Radio Białystok | Koronawirus | Ekspert: Polska branża turystyczna ma szanse przetrwać

Ekspert: Polska branża turystyczna ma szanse przetrwać

1.06.2020, 13:53, akt. 14:40

Polacy są zainteresowani noclegami w kameralnych obiektach, m.in. domkach, apartamentach, pensjonatach - mówi dr Piotr Kociszewski ze Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Możliwe oprowadzanie grup turystów

W ramach odmrażania branży turystycznej, dopuszczono już możliwość oprowadzania grup turystycznych i przewożenia ich autokarami, bez limitowania miejsc. - Po otwarciu sektora bazy noclegowej, odmrożeniu działalności gastronomii, to następny kluczowy krok umożliwiający powrót do gry istotnej części rynku turystycznego w Polsce organizatorom turystyki, pilotom, przewodnikom, wreszcie przewoźnikom - wskazał w komentarzu przesłanym PAP dr Piotr Kociszewski.

Ważny miedzynarodowy ruch lotniczy

Według eksperta istotny jest czas otwarcia międzynarodowego ruchu lotniczego - od 1 czerwca ruszył ruch lotniczy w kraju, przy zachowaniu odpowiednich restrykcji określanych m.in. przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Według dr. Kociszewskiego istotne będzie określenie jasnych zasad podróży zagranicznych - m.in. ws. kontroli granicznych i obowiązkowej kwarantanny.

- Decyzje w tych kwestiach wydają się zatem kluczowe dla bardzo rozwiniętego w Polsce sektora turystyki zorganizowanej, zarówno obsługującego sferę wyjazdową, ale i przyjazdową - zaznaczył.

Wakacyjny wypoczynek dzieci

Dr Kociszewski zwrócił uwagę, że turystyka to "system naczyń połączonych" i potrzebna jest aktualizacja wcześniejszych wytycznych dot. tego sektora gospodarki. - Dotyczy to szczególnie wytycznych charakteryzujących tegoroczny wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży -  wskazał. Przypomniał, że w tym kontekście Polska Izba Turystyki proponuje uwzględnienie złagodzenia reżimu sanitarnego, umożliwiając - przy zachowaniu zasad higieny - nieco większą swobodę, korzystanie z zewnętrznych atrakcji, jak np. wyjście do kina, parków rozrywki czy na basen.MEN przygotował wytyczne dla organizatorów letniego wypoczynku dzieci i młodzieżyCo z bonami turystycznymi?

Jak zaznaczył ekspert dyskusję zarówno w środowisku branżowym, jak i wśród potencjalnych beneficjentów, wywołuje też zagadnienie bonów turystycznych. - W wielu źródłach już pojawiały się kwoty, zasady, progi  finansowe, tymczasem - jedna z wypowiedzi rzecznika rządu wskazała, że sprawa wcale nie jest przesądzona - wskazał. Dodał, że warto też postawić pytanie o dalsze inicjatywy antykryzysowe dla turystyki, "w porównaniu z innymi sektorami gospodarki bardzo potężnie zainfekowanej".

Zainteresowanie miejscami kameralnymi

Zdaniem dr. Kociszewskiego widać zainteresowanie Polaków wypoczynkiem wakacyjnym. - Zachowując rekomendacje tzw. dystansu społecznego, są zainteresowani noclegami w miejscach spokojniejszych i ustronnych, a także w bardziej kameralnych obiektach, m.in. domkach, apartamentach, pensjonatach - podkreślił.

Zaznaczył, że turyści oczekują konkretnego przekazu od właścicieli w sprawie procedur higienicznych i dotyczących bezpieczeństwa. Np. certyfikowanie przez Polską Organizację Turystyczną obiektów noclegowych jako "Obiektów przyjaznych higienicznie" to - według niego - pożądany kierunek.

Od poniedziałku (1.06) nastąpiło przywracanie połączeń lotniczych pasażerskich, ruszyły loty krajowe. Zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym obowiązuje do 6 czerwca. Od 4 maja działają też m.in. hotele, turyści mogą też korzystać z kwater prywatnych.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


LOT: na początku czerwca ogłosimy dokąd będziemy latać po 15 czerwca

31.05.2020, 07:55

Na początku czerwca ogłosimy, gdzie będziemy latać po 15 czerwca - powiedział wiceprezes PLL LOT Michał Fijoł. Narodowy przewoźnik od poniedziałku (1.06) wznawia połączenia krajowe, na razie do 8 miast; pierwszym rejsem będzie lot z Warszawy do Szczecina.


Na Mazurach pojawili się turyści

30.05.2020, 11:22

Na Mazurach pojawili się turyści. W najbliższy długi czerwcowy weekend wolne są już tylko pojedyncze pokoje. Znalezienie wolnych miejsc na lipiec i sierpień także jest niełatwe.


Jak radzi sobie branża gastronomiczna

28.05.2020, 11:27

Powoli odmraża się gastronomia. Czy powróci do stanu sprzed koronawirusa? Czy wprowadzone ograniczenia pozwolą w pełni korzystać z lokali gastronomicznych? Czy odbudują się także firmy organizujące imprezy rodzinne, wesela, itd.?


Zniesienie kolejnych obostrzeń - bez maseczek w przestrzeni ogólnodostępnej oraz otwarte kina i siłownie

27.05.2020, 11:40

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 30 maja noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe w przestrzeni ogólnodostępnej. Dodatkowo dozwolone będą wesela do 150 osób oraz zostaną otwarte kina i siłownie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok