Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Radziwon - dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

14.05.2020, 07:50, akt. 09:35

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen
prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

Z prof. Piotrem Radziwonem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Osocze ozdrowieńców może pomóc w leczeniu ciężkich przypadków COVID-19. Akcja pobierania jest także prowadzona w Podlaskiem. O tym z dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku profesorem Piotrem Radziwonem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jak przebiega akcja pobierania krwi od ozdrowieńców?


prof. Piotr Radziwon: W Białymstoku pobraliśmy osocze 36 razy. W związku z tym każda grupa osocza jest dostępna. W kraju pobrano już ponad 175 takich osoczy, więc wszyscy potrzebujący, którzy chcieliby otrzymać osocze w naszym kraju, mogą je dostać. W tym momencie nie ma już żadnych ograniczeń, w centrach krwiodawstwa mamy zapasy. Wydawane jest coraz więcej osocza i spływają do nas bardzo przyjemne informacje, że w niektórych przypadkach efekty, przynajmniej te związane z osoczem, są bardzo radosne i powrót do zdrowia następował bardzo szybko.


Czyli sprawdza się założenie, że osocze może wspomóc pacjenta w takich przypadkach?


Wydaje się, że tak, aczkolwiek są to podania eksperymentalne. Te informacje, które akurat dostałem, to nie były randomizowane próby kliniczne, które by jednoznacznie, w sposób prawidłowo naukowy potwierdzały, że jest to przewaga podania osocza nad sytuacją, w której osocze nie jest podawane. Aczkolwiek jeżeli po podaniu osocza ktoś w ciągu 2-3 dni powraca do bardzo dobrego stanu zdrowia, to należy tylko się cieszyć. Tak naprawdę pacjentowi chyba nie jest ważne czy pomogło mu osocze, czy inne leki. Ważne, że wrócił do zdrowia. A osocze było też podane, żeby wykorzystać wszystkie możliwe sposoby pomocy pacjentowi.


Czy krew, którą pobieracie, badana jest na obecność przeciwciał koronawirusa?


W tej części nie jest badana, dlatego że takie badanie nie będzie w zasadniczy sposób wpływało na bezpieczeństwo krwiolecznictwa. Stwierdzenie przeciwciał we krwi nie jest przeciwwskazaniem do tego, żeby taką krew przetoczyć. A zwykle, gdy są już stwierdzane przeciwciała po wyzdrowieniu, to raczej nie spodziewamy się tam obecności wirusa.

Zresztą były robione takie badanie, że we krwi takich osób wirusa się nie stwierdzało, aczkolwiek nie ma takiej potrzeby w tym momencie.


Nie będziecie na przykład proponowali testów, dla tych, którzy chcą oddać  krew, żeby mieć 100 proc. pewności, że nie byli nosicielami tego patogenu?


Z jednej strony chcielibyśmy zaoferować cos takiego, ale z drugiej strony wprowadza to większe ryzyko, dlatego że może się okazać, że pojawią się osoby, które przyjdą tylko po to, by sprawdzić, czy zostały zakażone, czy nie, bo nie będą do końca rozumiały istoty tego badania. I w ten sposób będziemy zwiększać ryzyko zarówno dla tych krwiodawców, którzy by przychodzili do nas regularnie, jak również być może i dla pacjentów. Dlatego wstrzymujemy się przed tym, ponieważ dużo ważniejsze jest dla nas nasze podstawowe działanie, czyli pobieranie krwi i wydawanie jej do lecznictwa.


Dlaczego krew pobrana od utajonego nosiciela nie zaraża pacjentów, którym taka krew zostanie podana? Czy są prowadzone jakieś zabiegi, które neutralizują wirusa?


Specjaliści uważają, że wirus we krwi znajduje się bardzo krótko, i zdaje się, że tylko u niewielkiego odsetka chorych stwierdzono w ogóle, że wirus był we krwi. Atakuje on raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. Także te środki ostrożnościowe, które zostały obecnie wprowadzone, są - jak widać - w tym momencie jeszcze w 100 proc. skuteczne, dopóki nie pojawią się jakieś nowe doniesienia. Z tego powodu uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.


Jaka jest sytuacja, jeśli chodzi o bank krwi? Jakiego rodzaju krwi potrzebujecie?


Niedawno jeszcze szpitale pracowały w trybie, powiedziałbym, awaryjnym. Nie miały planowych procedur. W tym momencie zostały otwarte dość szeroko i wydaje się, że zaczynają nadrabiać pewne zaległości. Stąd zapotrzebowanie na krew gwałtownie wzrosło.

Wiadomo, że przy tak gwałtownym skoku nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć naszych magazynów tak, żeby paski były na zielono. Dodatkowo jeszcze wspieraliśmy Katowice, bo wiadomo, że sytuacja epidemiologiczna jest tam dużo gorsza niż w pozostałych częściach kraju, i w wielu miejscach pobieranie krwi zostało wstrzymane, więc z solidarności współdziałania pomiędzy centrami krwiodawstwa wysłaliśmy również część krwi do Katowic, żeby zabezpieczyć tam ciągłość pracy szpitali. U nas też ta ciągłość jest zabezpieczona, aczkolwiek magazyny nie są wypełnione w takim stanie, w jakim byśmy chcieli, aby normalnie pracować.


Jakie grupy krwi są najbardziej potrzebne?


W tym momencie każda grupa jest potrzebna, także zapraszamy wszystkich.


Nie chce pan nikogo wyróżniać?


Zawsze wyróżniamy grupę 0, ale te osoby i tak wiedzą, że w tej chwili będą przez nas częściej nagabywane, żeby nas odwiedziły, czy to poprzez smsy, czy rozmowy telefoniczne. Także apeluję do tych, którzy jeszcze krwi nie oddali, może nie znają swojej grupy, żeby do nas wpadli na chwilę i podzielili się tym cennym płynem, który krąży w ich żyłach i tętnicach.


Czy nadal są utrzymywane ograniczenia epidemiologiczne? W jaki sposób można stać się krwiodawcą w czasach pandemii?


Tutaj nic się nie zmieniło. Wszystkie środki zapobiegawcze, które przeciwdziałają przenoszeniu się wirusa Sars-CoV-2, są nadal wdrożone. Z żadnych środków ostrożności nie zrezygnowaliśmy, także zapewniamy tak wysoki stan bezpieczeństwa, jaki w tym momencie jest możliwy.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Piosenka i kwiatki na Dzień Matki

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.


Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.


Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.

Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.


mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.

Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.

foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.

Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.


Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.

Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.


Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.


Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.


Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.

Jolanta Tulkis, foto: Monika Kalicka

Jolanta Tulkis

rzeczniczka PUP w Białymstoku
30.04.2020

"Wstrzymanie przyjmowania wniosków jest chwilowe, żeby przeorganizować urząd, by przy tak ogromnej ilości wniosków mogło pracować jak najwięcej osób" - mówi Jolanta Tulkis.

Małgorzata Golińska i Michał Woś

Michał Woś i Małgorzata Golińska [wideo]

minister klimatu i Główny Konserwator Przyrody
29.04.2020

Chcemy, żeby ten, kto jest odpowiedzialny za szkodę, mógł ją odpracować między innymi przy sadzeniu lasu - mówi minister Woś.


Jan Kochanowicz, fot. Lech Pilarski

docent Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
28.04.2020

Zmienił się dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Marka Karpa zastąpił docent Jan Kochanowicz.

Tomasz Kłosowski (fot. ze zbiorów prywatnych)

Tomasz Kłosowski

przyrodnik i fotograf
28.04.2020

"Pożary tutaj zawsze się zdarzały, nawet i spore, ale takiego czegoś, to ja nie pamiętam, co by tak wyglądało, co by tak brzmiało i co miałoby takie skutki" - mówi przyrodnik.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
27.04.2020

Policjanci w ciągu doby sprawdzają około 2000 osób, które przebywają w kwarantannie i teraz mamy dosłownie kilka przypadków łamania zasad, ostatnia doba to jeden przypadek nieobecności w trakcie sprawdzeń kwarantanny - mówi Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok