Radio Białystok | Wiadomości | Jeszcze w tym roku w Kuźnicy zacznie działać skaner do prześwietlania pociągów [wideo]

Jeszcze w tym roku w Kuźnicy zacznie działać skaner do prześwietlania pociągów [wideo]

9.10.2019, 10:58, akt. 14:06

Jeszcze w 2019 r. na kolejowym przejściu z Białorusią w Kuźnicy zacznie działać zamontowany tam skaner do prześwietlania promieniami RTG pociągów towarowych - poinformowano na konferencji prasowej w środę (9.10) podczas prezentacji urządzenia.

Skaner w Kuźnicy, fot. Wojciech Szubzda
Skaner w Kuźnicy, fot. Wojciech Szubzda

Na kolejowym przejściu z Białorusią w Kuźnicy powstał skaner do prześwietlania promieniami RTG pociągów towarowych - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ma być szybciej, bezpieczniej i skuteczniej

Zakończyła się budowa urządzenia i koniecznej infrastruktury. Inwestycja nadzorowana przez Podlaski Urząd Wojewódzki kosztowała ok. 18,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa.

Dzięki skanerowi odprawy mają być bezpieczniejsze, szybsze i skuteczniejsze, jeżeli chodzi o wykrywanie przemytu towarów.

W specjalnym bunkrze umieszczono akcelerator promieni RTG, zbudowano ramię detektora, które będzie prześwietlać wjeżdżające do Polski pociągi przewożące różne towary, są też osłony radiacyjne. Służby graniczne będą dzięki oprogramowaniu rozpoznawać rodzaj przewożonego towaru. Teren jest monitorowany, ogrodzony. Wokół urządzenia jest wygrodzona i monitorowana strefa bezpieczeństwa.To pierwszy taki skaner w Podlaskiem 

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że to pierwszy taki skaner do prześwietlania pociągów w Podlaskiem. Budowa trwała przez cały ostatni rok. Dodał, że kolejne takie urządzenie jest planowane w najbliższym czasie na kolejowym przejściu z Białorusią w Siemianówce.

Bohdan Paszkowski podkreślił, że to także pierwszy skaner kolejowy, który powstał w oparciu o polską myśl technologiczną, zainstalowała go polska firma MultiControl z Warszawy.

Mam nadzieję, że ta inwestycja w istotnym stopniu przyczyni się do zwiększenia obrotów towarowych w ramach tego przejścia kolejowego (...) Oprócz tego, że ten skaner może wpłynąć na to, że zwiększy się szybkość odpraw na tym przejściu, to również zwiększy się bezpieczeństwo - powiedział Bohdan Paszkowski. 


Dodał, że dotychczas w 2019 r. przejechało tędy ok. 2,5 mln ton różnych towarów.

Skaner będzie wykorzystywać służba celno-skarbowa. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Białymstoku Wojciech Orłowski poinformował, że służba dysponuje kilkunastoma innymi skanerami na przejściach drogowych, które są wykorzystywane i służą do wykrywania przemycanych towarów, głównie akcyzowych i są skuteczne. Dodał, że często bez tych urządzeń wykrywanie przemytów byłoby trudne, wszelkie urządzenia techniczne i technologiczne bardzo w tym pomagają.

 

Z danych IAS wynika, że dotychczas w 2019 r. przez kolejowe przejście w Kuźnicy wjechało do Polski ponad 1,4 tys. pociągów towarowych z ponad 48. tys. wagonów, podobnie też tyle wyjechało na Białoruś. To nieco mniej niż w 2018 r., ale znacząco wzrosła masa przewożonych towarów. Głównie transportowane są węgiel, drewno, paliwa płynne, gaz, materiały budowlane. W 2019 r. ujawniono dotąd przemyt ponad 1,1 mln sztuk papierosów bez akcyzy.


Skaner będzie prześwietlał całe wagony z ładunkiem

Zanim skaner zacznie pracę, muszą się jeszcze zakończyć odbiory techniczne, formalne przekazania urządzenia, szkolenia funkcjonariuszy - poinformował Mikołaj Wroniszewski z firmy MultiControl. Dodał, że skaner może prześwietlać całe wagony z ładunkiem, może podać taki obraz, który pozwoli dokładnie rozróżnić przewożony towar, dzięki czemu służba celno-skarbowa będzie mogła ten towar bardzo dobrze identyfikować. Dodał, że firma będzie nadzorować i serwisować pracę skanera przez 10 najbliższych lat.

Kierownik oddziału celnego w Kuźnicy Krzysztof Borys podkreślił, że jeszcze obecnie - zanim skaner zacznie pracę - kontrola pociągów i przewożonych nimi towarów odbywa się w sposób fizyczny, co daje szanse tylko na częściową rewizję ładunków. Dodał, że aby skontrolować pociąg towarowy w całości, taką kontrolę trzeba było robić w firmie czy bazie zajmującej się przeładunkiem. Dodał, że skaner przyspieszy pracę, bo pozwoli na większą selekcję pociągów, wykrywanie przemytu na obrazie ze skanera. Taki pociąg od razu będzie kierowany do całościowej kontroli.

Zastępca komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Andrzej Stasiulewicz podkreślił, że montaż skanera w Kuźnicy oznacza, że pogranicznicy będą mogli np. bardziej skoncentrować się na zabezpieczaniu trasy przejazdu pociągów od granicy do stacji w Kuźnicy, kontroli radiometrycznej przewożonych towarów, bezpieczeństwie przewozu paliw czy kontroli przewozu osób.

źródło: PAP | red: mag, sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna w Nowym Dworze ma nową siedzibę

6.10.2019, 12:20

W Nowym Dworze, niedaleko granicy z Białorusią, otwarto w niedzielę (6.10) nową placówkę Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Zastąpiła strażnicę działającą tam od ponad 20 lat.


Wojewoda podpisał umowę na rozbudowę kolejowego przejścia z Białorusią w Siemianówce

4.10.2019, 17:07

Szybsza odprawa większej ilości i rodzajów towarów w bezpieczniejszych warunkach kontroli granicznej nastąpi w efekcie rozbudowy polsko-białoruskiego kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce. W piątek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał umowę na wykonanie prac.


18,5 mln zł będzie kosztował skaner do prześwietlania pociągów towarowych w Kuźnicy

16.05.2019, 12:58

Prawie 18,5 mln zł będzie kosztował skaner do prześwietlania pociągów towarowych przekraczających granicę polsko-białoruską przez przejście Kuźnica-Grodno. Trwają prace budowlane, a urządzenie, które powstaje pomiędzy granicą i miejscowością Kuźnica, będzie gotowe w październiku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
14.07.2020, 15:38, akt. 16:15

Brutalne zabójstwo w Czerwonym Borze

fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok