Radio Białystok | Wiadomości | KAS wykryła nielegalne papierosy w przesyłkach kurierskich

KAS wykryła nielegalne papierosy w przesyłkach kurierskich

1.06.2020, 12:32, akt. 12:36

2 tys. paczek papierosów wykryli funkcjonariusze KAS podczas kontroli zagranicznych paczek w oddziale jednej z firm kurierskich w Białymstoku. Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonej kontrabandy przekracza 28 tys. zł - podała w poniedziałek administracja celno-skarbowa.

Fot. podlaskie.kas.gov.pl
Fot. podlaskie.kas.gov.pl

- Kontrolujący zainteresowali się czterema paczkami nadanymi na Litwie do odbiorcy z Wielkiej Brytanii, które - zgodnie z deklaracją - miały zawierać filtry do wentylacji. Po prześwietleniu paczek mobilnym skanerem rtg okazało się, że metalowe obudowy filtrów to atrapy, a w ich wnętrzu znajdują się papierosy z białoruskimi znakami akcyzy - poinformował st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.W sumie zabezpieczono w tych przesyłkach kurierskich 2 tys. paczek, o łącznej szacunkowej wartości ponad 28 tys. zł. W sprawie wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, które prowadzi Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku.

Według danych KAS, właśnie papierosy są jednym z najpopularniejszych towarów, które grupy przestępcze próbują przemycać zza wschodniej granicy w przesyłkach kurierskich, adresowanych do Polski lub do Europy Zachodniej.

Kontrole takich przesyłek prowadzone są nie tylko w magazynach, ale też przez grupy mobilne administracji skarbowej na drogach, nierzadko również z wykorzystaniem psów wyszkolonych do takich zadań i mobilnych skanerów rtg. Kontroli podlegają nie tylko przesyłki zagraniczne, ale i w obrocie wewnętrznym.

W przesyłkach kurierskich podlaska KAS znajduje też towary podrabiane, które potencjalnie mają trafiać do Polski, np. do sprzedaży na bazarach. To m.in. kosmetyki czy leki lub suplementy. W ub. roku była też np. próba dostarczenia do Polski w ten sposób transportu podrabianych butów sportowych z Chin.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Próbował wwieźć do Polski szczenięta - dostał 2 tys. zł mandatu

19.05.2020, 08:50

Cztery szczeniaki rasy szpic miniaturowy próbował nielegalnie wwieźć do Polski kierowca autobusu, wjeżdżającego do kraju przez białorusko-polskie przejście graniczne w Kuźnicy. Ostatecznie zapłacił 2 tys. zł mandatu, a zwierzęta zostały odesłane na Białoruś.


Policja wykryła pod Kolnem magazyn nielegalnych papierosów i tytoniu

15.05.2020, 09:04

Ponad 1,2 tys. paczek papierosów z przemytu i 102 kg krajanki tytoniowej zabezpieczyli policjanci z Kolna na posesji jednego z mieszkańców gminy Turośl. Gdyby towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa sięgnęłyby 137 tys. zł - podała w piątek (15.05) podlaska policja.


KAS przekazała podlaskim szpitalom kolejną partię alkoholu - powstanie z niego płyn do dezynfekcji

13.05.2020, 11:56

Podlaskie szpitale otrzymały kolejną partię zatrzymanego przy próbach przemytu alkoholu, z którego powstanie płyn do dezynfekcji w walce z koronawirusem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok