Radio Białystok | Wiadomości | Kolejni ozdrowieńcy z Covid-19 zgłaszają się do białostockiego centrum krwiodawstwa, aby oddać osocze

Kolejni ozdrowieńcy z Covid-19 zgłaszają się do białostockiego centrum krwiodawstwa, aby oddać osocze

autor: Marcin Mazewski

24.04.2020, 14:07, akt. 14:23

Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zgłaszają się kolejni ozdrowieńcy z Covid-19. Ich osocze może pomóc w walce z chorobą innym zakażonym.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W piątek (24.04) osocze pobrano od trzeciego ozdrowieńca z naszego regionu, a także drugi raz od tzw. "pacjenta zero" w Podlaskiem.

Pobraliśmy osocze od trzeciego już ozdrowieńca. Dawca to młody mężczyzna z Białegostoku. Ponadto pobraliśmy drugą donację osocza od naszego pierwszego dawcy. Będziemy się starać, aby wszyscy ozdrowieńcy oddali co najmniej 3 donacje osocza, mniej więcej w tygodniowych cyklach. Oczywiście jesteśmy także w stałym kontakcie z Sanepidem i dokładamy wszelkich starań, aby jak najwięcej osób które przeszły chorobę Covid-19 trafiły do nas i oddały osocze, które może się okazać niezwykle ważne dla innych zarażonych

 - mówi Dominik Stępień z RCKiK w Białymstoku.

Dawcy, którzy przeszli zakażenie wirusem, posiadają w swoim organizmie przeciwciała, które mają za zadanie neutralizować wirusa. 

Istotą transfuzji takiego osocza jest podanie choremu przeciwciał, które będą zwalczać zakażenie w jego organizmie. Tutaj w centrum będziemy wykonywać badania, żeby stwierdzić jaka jest zawartość tych przeciwciał żebyśmy wiedzieli jakiego efektu się spodziewać. Ponieważ u każdego dawcy osocza, który przeszedł zakażenie koronawirusem, ten poziom przeciwciał może być różny 

- mówi lekarz z RCKiK w Białymstoku Tomasz Wasiluk.

W Podlaskiem jest już ponad stu tzw. ozdrowieńców, czyli osób które zostały wyleczone z koronawirusa.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W białostockim centrum krwi oddała osocze druga osoba, która pokonała Covid-19

20.04.2020, 20:57

W poniedziałek (20.04) do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zgłosił się drugi ozdrowieniec z Covid-19 w Podlaskiem. Od pacjentki pobrano osocze, potrzebne do terapii, która może pomóc chorym w walce z koronawirusem.


RCKiK w Białymstoku poszukuje osób, które przeszły chorobę wywołaną koronawirusem

14.04.2020, 09:24

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku poszukuje osób, które przeszły chorobę wywołaną koronawirusem, by przy ich pomocy leczyć kolejnych chorych. Chodzi o terapię osoczem ozdrowieńców, które ma być podawane osobom z covid 19.


prof. Piotr Marek Radziwon

14.04.2020, 08:30

Jeden z większych problemów tego leczenia, to stwierdzenie czy w osoczu danego pacjenta jest wystarczająca ilość przeciwciał neutralizujących koronawirusa - mówi prof. Radziwon.


"Cały czas zapraszamy" - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku

25.03.2020, 15:08

Pandemia koronawirusa wpływa na spadek liczby dawców krwi w Podlaskiem.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok