Radio Białystok | Wiadomości | Zniesienie kolejnych obostrzeń - bez maseczek w przestrzeni ogólnodostępnej oraz otwarte kina i siłownie

Zniesienie kolejnych obostrzeń - bez maseczek w przestrzeni ogólnodostępnej oraz otwarte kina i siłownie

27.05.2020, 11:40, akt. 13:30

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 30 maja noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe w przestrzeni ogólnodostępnej. Dodatkowo dozwolone będą wesela do 150 osób oraz zostaną otwarte kina i siłownie.

fot. Adam Guz/KPRM
fot. Adam Guz/KPRM

Nie będzie już obowiązku noszenia maseczek - to chyba najbardziej cieszy białostoczan - relacja Izy Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Bez maseczek w przestrzeni otwartej 

Od 30 maja częściowo zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek  w przestrzeni otwartej i w niektórych przestrzeniach zamkniętych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu powiedział, że jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe - z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe.

Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek 

- poinformował premier.

Jak zaznaczył, "zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe".

Sklepy i restauracje bez limitu osób 

Od soboty 30 maja zostaje zniesiony limit osób w sklepach i lokalach gastronomicznych. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia czwartego etapu rządowego programu odmrażania gospodarki. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Poinformował także, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii, ale zaznaczył, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii przy doprowadzeniu do stołu lub wyjściu do toalety.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Otwarte kina, teatry i siłownie

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne, oraz nosimy maseczki (...). Niestety, nie możemy w tej chwili określić daty, tak jak powiedział pan premier, pełnego odmrożenia i funkcjonowania tak, jakby tej epidemii nie było. My wciąż wypłaszczamy przecież krzywą 

- stwierdził minister kultury Piotr Gliński.

Minister zwrócił uwagę, że w związku z odmrożeniem od 30 maja możliwości zgromadzeń do 150 osób przy zachowaniu rygorów sanitarnych, od tego momentu będą mogły także być organizowane koncerty plenerowe. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. 

  

Wesela do 150 osób 

Dozwolona jest również organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Brak limitu wiernych w kościołach

Od niedzieli 31 maja zostaje zniesiony limit wiernych w kościołach. Nadal będzie trzeba zachowywać dystans 2 metrów między osobami.

Jeżeli chodzi o kult religijny - już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego 

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Zgromadzenia do 150 osób 

Od 30 maja, w ramach łagodzenie obostrzeń rząd zgodził się na zgromadzenia publiczne, ale maksymalnie do 150 osób - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób; ta liczba jest wydyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami - oświadczył w środę (27.05) premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że organizacja takich wydarzeń będzie regulowana przez GIS i wojewodów.

Hotele otwarte w pełni 

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

źródło: PAP/IAR | red: lma, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Müller: W wakacje loty do najważniejszych państw UE mogą zostać przywrócone

27.05.2020, 10:24

Można spodziewać się, że w wakacje loty do najważniejszych państw Unii Europejskiej zostaną przywrócone, choć nie ma jeszcze dokładnego terminarza - powiedział w środę (27.05) w paśmie Poranek Siódma9 rzecznik rządu Piotr Müller.


Noclegi w hotelach położonych w głuszy wyprzedane na wakacje

24.05.2020, 12:07

Miejsca noclegowe w hotelach położonych z dala od skupisk ludzi są już wyprzedane na wakacje. Można jeszcze znaleźć wolne pokoje w obiektach w miejscowościach wypoczynkowych, a te w miastach świecą pustkami - informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.


Szumowski: niedługo pójdziemy do kina i pojedziemy na wakacje

21.05.2020, 09:50

Myślę, że przed wakacjami będzie już można chodzić do kina - powiedział w wywiadzie dla "Super Expressu" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Mówiąc o urlopach stwierdził, że spokojnie można rezerwować rodzinne wakacje w kraju.


Ekspert: odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią

17.05.2020, 10:01

Odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią, ale jej kolejny etap - powiedział ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paweł Śliwowski.


85 proc. badanych planuje odwiedzić kino w ciągu dwóch miesięcy od otwarcia

7.05.2020, 17:33

85 proc. badanych planuje odwiedzić kino w ciągu dwóch miesięcy od otwarcia, a jedna piąta deklaruje, że uda się na seans od razu po uruchomieniu kina - wynika z badania przeprowadzonego przez YourCX na zlecenie Multikina.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok