Radio Białystok | Wiadomości | Próbował wwieźć do Polski szczenięta - dostał 2 tys. zł mandatu

Próbował wwieźć do Polski szczenięta - dostał 2 tys. zł mandatu

19.05.2020, 08:50, akt. 09:24

Cztery szczeniaki rasy szpic miniaturowy próbował nielegalnie wwieźć do Polski kierowca autobusu, wjeżdżającego do kraju przez białorusko-polskie przejście graniczne w Kuźnicy. Ostatecznie zapłacił 2 tys. zł mandatu, a zwierzęta zostały odesłane na Białoruś.

XIII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
XIII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Jak poinformował we wtorek (19.05) oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki, szczenięta były ukryte w luku bagażowym.

Zanim kierowca przyznał się do takiej próby przemytu, funkcjonariusze celno-skarbowi podjęli decyzję o skierowaniu autokaru do szczegółowej kontroli, m.in. z użyciem skanera RTG do prześwietlania pojazdów. Wcześniej 39-latek, mieszkaniec województwa mazowieckiego, zgłosił do odprawy trzy psy; te zwierzęta miały wszystkie wymagane dokumenty uprawniające do ich przywozu na teren Unii Europejskiej.

"Na chwilę przed rozpoczęciem prześwietlenia kierowca przyznał się jednak, że w luku bagażowym autokaru ukrywa jeszcze cztery psy. Jak się okazało, były to szczenięta rasy szpic miniaturowy" - dodał Maciej Czarnecki.


2 tys. zł mandatu

O wykryciu próby przemytu żywych zwierząt został powiadomiony powiatowy inspektorat weterynarii w Sokółce, który zdecydował o konieczności odesłania psów na Białoruś, w związku z naruszeniem przepisów dotyczących przemieszczania zwierząt domowych przez granicę. Kierowca zapłacił 2 tys. zł mandatu.

KAS przypomina, że zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym (koty, psy i fretki, ale nie więcej niż pięć sztuk) mogą być przywożone do Polski jedynie wtedy, gdy posiadają elektroniczny identyfikator, muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie i posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne).

Szczegółowe zasady podróżowania ze zwierzętami dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białorusin przewoził w bagażu gruczoły skórne bobra - zatrzymała go KAS

24.04.2020, 10:04

Nie tylko za przemyt, ale i złamanie przepisów ustawy o ochronie przyrody odpowie 50-letni Białorusin, w którego bagażu funkcjonariusze podlaskiej KAS odkryli pudełko z ... wysuszonymi gruczołami skórnymi bobra.


Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt spreparowanych owadów

14.11.2019, 08:26

Prawie dwieście spreparowanych owadów próbował wwieźć do Polski Rosjanin zatrzymany na granicy w Połowcach.


Jeszcze w tym roku w Kuźnicy zacznie działać skaner do prześwietlania pociągów [wideo]

9.10.2019, 10:58

Jeszcze w 2019 r. na kolejowym przejściu z Białorusią w Kuźnicy zacznie działać zamontowany tam skaner do prześwietlania promieniami RTG pociągów towarowych - poinformowano na konferencji prasowej w środę (9.10) podczas prezentacji urządzenia.


Przemytnicy stają się coraz bardziej zuchwali

7.10.2019, 10:41

W 20 przesyłkach kurierskich legalnie nadanych z Sejn do Wielkiej Brytanii funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli prawie 16 tys. paczek białoruskich papierosów, wartych ponad 220 tys. zł.


Zabytki zatrzymane przez celników przekazane do podlaskich muzeów

5.03.2019, 13:39

XIX-wieczne rosyjskie ikony i średniowieczny grot zatrzymane przez podlaskich celników podczas próby przemytu przedmiotów na granicy z Białorusią, przekazano we wtorek (05.03) do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Muzeum Diecezjalnego w Łomży.


Papierosy zmiast mrożonek w ciężarówce na polsko-litewskiej granicy

21.11.2018, 08:50

Ponad 400 tys. paczek nielegalnych papierosów przechwycili w pobliżu polsko-litewskiej granicy podlascy funkcjonariusze skarbowi z Budziska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok