Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące pożaru Tatarskiej Jurty w Kruszynianach

Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące pożaru Tatarskiej Jurty w Kruszynianach

autor: Marta Nazarko

27.08.2018, 15:49, akt. 15:54

Zwarcie instalacji elektrycznej było przyczyną pożaru Tatarskiej Jurty w Kruszynianach - tak uznała białostocka prokuratura i umorzyła śledztwo w tej sprawie.

fot. Anna Bogdanowicz
fot. Anna Bogdanowicz

Znane w całym kraju i za granicą gospodarstwo agroturystyczne spłonęło na początku maja. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał, ale straty - według właścicieli -znacznie przekraczają podawane wcześniej 1,5 mln złotych.

Prokuratura oparła się na opinii biegłego, który ocenił, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej - mówi rzecz Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst. Jak dodaje - śledczy wykluczyli, by doszło do celowego zaprószenia ognia. Ponadto - nie było bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego, a jedynie mienia dużych rozmiarów.

Jak mówi właścicielka gospodarstwa Dżenneta Bogdanowicz - sama nie wie jakie są straty, ale na pewno znacznie większe niż półtora miliona zł.  

Ubezpieczyciel bardzo szybko wypłacił odszkodowanie, z pomocą przyszło mnóstwo ludzi, rozpoczęły się internetowe zbiórki pieniędzy.

Dżenetta Bogdanowicz podkreśla, że wciąż jest pod ogromnym wrażeniem ludzkiej życzliwości. Przez całe lato przyjmowała gości w podarowanym przez jednego z darczyńców ogromnym namiocie. Jak mówi - na razie nie wie, co będzie gdy zrobi się chłodniej, boi się zimy.

Dokumenty niezbędne do rozpoczęcia odbudowy Tatarskiej Jurty są już niemal gotowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - prace rozpoczną się we wrześniu. A marzeniem Dżenetty Bogdanowicz jest to, by choć częściowo przygotować budynki i pierwszych gości przyjąć w przyszłoroczny długi majowy weekend.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Firma ubezpieczeniowa wypłaciła pieniądze właścicielom Tatarskiej Jurty w Kruszynianach

4.06.2018, 14:03

Zwarcie instalacji elektrycznej to prawdopodobna przyczyna pożaru Tatarskiej Jurty w Kruszynianach. Tak wynika z oceny firmy ubezpieczeniowej, który wypłaciła już pieniądze na odbudowę tego miejsca.


"Kismet - przeznaczenie" - reportaż Anny Bogdanowicz

4.09.2018, 00:01

Spłonęła "Tatarska Jurta" w Kruszynianach. Wiadomość ta obiegła nie tylko Polskę ale i świat. Ogień strawił budynek i cenne pamiątki rodziny Dżennety i Mirosława Bogdanowiczów, gromadzone latami i dające świadectwo historii Tatarów na Podlasiu.

"Byliśmy tu i będziemy, podniesiemy się i odbudujemy nasz dom... to nasz KISMET".


Piknik w Kruszynianach na rzecz odbudowy spalonej Tatarskiej Jurty [zdjęcia]

6.05.2018, 07:11

Na miejscu można licytować m.in. obrazy, książki i inne przekazane przez ludzi dary. Na scenie prezentują się również lokalne zespoły. W Kruszynianach trwa piknik na rzecz odbudowy spalonej kilka dni temu Tatarskiej Jurty.


Spłonęła Tatarska Jurta w Kruszynianach [zdjęcia, wideo]

1.05.2018, 06:56

Spłonęło gospodarstwo agroturystyczne Tatarska Jurta w Kruszynianach. Strażacy przez całą noc walczyli z ogniem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok