym.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok