Radio Białystok | Wiadomości | W Bohonikach ma powstać park kulturowy, chroniący dziedzictwo Tatarów

W Bohonikach ma powstać park kulturowy, chroniący dziedzictwo Tatarów

autor: Marcin Gliński

3.09.2018, 08:18, akt. 17:25

Celem jest zwiększenie turystycznej atrakcyjności regionu i ochrona tatarskich zabytki. Przedstawiciele Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach chcą, aby na terenie wsi powstał park kulturowy.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak mówi starosta sokólski Piotr Rećko, zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego Tatarów może przyczynić się do rozwoju gospodarczego gminy.


- Mizar, meczet i całe otoczenie tatarskie Bohonik jest to dla nas wyznacznik tolerancji i wielokulturowości. Zachowanie dziedzictwa 600-letniej tradycji jest istotne z punktu widzenia interesów powiatu sokólskiego, miasta i gminy Sokółka; żeby zabezpieczyć to dziedzictwo, jednocześnie nie uszczuplając rozwoju gospodarczego gminy - podkreśla Piotr Rećko.


Ostateczny kształt parku nie został jeszcze opracowany. Jak dodaje starosta sokólski, trwają w tej sprawie konsultacje społeczne.

Park kulturowy swoim zasięgiem obejmowałby głownie wieś Bohoniki, gdzie znajdują się zabytkowy meczet z XIX wieku oraz mizar - cmentarz muzułmański.


| red: maj, zmj

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące pożaru Tatarskiej Jurty w Kruszynianach

27.08.2018, 15:49

Zwarcie instalacji elektrycznej było przyczyną pożaru Tatarskiej Jurty w Kruszynianach - tak uznała białostocka prokuratura i umorzyła śledztwo w tej sprawie.


"Za Naszą i Waszą Wolność" – wielki Koncert Niepodległości w Kruszynianach

15.08.2018, 10:56

Pieśni patriotyczne, hymny i piosenki żołnierskie, a także wiersze Adama Mickiewicza i Kazimierza Przerwy-Tetmajera zabrzmią Kruszynianach. 


Album o Tatarach zasłużonych dla Polski na 100-lecie niepodległości

12.08.2018, 15:16

Album o tradycjach wojskowych Tatarów, udziale tatarskich wojskowych w polskim wojsku, ich losach i zasługach - wyda w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR).


Sabantuj w Kruszynianach - tatarskie święto

4.08.2018, 05:40

Degustacja przysmaków kuchni tatarskiej, pokazy strojów, wystawy i rekonstrukcja bitwy - pod hasłem "Tatarzy Świata' trwa Sabantuj w Kruszynianach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok