Radio Białystok | Wiadomości | Spłonęła Tatarska Jurta w Kruszynianach [zdjęcia, wideo]

Spłonęła Tatarska Jurta w Kruszynianach [zdjęcia, wideo]

autor: Marta Nazarko

1.05.2018, 06:56, akt. 17:57

Spłonęło gospodarstwo agroturystyczne Tatarska Jurta w Kruszynianach. Strażacy przez całą noc walczyli z ogniem.

Pożar Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, fot. Joanna Szubzda
Pożar Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Spłonęła Tatarska Jurta - miejsce odwiedzane przez turystów z całej Polski - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Strażacy sprzątają teren i rozbierają spalone fragmenty Tatarskiej Jurty w Kruszynianach - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Turyści zasmuceni pożarem Tatarskiej Jurty - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Sąsiedzi i turyści pomagają właścicielom Tatarskiej Jurty w Kruszynianach - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Kruszynianach spłonęło gospodarstwo agroturystyczne Tatarska Jurta - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Straż Pożarna zakończyła gaszenie gospodarstwa agroturystycznego Tatarska Jurta w Kruszynianach. Pożar wybuchł w poniedziałek (30.04) wieczorem. Straty oszacowano na 1,5 mln. zł. Właściciele zapowiadają, że jurtę odbudują. Pomoc oferuje Muzułmańska Gmina Wyznaniowa.W pożarze nikt nie ucierpiał

Dyżurny operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku mł. bryg. Grzegorz Hołubowicz poinformował, że akcja gaszenia drewnianego budynku Tatarskiej Jurty zakończyła się we wtorek przed godziną 15 i brało w niej udział 21 jednostek straży pożarnej. Przypomniał, że zgłoszenie o pożarze strażacy otrzymali w poniedziałek przed 23:00.

Dyżurny powiedział, że na miejscu pozostał już tylko jeden zastęp straży pożarnej, który monitoruje miejsce rozbiórki podczas wywożenia zgliszczy.

Nic na razie nie wiemy o wstępnej przyczynie, będzie to badała policja przy pomocy osób i biegłych z zakresu pożarnictwa(...) my, szczerze mówiąc, patrząc na rozmiar tego pożaru, to jesteśmy zadowoleni z tego, że tam nikt nie ucierpiał, nie został ranny, nie zginął, a wiadomo, że to był obiekt nie tylko gastronomiczny, ale również i hotelowy - powiedział mł. bryg. Hołubowicz.- Niestety, ze względu na drewnianą konstrukcję obiektu i pokrycie dachowe również z drewnianego gontu pożar bardzo szybko rozprzestrzeniał się po całym obiekcie - powiedział dowodzący akcją gaśniczą w Kruszynianach bryg. Dariusz Łukaszewicz z Komendy Powiatowej PSP w Sokółce.

Zdaniem właścicielki Tatarskiej Jurty Dżennety Bogdanowicz ogień pojawił się przy kominie. 

To musiała być przyczyna techniczna (...) u nas się nie pali papierosów w pokojach, my też jesteśmy niepalący, a goście, którzy są u nas, nie palą przy stolikach. Jest jedno miejsce, gdzie mogą palić papierosy, więc na pewno to nie było zaprószenie, na sto procent - stwierdziła.

Tatarska Jurta to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Słynie przede wszystkim z tatarskiego jedzenia.
Dżenneta Bogdanowicz powiedziała, że Kruszyniany co roku odwiedzają tysiące turystów. Majowy weekend planowało tu spędzić kilkaset osób. 

- W momencie wybuchu pożaru w budynku przebywali właściciele, pracownicy i turyści, w sumie około 35 osób - mówiła Bogdanowicz.

Spłonęły tatarskie pamiątki

Dżenneta Bogdanowicz prowadziła wraz z mężem tatarskie gospodarstwo agroturystyczne od 17 lat.

Nie mogę dojść do siebie, ponieważ to jest dorobek naszego życia, mój i mojego męża, to było moje marzenie. To powstało, mąż to wybudował, byliśmy razem, potem doszły do nas dzieci i ta jedna noc... - mówiła.

Bogdanowicz powiedziała, że oprócz rzeczy osobistych spłonęły rodzinne pamiątki, fotografie, tradycyjne tatarskie stroje.

Właściciele wstępnie szacują straty na 1,5 mln zł

Zapowiadają, że obiekt odbudują. - My bierzemy się do roboty, musimy nakarmić naszych gości, przecież oni przyjadą, niektórzy nie będą wiedzieli o tym, że tutaj stała się taka tragedia. Będziemy gotować na zewnątrz - zapowiedziała Dżenneta Bogdanowicz.

Pomoc oferuje Muzułmańska Gmina Wyznaniowa

Jej przedstawiciele poinformowali, że czasowo nieodpłatnie wynajmą poszkodowanym teren i budynek Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej, które znajdują się nieopodal Tatarskiej Jurty.

- Żeby oni mogli jakoś funkcjonować, żeby mieli z czego żyć, a przede wszystkim pracownicy, żeby mieli gdzie pracować i żeby nie zaburzyć tej harmonii, jaka do tej pory się wytworzyła w obsłudze turystów - powiedział przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski.

Zbiórka pieniędzy na odbudowę 

Turyści, którzy przyjechali do Kruszynian są smutni, że miejsce do którego się wybrali m.in. z Krakowa, Warszawy i Częstochowy - już nie ma.

W internecie przyjaciele Dżennety Bogdanowicz zorganizowali zbiórkę pieniędzy na odbudowę tego miejsca. Pieniądze można wpłacać na portalu pomagam.pl.

Właściciele poinformowali, że gospodarstwo było ubezpieczone, ale każdy indywidualnie może wesprzeć odbudowę Tatarskiej Jurty. Informacje o tym znajdą się na stronie kruszyniany.pl.


Tatarska Jurta to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów nie  tylko z regionu, ale i z całej Polski. Słynie przede wszystkim z tatarskiego jedzenia. W Kruszynianach jest też drewniany meczet oraz  mizar, czyli cmentarz muzułmański.

Kruszyniany są ważnym miejscem dla liczącej około 3 tys. osób społeczności polskich Tatarów. Znajduje się tam jeden z trzech muzułmańskich cmentarzy w Polsce. W wiosce jest meczet z XVIII w. Tatarzy żyją w Kruszynianach od 1679 r. - zamieszkali tam za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Dziś we wsi mieszka 30 rodzin, w tym cztery tatarskie. Gmina muzułmańska liczy około 100 Tatarów, przy czym także osoby spoza Kruszynian.

źródło: PAP | red: mag, wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


2 osoby trafiły do szpitala po nocnym pożarze domu w Wasilkowie

29.04.2018, 07:08

Przez kilka godzin strażacy gasili pożar drewnianego domu w Wasilkowie. Ogień pojawił się o 3:30 w nocy.


Pożar koło Sokółki - spalił się budynek gospodarczy z maszynami do obróbki drewna

7.04.2018, 10:56

Pożar we wsi Hałe w gminie Sokółka. Palił się budynek gospodarczy z przyległą oborą.


W Zambrowie spłonął samochód osobowy

4.04.2018, 06:35

Samochód osobowy spłonął na parkingu przy ul. Ostrowskiej w Zambrowie. Strażacy dostali wezwanie tuż przed 5:00. Na miejsce pojechały dwa zastępy straży.


Pożar domu w Homotach w gminie Mielnik – zginął około 60-letni mężczyzna

31.03.2018, 06:54

Około 60-letni mężczyzna zginął w pożarze domu w Homotach w gminie Mielnik.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok