Radio Białystok | Wiadomości | Zabytki zatrzymane przez celników przekazane do podlaskich muzeów

Zabytki zatrzymane przez celników przekazane do podlaskich muzeów

5.03.2019, 13:39, akt. 14:01

XIX-wieczne rosyjskie ikony i średniowieczny grot zatrzymane przez podlaskich celników podczas próby przemytu przedmiotów na granicy z Białorusią, przekazano we wtorek (05.03) do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Zabytki zatrzymane przez celników przekazane do podlaskich muzeów, fot. Olga Gordiejew
Zabytki zatrzymane przez celników przekazane do podlaskich muzeów, fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Zabytki zatrzymane przez celników przekazane do podlaskich muzeów - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To nie jest pierwsze przekazanie cennych eksponatów do muzealnych placówek

Dwie XIX-wieczne ikony oraz średniowieczny grot zostały zatrzymane podczas dwóch prób przemytu w styczniu i marcu ubiegłego roku na dwóch przejściach granicznych z Białorusią - w Połowcach i w Bobrownikach przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Decyzją Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Białymstoku zostały one we wtorek nieodpłatnie przekazane do podlaskich muzeów. Jak mówił we wtorek podczas spotkania dyrektor IAS w Białymstoku Wojciech Orłowski, to nie jest pierwsze przekazanie cennych eksponatów do muzealnych placówek, artefakty pochodzące z wcześniejszych przemytów znajdują się m.in. w Muzeum Podlaskim.

Jak dodał, zatrzymanie przemytu cennych przedmiotów to dla funkcjonariuszy wielka satysfakcja. Dodał, że dzięki tym zatrzymaniom, zabytki mogą trafić do muzeum i być udostępnione mieszkańcom. Jego zdaniem takie działania rzeczywiście służą popularyzacji z jednej strony dóbr kultury, z drugiej - działalności administracji skarbowej.

Historyk Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, podkreślił, że takie przekazania to dla muzealników ciekawe i bardzo dobre doświadczenie zarówno - jak powiedział - ze względów muzealnych, kolekcjonerskich, ale też i obywatelskich, pokazujące sprawność działania instytucji, które walczą z tego typu przestępczością.

Grot, który wzbogaci dział archeologii w muzeum, pochodzi z terenów wschodniej słowiańszczyzny

Andrzej Lechowski zauważył, że średniowieczny grot, który wzbogaci dział archeologii w muzeum, pochodzi z terenów wschodniej słowiańszczyzny. Dodał, że to bardzo rozległe terytorialnie określenie, ale - jak zauważył - w grocie znajduje się fragment drzewca, przypuszczalnie oryginalnego. "Pozwoli to przypuszczalnie na przeprowadzenie bardzo precyzyjnej datacji" - mówił.

Do muzeum trafi też ikona z wizerunkiem Boga Ojca z Duchem Świętym. Lechowski powiedział, że to rosyjska ikona datowana na przełom XIX i XX wieku, a pochodzi z ikonostasu. Najprawdopodobniej wykonana - na co wskazuje stylistyka - w szkole petersburskiej lub moskiewskiej. "Pewnie do końca się nigdy tego nie dowiemy" - ocenił.

Ikona znajdzie się w zbiorach oddziału Muzeum Podlaskiego, Muzeum Ikon w Supraślu, w kolekcji wizerunków świątynnych z ikonostasów.

Andrzej Lechowski przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że to nie pierwsza ikona, która trafiła do muzeum. Od latach 90. do tej placówki trafiło kilkaset ikon zatrzymanych w przemycie. Dyrektor mówił, że w sposób zdecydowany wzbogaciły kolekcję i były podstawą stworzenia Muzeum Ikon. Obecnie zbiór liczy 1,5 tys. ikon, to jedna największych kolekcji ikon w kraju.

Natomiast do Muzeum Diecezjalnego w Łomży trafi druga XIX-wieczna ikona, która ukryta była w pudełku po czekoladkach. To nieduża kwadratowa ikona przedstawiająca Narodzenie Bogarodzicy. Jak mówił dyrektor tego muzeum ks. Tomasz Grabowski, to pierwsze takie przekazanie zabytku z przemytu do muzeum. Dodał, że wzbogaci ona niewielką kolekcję ikon.

Zabytki będą udostępnione zwiedzającym po konserwacji

Zabytki zostaną udostępnione zwiedzającym w obydwu muzeach po konserwacji.

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, w ostatnich dwóch latach zbiory Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zasiliły przekazane przez białostocką KAS średniowieczne bojowe czekany, szable i hełm, XVIII-wieczne rosyjskie monety oraz biżuteria z epoki brązu. Orłowski powiedział, że takich przemytów cennych przedmiotów funkcjonariusze ujawniają 2-3 w roku. Dodał, że obecnie przekazano już wszystkie artefakty z magazynów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Magdalena Gawin: Polska może być krajem nowoczesnym, ale powinniśmy zachować zabytki przeszłości

18.02.2019, 16:49

Polska może być krajem nowoczesnym, ale jednocześnie powinniśmy zachować pamiątki przeszłości - powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin podczas sympozjum o pomnikach niepodległości, które odbyło się w poniedziałek (18.02) w Białymstoku.


Ponad 2,2 mln zł na konserwację i restaurację zabytków w Podlaskiem

7.02.2019, 14:36

Ponad 2,2 mln zł na konserwację i restaurację zabytków w Podlaskiem ma do rozdysponowania wojewódzki konserwator zabytków. Właściciele zabytków mogą składać wnioski o dofinansowanie prac do 28 lutego.


Można już zwiedzać podziemia Pałacu Branickich w Białymstoku [zdjęcia]

13.09.2018, 05:08

Czy piwnice Pałacu Branickich mogą być tym, czym zabytki starożytnego Rzymu dla turystów?


W Bohonikach ma powstać park kulturowy, chroniący dziedzictwo Tatarów

3.09.2018, 08:18

Celem jest zwiększenie turystycznej atrakcyjności regionu i ochrona tatarskich zabytki. Przedstawiciele Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach chcą, aby na terenie wsi powstał park kulturowy.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego









źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok