Radio Białystok | Koronawirus | Maseczki, naprzemienne rzędy i kameralna obsada - MKiDN opublikowało wytyczne dla kin i teatrów

Maseczki, naprzemienne rzędy i kameralna obsada - MKiDN opublikowało wytyczne dla kin i teatrów

2.06.2020, 19:02, akt. 20:19

Czwarty etap odmrażania życia gospodarczego i społecznego oznacza możliwość uruchamiania działalności instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii i kin - przypomina MKiDN, publikując na swojej stronie internetowej wytyczne dla placówek.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Budowanie zaufania

- Zdajemy sobie sprawę, że najbliższe tygodnie w tych instytucjach będą kluczowe pod względem rozpoznania nastrojów wśród publiczności. Jej powrót na widownię będzie z pewnością stopniowy i ważne będzie przede wszystkim budowanie zaufania. Dlatego dyrektorzy i pracownicy instytucji mają przed sobą ważne zadanie polegające na odpowiedniej komunikacji z widzami i stworzeniu przestrzeni spełniającej warunki bezpieczeństwa sanitarnego - podkreśla resort.


-  Kluczowym elementem jest dostosowanie możliwości danej instytucji kultury do wytycznych opracowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego - i tu podtrzymujemy rekomendację dotyczącą konsultacji z lokalnymi inspektoratami sanitarnymi - dodają autorzy komunikatu.

Nie więcej niż połowa miejsc

Pracownicy danej instytucji oraz widzowie powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić na seans, a pozostać w domu. Udział widzów w seansie lub spektaklu jest dopuszczalny pod warunkiem zakrywania przez nich ust i nosa oraz udostępnienia widzom nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali - rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami.

Zalecenia MKiDN dotyczą m.in. organizacji sensów oraz sposobu wchodzenia i wychodzenia widzów z obiektu z zachowaniem wymaganych odstępów.

Kameralna obsada

Artyści sceniczni zobowiązani są do wypełnienia oświadczenia na temat stanu zdrowia w momencie przystąpienia do pracy. MKiDN zaleca przygotowanie w pierwszej kolejności wydarzeń artystycznych w kameralnej obsadzie, z uwzględnieniem możliwości przeprowadzenia prób w dużych salach z zachowaniem wymaganego dystansu.

Resort proponuje adaptację spektakli repertuarowych oraz programów koncertowych na potrzeby pokazów i koncertów plenerowych (gdy ich organizacja będzie możliwa) oraz ograniczenia składu orkiestry.

Jeżeli chodzi o aktorów, to zalecane jest "przeprowadzanie poszczególnych działań artystycznych z dostosowaniem odległości 1,5 metra pomiędzy występującymi tam, gdzie będzie to możliwe". Po zdjęciu kostium powinien być włożony do worka foliowego oznaczonego imieniem i nazwiskiem danego artysty, a następnie oddany do pralni.

Zbieranie danych widzów

Resort zaleca zbieranie danych osobowych widzów, co umożliwi łatwy kontakt z uczestnikami wydarzenia po jego zakończeniu. Zbieranie ich nie jest obligatoryjne, ale rekomendowane w miarę możliwości, tak, by ułatwić służbom sanitarnym dochodzenie epidemiologiczne na wypadek wykrycia, że osoba zakażona brała udział w danym wydarzeniu. Dane takie powinny być przechowywane przez organizatora przez 2 tygodnie.

Szczegółowe wytyczne dla kin oraz dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce dostępne są na stronie gov.pl/web/kultura.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Od 6 czerwca wznawiają działalność m.in. branża fitness, baseny i parki rozrywki

4.06.2020, 17:00

Od 6 czerwca zaczną znów działać m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie. Funkcjonowanie wznowią też organizatorzy kongresów i targów - wskazało Ministerstwo Rozwoju.


Teatr Wierszalin proponuje "objazd mickiewiczowski" w Internecie

2.06.2020, 11:54

"Objazd mickiewiczowski w sieci" to program, który Teatr Wierszalin skierował do nauczycieli humanistów i uczniów klas humanistycznych Polski wschodniej.


Coraz więcej białostockich instytucji kultury odmraża się i zaprasza do siebie zwiedzających

31.05.2020, 09:56

Po ponad dwóch miesiącach wirtualnych spotkań z kulturą coraz więcej instytucji otwiera te prawdziwe drzwi przed zwiedzającymi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok