Radio Białystok | Wiadomości | "Cały czas zapraszamy" - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku

"Cały czas zapraszamy" - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku

autor: Marcin Mazewski

25.03.2020, 15:08, akt. 18:04

Pandemia koronawirusa wpływa na spadek liczby dawców krwi w Podlaskiem.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Chociaż na początku tygodnia wiele osób odpowiedziało na apele i sms-y z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, to wciąż dawców jest znacznie mniej niż zazwyczaj. 

- Chcemy zabezpieczyć szpitale na trudny czas, który jest wciąż przed nami - mówi Bartosz Szutkiewicz z Centrum Krwiodawstwa.


- Honorowi dawcy bardzo fajnie odpowiadają na nasz apel, niemniej jednak cały czas zapraszamy. Jeśli jesteście zdrowi, nie wróciliście z zagranicy w ciągu ostatnich 14 dni, nie odczuwacie żadnych objawów chorobowych, serdecznie zapraszamy do oddania krwi, dlatego że najgorsze dopiero przed nami, jeżeli chodzi o pandemię. Szczyt zachorowań też dopiero przed nami. wtedy będziemy mieli dostęp do dawców o wiele mniejszy. Dlatego musimy w tym momencie zgromadzić odpowiedni zapas tak, aby przetrwać ten trudny okres - zaznacza Bartosz Szutkiewicz z RCKiK.


W związku z pandemią, w Centrum wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia, które mają chronić zarówno dawców, jak i personel przed zarażeniem koronawirusem.


- Staramy się zadbać o to, aby poczucie bezpieczeństwa było jak największe. Do budynku nie mogą wejść osoby, które mają podwyższoną temperaturę ciała oraz zgłaszają czynniki ryzyka zakażenia zgodnie z pytaniami, na które muszą odpowiedzieć. Dotyczy to pracowników jak i wszystkich interesantów, którzy chcą wejsć na teren budynku, a także naszych terenowych oddziałów w województwie - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon. 


Jak dodaje Piotr Radziwon, zwykle zapas w sytuacji gdyby nikt się już nie zgłosił, starcza na zapewnienie krwi szpitalom na 3 do 5 dni.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne transporty ze środkami ochrony osobistej trafiają do podlaskich placówek medycznych

24.03.2020, 16:44

O zaopatrzeniu prawie 30 szpitali, stacji krwiodawstwa i pogotowia informuje Podlaski Urząd Wojewódzki. Chodzi m.in. o kombinezony czy maseczki, które pochodzą z Agencji Rezerw Materiałowych. Urząd nie podaje, ile dokładnie tego sprzętu trafiło we wtorek (24.03) do naszego regionu.


Władze Białegostoku przeznaczyły 2 mln zł na walkę z koronawirusem

24.03.2020, 12:32

Dwa miliony złotych na artykuły niezbędne do walki z koronawirusem. Taką kwotę z budżetu miasta uruchomił we wtorek (24.03) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 


Kończą się zapasy krwi w białostockiej klinice onkologii DSK

20.03.2020, 18:19

W związku z epidemią prawie o połowę spadła liczba osób oddających krew.


Coraz mniej białostoczan oddaje krew - wszystko przez koronawirusa

13.03.2020, 14:45

Mniej honorowych dawców odwiedza białostockie centrum krwiodawstwa. Jest to związane z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok