Radio Białystok | Koronawirus | Im mniejsze mieszkanie, tym większy niepokój podczas kwarantanny

Im mniejsze mieszkanie, tym większy niepokój podczas kwarantanny

31.05.2020, 09:31, akt. 09:41

Co czwarty Włoch miał poważne objawy niepokoju i lęku podczas kwarantanny w kraju; najczęściej wystąpiły one u osób, które mieszkają w mniejszych mieszkaniach - ustalili badacze z uczelni w Mediolanie i Genui. Ich zdaniem pandemia zmieni rynek nieruchomości.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wpływ wielkości mieszkania na odczuwanie stresu

Warunki mieszkaniowe i trudności psychofizyczne podczas kwarantanny to temat badań przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki mediolańskiej i uniwersytetu w Genui.

Na podstawie sondaży wśród 10 tysięcy osób stwierdzili oni, że objawy depresyjne wystąpiły w minionych miesiącach częściej u tych, którzy mieszkają w mieszkaniach o powierzchni do 60 metrów kwadratowych. W przypadku tych, którzy mają większą przestrzeń, na takie problemy uskarżało się dwa razy mniej osób.

Kolejne ustalenie to silny związek między odczuwanym niepokojem i silnym stresem podczas kwarantanny, a słabym światłem naturalnym w domu, niskim komfortem akustycznym oraz brakiem elementów gwarantujących dobre samopoczucie, a także spokoju i prywatności podczas rozmów telefonicznych i wideokonferencji. Ponad jedna trzecia ankietowanych, którzy doświadczyli problemów psychicznych w czasie przymusowego pobytu w domu, przyznała, że nie ma odpowiednich warunków.

Ponadto w analizie zwrócono uwagę na istotną rolę, jaką w tygodniach zamknięcia w domach odegrały balkony i tarasy. Nie ma ich 37 procent Włochów, którzy źle znieśli psychicznie kwarantannę. Co więcej, jak zauważono, stres i objawy depresyjne częściej występowały u tych, którzy nie mają z okien widoku na zieleń.

Eksperci na podstawie tych badań wyrazili przekonanie, że wszystkie te aspekty doprowadzą do zmian na rynku nieruchomości. Nie wykluczają, że wzrosnąć mogą ceny tych mieszkań i domów, które zapewniają lepsze samopoczucie psychofizyczne. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier Włoch: pojedziemy na wakacje, nie spędzimy lata na balkonie

10.05.2020, 13:42

W tym roku pojedziemy na wakacje, nie spędzimy tego lata na balkonie - zapewnił Włochów premier Giuseppe Conte w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" w niedzielę (10.05). Ostrzegł zarazem, że konsekwencje ekonomiczne epidemii koronawirusa będą bardzo bolesne.


Balkon - mała enklawa w czasie pandemii

4.05.2020, 09:42

W czasie pandemii, gdy tak dużo czasu spędzamy w domu, warto zadbać o balkon.


Podczas pandemii rośnie popyt na większe nieruchomości i działki rekreacyjne

3.05.2020, 10:38

Podczas pandemii rośnie zainteresowanie zakupem większych mieszkań i domów, a zainteresowanie działkami rekreacyjnymi jest trzy razy większe niż rok temu - wynika z analizy HRE Investments.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok