Radio Białystok | Koronawirus | Ekspert: odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią

Ekspert: odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią

17.05.2020, 10:01, akt. 10:17

Odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią, ale jej kolejny etap - powiedział ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paweł Śliwowski.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Znoszenie restrykcji nie jest równoznaczne z zakończeniem epidemii

Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego od poniedziałku (18 maja) zostaną uruchomione zakłady kosmetyczne, fryzjerskie oraz restauracje. Warunkiem wznowienia działalności jest dostosowanie się przedsiębiorców do wytycznych, które mają zapewnić klientom bezpieczeństwo w czasie trwania epidemii koronawirusa.

Śliwowski zaznaczył, że odmrażanie gospodarki to nie jest proces liniowy, czyli że możliwy jest tylko ruch w jednym kierunku. 

Trzeba mieć świadomość, że przy braku szczepionki lub skutecznych terapii oraz wciąż niejednoznacznych dowodach dotyczących wpływu wysokich temperatur na rozprzestrzenianie wirusa, w kolejnych tygodniach konieczne może być przywracanie niektórych ograniczeń

 - powiedział.

Podkreślił, że obecna faza znoszenia restrykcji nie jest równoznaczna z zakończeniem epidemii, a wynika ona jedynie z wygaszania pierwszej fali zarażeń. Powołał się na opinie Światowej Organizacji Zdrowia, które wskazują, że właściwe pytanie, które należy sobie zadać, nie brzmi „czy druga fala epidemii nadejdzie”, tylko „kiedy i z jaką siłą uderzy”. Według Śliwowskiego, kolejne etapy odmrażania należy, więc potraktować jako pole doświadczalne do eksperymentów z nowymi formami świadczenia usług, jak poligon testowania rozwiązań, które pomogą lepiej przygotować się do możliwej kolejnej fali epidemii.

Biznes w czasie "nowej normalności"

Wskazał, że znoszenie administracyjnych restrykcji nie oznacza, że wszystko wróci do normy. Powołując się na różne analizy, powiedział, że w wielu miejscach na świecie ludzie ograniczali aktywność, zanim pojawiły się urzędowe zakazy lub nawet bez nich. Dowodzą tego, jak zaznaczył, również badania opinii, a także dane z pierwszych dni wznowienia niektórych działalności, np. centrów handlowych.

Nie wiemy wciąż, jak ludzie będą się zachowywać w tzw. nowej normalności, czyli w świecie, w którym wirus jest wciąż obecny i najskuteczniejszą metodą ochrony jest dystansowanie

 - powiedział.

Dodał też, że niektóre sektory mają mniejszą możliwość dostosowania się do tzw. nowej normalności. Chodzi tu, jak mówił, zwłaszcza o modele biznesowe, w których bezpośredni kontakt z klientem jest rdzeniem usługi i nie można go zastąpić lub łatwo przenieść do świata wirtualnego, a obostrzenia sanitarne mogą negatywnie wpływać na tzw. doświadczenia klienta. 

Idąc do restauracji, nie kierujemy się jedynie chęcią spożycia posiłku, ale wartością takiej wizyty jest np. atmosfera

 - wyjaśnił.

Według Śliwowskiego zarówno przedsiębiorcy, projektanci usług, jak i instytucje publiczne powinni zadać sobie pytanie, jak tego typu wartości będzie można zachować i obronić w warunkach wielu obostrzeń, które są niezbędne do ograniczania zakażeń. 

- To niewątpliwie czas ogromnych wyzwań dla wszystkich myślących o modelach biznesowych - podsumował.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedsiębiorcy chcą, by 1 lipca ostatecznie odmrozić gospodarkę

14.05.2020, 17:16

1 lipca - taki termin ostatecznego odmrożenia gospodarki proponuje rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.


Długie kolejki u fryzjerów, duże zmiany w obsłudze klientów

14.05.2020, 17:05

Wielu z nas czekało na otwarcie zakładów fryzjerskich, ale jeżeli ktoś liczy, że uda mu się szybko uporządkować fryzurę – to się raczej przeliczy.


Poluzowanie kolejnych obostrzeń - otwarte salony fryzjerskie oraz częściowo restauracje

13.05.2020, 12:04

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 18 maja w Polsce będą otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od poniedziałku będą dostępne dla gości również lokale gastronomiczne w odpowiednim reżimie sanitarnym.


Przez koronawirusa prawie połowa firm źle ocenia swoją sytuację ekonomiczną

12.05.2020, 08:11

Blisko połowa badanych firm ocenia swoja aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a ponad połowa spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - tak skutki kornawirusa ocenili przedsiębiorcy w badaniu dla Krajowego Rejestru Długów.


KE zatwierdziła polski program wsparcia dla gospodarki w wys. 450 mln euro

11.05.2020, 19:28

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek (11.05) polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa w wys. 450 mln euro (ok. 2 mld zł) - poinformowała KE w komunikacie.


Ekspert: jesteśmy wciąż na początkowym etapie pandemii

11.05.2020, 07:47

Wciąż jesteśmy na początkowym etapie pandemii, jednak w poszczególnych krajach sytuacja epidemiczna jest mocno zróżnicowana – twierdzi epidemiolog, dr Paweł Grzesiowski. Według niego Polska pod względem epidemiologicznym wobec innych krajów jest opóźniona o miesiąc lub dwa, bo skutecznie wprowadziliśmy kwarantannę narodową.


Polacy boją się spowolnienia gospodarczego przez koronawirusa

7.05.2020, 11:28

Polacy to jeden z pięciu narodów, które najbardziej obawiają się pogorszenia stanu gospodarki w związku z pandemią koronawirusa - wynika z badania sieci IRiS, którego polską część przeprowadziło ARC Rynek i Opinia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok