Radio Białystok | Koronawirus | Rynek paczek bije kolejne rekordy

Rynek paczek bije kolejne rekordy

2.06.2020, 09:03, akt. 09:03

Pandemia sprawiła, że branża kurierska rośnie o 30 proc. ponad - i tak imponujący - 20-proc. wzrost organiczny - informuje "Rzeczpospolita". Według gazety rynek listów znalazł się jednak w zapaści, więc największy prywatny operator w tym segmencie wejdzie w paczkowy biznes.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Zgodnie z danymi "Rzeczpospolitej", popyt na usługi kurierskie wystrzelił do niespotykanych dotąd poziomów. Wszystko przez epidemię koronawirusa i obostrzenia, które sprawiły, że Polacy rzucili się na zakupy w sieci. W konsekwencji wart 5,2 mld zł rynek paczek w ciągu ostatnich miesięcy urósł o 30 proc., i to ponad tzw. organiczny wzrost, który w 2019 r. i tak sięgnął 20 proc. 


- Marcowo-kwietniowe obostrzenia sprawiły, że niemal wszystkie zakupy, poza spożywczymi, przeniosły się do internetu - oba te miesiące były dla wielu branż rekordowe. Trend wzrostowy nie tylko się utrzymywał, ale przybierał na sile. Wolumeny przesyłek rosną szybciej o ponad 30 proc. - wylicza Wojciech Kliber, wiceprezes spółki Sendit, brokera usług kurierskich.


W maju, w związku ze zniesieniem wielu obostrzeń, a w szczególności z otwarciem galerii handlowych, widać już pewną stabilizację. 

Z analiz tej firmy wynika, że w ujęciu rocznym najdynamiczniej rosnącym przewoźnikiem w okresie epidemii był InPost. - Zwyżki, jakie odnotowuje, po oczyszczeniu z wpływu cykliczności czy organicznego wzrostu, są nawet trzycyfrowe - wskazuje Kliber. 

"Rzeczpospolita" przypomina, że z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, iż w 2019 r. w kryzysie znalazł się segment listów. Polacy wysłali o ponad 9 proc. mniej listów niż przed rokiem. Teraz nastąpiło pogłębienie problemów. 


- O ile pierwsze dwa miesiące br. przyniosły bardzo dobre wyniki, o tyle już od marca notujemy jako branża kilkuprocentowe spadki. Naturalnie ma to związek z pandemią i ograniczeniem wysyłki przesyłek marketingowych przez firmy - wyjaśnia Janusz Konopka, prezes Speedmail.


Jak podaje gazeta, spółka - największy w kraju niezależny operator pocztowy - mimo słabego dla rynku 2019 r. notowała w tym okresie 20-proc. zwyżki. Teraz szuka alternatywnych przychodów. "Rz" ustaliła, że z uwagi na trendy rynkowe chce wejść w branżę kurierską.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Poczta Polska: można znów nadawać paczki do Irlandii

1.06.2020, 15:10

Poczta Polska przywróciła od 1 czerwca możliwość nadawania paczek do Irlandii oraz przesyłek do Monako i Andory.


KAS wykryła nielegalne papierosy w przesyłkach kurierskich

1.06.2020, 12:32

2 tys. paczek papierosów wykryli funkcjonariusze KAS podczas kontroli zagranicznych paczek w oddziale jednej z firm kurierskich w Białymstoku. Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonej kontrabandy przekracza 28 tys. zł - podała w poniedziałek administracja celno-skarbowa.


Poczta Polska: można odbierać paczki przy użyciu kodu PIN wysłanego przez e-mail lub sms

28.05.2020, 10:15

Poczta Polska wprowadziła możliwość odbioru paczek przy użyciu kodu PIN otrzymanego w wiadomości sms albo na e-mail - poinformowała poczta w czwartkowym (28.05) komunikacie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: stock.adobe.com
KORONAWIRUS
5.08.2020, 13:06, akt. 13:08

700 tysięcy ofiar koronawirusa


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok